Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Για μεταφορά δήλωσης από 4014 σε 4178 με πληρωμένα όλα τα οικονομικά στοιχεία,ανεβάζω στο σύστημα τα στοιχεία που έχω στην διαθέση μου από τον 4014(υ.δ,δικαιολογητικά κ.τ.λ) ή θα πρέπει να καλέσω τους πελάτες για να μου φέρουν νέες υ.δ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού δεν είχες προλάβει να τα ανεβάσεις, καλό είναι να φτιάξεις νέα, τα οποία θα καλύπτουν τις απαιτήσεις του 4178 και ν' ανεβάσεις στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είχες προλάβει να τα ανεβάσεις, καλό είναι να φτιάξεις νέα, τα οποία θα καλύπτουν τις απαιτήσεις του 4178 και ν' ανεβάσεις στο σύστημα.

Στην κλασσική περίπτωση που στο εντωμεταξύ το ακίνητο άλλαξε χέρια ή αν ο ιδιοκτήτης  αφού χόρτασε εδώ ανάπτυξη  είπε να πάει στο εξωτερικό,μη αφήνοντας στοιχεία επικοινωνίας,τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

αν άλλαξε ιδιοκτήτη σημαίνει ότι είχες πατήσει περαίωση με δήλωση ότι κατέχεις όλα τα απαραίτητα

 

αν είναι στο εξωτερικό έχω και εγώ ανέβασα  κάποια προσωρινά  και περιμένω όταν γυρίσει να πάει σε ΚΕΠ για γνήσιο

Link to comment
Share on other sites

αν άλλαξε ιδιοκτήτη σημαίνει ότι είχες πατήσει περαίωση με δήλωση ότι κατέχεις όλα τα απαραίτητα

 

αν είναι στο εξωτερικό έχω και εγώ ανέβασα  κάποια προσωρινά  και περιμένω όταν γυρίσει να πάει σε ΚΕΠ για γνήσιο

άρα στην 1) περίπτωση ανεβάζω ότι έχω(δηλ.4014)?Σωστά κατάλαβα?

Στον 4014 φαίνεται κατάσταση "ολοκληρωμένη υπαγωγή",χωρίς όμως να έχουν ανέβει τα λοιπά στοιχεία.Αυτό εννοείς "περαίωση"?

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι το 3 σταδιο που κλειδώνει η δήλωση και δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές

 

 

έχω και δηλώσεις 4014 που ξεκίνησαν  , πέθανε ο ιδιοκτήτης....

σε 4178 δήλωσα ως ιδιοκτήτη τον  κληρονόμο  και νέα χαρτιά  ΟΛΑ.....έκανα και μια αναφορά στα σχολια  ναμαι ΟΚ

 

 

 

σε κάθε περίπτωση ΜΗΝ ξεχνάμε ότι είναι δήλωση ΑΚΙΝΗΤΟΥ...

απλά προσοχή με ιδιοκτήτες αν έχουν εκπτώσεις με 1 κατοικία  ΑΜΕΑ κτλ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Επομένως akius από την στιγμή που η δήλωση του 4014 είναι σε κατάσταση "ολοκληρωμένη υπαγωγή",απλά κάνω την μεταφορά στον 4178 με πληρωμή του τέλους ΤΕΕ και

α) στην περίπτωση που έχω πρόσβαση στους ιδιοκτήτες τους ζητώ νέες επικαιροποιημένες υ.δ και λοιπά στοιχεία.

β)αν δεν έχω πρόσβαση στους ιδιοκτήτες ανεβάζω αυτά που είχα στον 4014

γ) σε περίπτωση αλλαγής ιδιοκτήτη μεταφέρω την δήλωση στον 4178 με τα στοιχεία του αρχικού ιδιοκτήτη,αυτός πληρώνει το τέλος,και ανεβάζω πάλι στοιχεία από τον 4014.

Έχει κανείς καμία άλλη άποψη για το θέμα????

Edited by KIRO
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω

 

και αν δεν βρίσκεις ιδιοκτητη εγώ θανεβαζα ΥΔ και ας μην έχουν γνήσιο

εδώ έχει πληρώσει τα πρόστιμα λες να μην σουχει κάνει ανάθεση?

 

προσωπικά είχα μια αυτχία με το αρχείο μου το εντυπο και αναγκαστικά τους ψάχνω όλους για υδ  πάλι :sad: :-(

Link to comment
Share on other sites

Aμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης 4014 στον 4178 θα πάρεις;;;

Εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη για τη μεταπήδηση της δήλωσής του, με γνήσιο υπογραφής, έχεις;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Aμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης 4014 στον 4178 θα πάρεις;;;

Εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη για τη μεταπήδηση της δήλωσής του, με γνήσιο υπογραφής, έχεις;;;;;;

Εξουσιοδότηση θα πάρω,δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.Να τον βάλω να μου κάνει και τα υπόλοιπα χαρτιά εννοείς μαζί με την εξουσιοδότηση?

Αμοιβή πώς θα ζητήσεις από την στιγμή που δεν έχεις ολοκληρώσει  την υπαγωγή στον 4014?(σχέδια κ.τ.λ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.