Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σχετικά με τις ισόγειες αποθήκες τι γίνεται? Στην περιοχή μου (αγροτική περιοχή) έχω αρκετές δηλώσεις στον 4014 με ισόγειες αποθήκες 200-300τμ.

Όταν θα τα περάσω στον 4178 αυτά τα τετραγωνικά θα τα βάλω στους κύριους χώρους? Αν ναι, τότε το πρόστιμο αλλάζει δραματικά. Μήπως μπορώ να τα βάλω στους χώρους με μειωτικό συντελεστή ελέω 4014?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Marita, μια δοκιμη θα σε πεισει. Πας τις δηλωσεις σου σε 4178 και πατας, υπολογισμο προστιμου. Βλεπεις την τιμη.

Κανεις τις αλλαγες σου και πατας, παλι τιμη. Οποτε βλεπεις τι σου αρεσει και τι οχι. Μην πατησεις επαναυποβολη, γιατι θα σου παρει τις τελευταιες τιμες, που εχεις καταληξει!!!!!

 

Jja, δεν νομιζω οτι ειναι ετσι. Αν Β<Α παντα το Α κραταει, αν δεν αλλαξουν τα δεδομενα.

 

Ακομα αλλαξα τα ετη, ειχα 1998 με 4014 και το εκανα 4178 με 2005, τα προστιμα διατηρηθηκαν!

Η δοιιμη παντα θα σας πεισει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν Β<Α επειδή άλλαξε κάποιος συντελεστής του προστίμου προς τα κάτω (σπάνιο αυτό, εκτός αν πρόκειται για διόρθωση λάθους) τότε το σύστημα κρατάει το Β κι ας μην μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη.

 

Από σημειώσεις ΤΕΕ "ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2013"

Σελ.7

"Επανυπολογισμός προστίμου

Το πρόστιμο επανυπολογίζεται σε κάθε περίπτωση κατά τη μετάβαση σε «Υπαγωγή», μετά την καταβολή του τέλους ανταπόδοσης, αφού υποβληθεί ξανά η δήλωση. Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μικρότερο, λαμβάνεται υπόψη το μικρότερο. Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του Ν.4014, εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές, και εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014. Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας. Ο παραπάνω έλεγχος γίνεται μόνο εάν το πρόστιμο του 4178 (λαμβάνοντας υπόψη όλες τις αλλαγές) είναι μεγαλύτερο από αυτό του 4014."

 

Σχετικά με τις ισόγειες αποθήκες τι γίνεται? Στην περιοχή μου (αγροτική περιοχή) έχω αρκετές δηλώσεις στον 4014 με ισόγειες αποθήκες 200-300τμ.

Όταν θα τα περάσω στον 4178 αυτά τα τετραγωνικά θα τα βάλω στους κύριους χώρους? Αν ναι, τότε το πρόστιμο αλλάζει δραματικά. Μήπως μπορώ να τα βάλω στους χώρους με μειωτικό συντελεστή ελέω 4014?

Είχα ρωτήσει για το συγκεκριμένο κάποτε στο HD και μου είχαν πει ότι αυτό έπειτα και από δικές τους πιέσεις πιθανόν να αλλάξει κάποια στιγμή, δηλαδή ενδέχεται να διατηρούνται ως έχουν τα πρόστιμο στην περίπτωση που το άθροισμα των τμ (κ.χ. + μειωτικού συντελεστή) παραμένει το ίδιο. Από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.. Θεωρώ πως πολλοί μηχανικοί θα διατηρήσουν τους πρώην βοηθητικούς χώρους του 4014 ως χώρους μειωτικού συντελεστή στον 4178 στις αντίστοιχες περιπτώσεις που περιγράφεις. Το σωστό βέβαια ξέρουμε όλοι ποιο είναι..

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε! Και βεβαίως είναι απολύτως απαραίτητο να το ....ακολουθούμε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

 

εχω μία μπερδεμένη μεταφορά [ εχω θέσει το '' το μπέρδεμά'' μου  και στην ενότητα αλλαγής χρήσης] με ενδεχόμενο να πρέπει να βάλω το συντελεστή ''χωρίς οικοδομική άδεια'' το οποίο αυξάνει πολύ το πρόστιμο .λόγω του ότι οι επιφάνειες παραμένουν σταθερές μπορεί να αποφύγω την πληρωμή του προστίμου. σε περίπτωση που μειώσω όμως τις πολεοδομικές παραβάσεις και επανυπολογιστεί το πρόστιμο ,θα πρέπει να πληρωθεί .... 

 

πληροφοριακά αναφέρω ότι σε δοκιμή για επανυπολογισμό [ απλά είδα τα 2 πρόστιμα, πριν και μετα, και δεν προχώρησα παρακάτω] με αλλαγη του συντελεστή ''χωρίς οικοδομική άδεια'' χωρίς να μειώσω τις πολεοδομικές παραβάσεις διατήρησε το πρόστιμο του 4014

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που μειώσω όμως τις πολεοδομικές παραβάσεις και επανυπολογιστεί το πρόστιμο ,θα πρέπει να πληρωθεί ....

Αφού καταλήξαμε πως δεν θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία σε μία δήλωση αν μειώσεις τις λοιπες παραβάσεις παρά μόνο αν τις αυξήσεις. Στη δική σου περίπτωση θα διατηρηθεί το παλιό πρόστιμο του 4014 κι όχι το νέο μεγαλύτερο του 4178 με την επιλογή ''χωρίς οικοδομική άδεια'' ακόμα κι αν μειώσεις της πολ. παραβάσεις. Μια δεύτερη δοκιμή (όπως αυτή που ανέφερες, χωρίς να προχωρήσεις παρακάτω) θα σε πείσει κι αν δεις τίποτα περίεργο μας το λες...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε! Και βεβαίως είναι απολύτως απαραίτητο να το ....ακολουθούμε!

Σωστά!

Μόνο που ο αγρότης το 2011  είχε  10000.00 € για να δηλώσει την αγροτική του αποθήκη γιατί τόσα του ζητούσε ο 4014.

Σήμερα που θα βρει τις άλλες 10000.00 € για να ολοκληρώσει τη διαδικασία????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί λοιπόν ξεκινάνε και του μηχανικού τα διλήμματα... :confused: Τα γνωστά, με το αγγελάκι και το διαβολάκι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που μεταφέρθηκε απο τον 4014 χωρίς μεταβολή των τετραγωνικών με μόνη αλλαγή  τη κκμ κατοικία σε άλλη κατοικία, διατηρεί το ίδιο πρόστιμο, αλλά αυξάνει το παράβολο και το τέλος του ΤΕΕ.

Με την προϋπόθεση οτι το πρόστιμο (1800) καλύπτει το παράβολο (1000) και εικάζω οτι δεν πρέπει να πληρωθεί κάτι, η διαφορά του τέλους ξέρει κάποιος αν θα πρέπει να πληρωθεί;

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, έχουν προβλέψει τέτοιες περιπτώσεις από το ΤΕΕ. Το ξέχασαν..... Τυχεράκιας μέσα στην "ατυχία" του ο φίλος ιδιοκτήτης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.