Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

....................

Αμοιβή πώς θα ζητήσεις από την στιγμή που δεν έχεις ολοκληρώσει  την υπαγωγή στον 4014?(σχέδια κ.τ.λ).

 

Γιατί έχεις αναλάβει κανένα έργο "υποβολής της δήλωσης στον 4178";;;;

Γνωρίζεις τις νέες αυξημένες ευθύνες που αναλαμβάνεις;;;;;

 

:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί έχεις αναλάβει κανένα έργο "υποβολής της δήλωσης στον 4178";;;;

Γνωρίζεις τις νέες αυξημένες ευθύνες που αναλαμβάνεις;;;;;

 

:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

θέλω να πώ πως από την στιγμή που δεν έχει ολοκληρωθεί η προηγούμενη εργασία που είχαμε αναλάβει,για διάφορους λόγους,γιατί θα πρέπει να ζητηθεί αμοιβή για την μεταφορά της δήλωσης?

Και σχετικά με τις ευθύνες:όσο εκτεθειμένοι είμασταν με το μπάχαλο του 4014 άλλο τόσο είμαστε και με τον 4178.

Edited by KIRO
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αργά για αυτό, αλλά είναι και πολλές οι περιπτώσεις που η δουλειά είναι μερικά κλίκ στο γραφείο. Φυσικά ημερομηνία αυτοψίας θα είναι η παλιά. Νέα αυτοψία και βεβαίωση χρεώνεται, ή Α/Φ.

Αλλιώς με βάση το άρθρο 1, ότι έχει γίνει με 4014  (ή με άλλο παλιότερο νόμο) είναι ΟΚ, χωρίς επιπλέον δικαιολογητικά. Εκτός από τα πολύ αρχικά 4014, που και οι αμοιβές δεν είχαν πέσει ακόμα, τα πάντα είναι έτοιμα, είτε σαρωμένα (επειδή το σύστημα δεν δούλευε - πρωτότυπο!), είτε ήδη ανεβασμένα ήδη.

 

Αν θυμάστε, στην αρχή του 4014, ότι υποβάλλαμε θα τα στέλνανε στις ΥΔΟΜ, πολύ πριν τον 4178 (και αν είχε γίνει αυτό, θα αλλάζανε το νόμο με μία μπλε σφραγίδα μόνο), αλλιώς, τα δεδομένα είναι όλα ήδη υποβεβλημένα. Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος παρουσίασης σε μερικά. Η πληροφορία είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι σίγουρα κάπου θα έχει απαντηθεί αλλα δεν μπορώ να το βρώ τώρα,οπότε αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει

σε μετάβαση δήλωσης αλλάζουν τα ποσοστα υπέρβαση ς δόμησης κτλ (λόγω χιλιοστών) και εκεί που ήτανε <50% πάει 100-200% δεν αλλάζει το πρόστιμο ώς εδώ όλα καλα.

Αυτό πουθέλω να ρωτήσω είναι

1) στον 4014 ειχε 2 λοιπές παραβάσεις που όμως λόγω της αυξησης του ποσού στο 4178 μπορεί να παει και ως 1 παραβαση,να το αλλάξω?θα μου αλλαάξει το προστιμο?

η να το αφήσω όπως πρίν 2 παραβάσεις?

2)εκ παραδρομής β.χ. δηλώθηκε σαν κ.χ. και (εις βάρος του πελάτη) αν το διορθώσω θα μου αυξηθεί το πρόστιμο?

3)αν μειωθούν τα τ.μ. αλλάζει πάλι το πρόστιμο?

δλδ συνοπτικα αυτό που θέλω να πω είναι αν μειώσω τα τ.μ. ή λοιπες παραβάσεις ή αν απο κ.χ παω σε β.χ. θα πρεπει να πληρωθεί το

επιπλέον προστιμο που θα επανυπολογιστει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, μπορείς να κάνεις δοκιμή, χωρίς εννοείται να προχωρήσεις σε ξανά-υποβολή.

 

1) Δεν θυμάμαι.

2) Σίγουρα, η αλλαγή στα τμ είτε στους ΚΧ είτε στους ΒΧ αλλάζει το πρόστιμο. Τώρα επειδή εσύ είσαι από ΚΧ σε ΒΧ, κανονικά θα στο μείωνε, αλλά ανεβαίνεις και στους συνετέλεσες, οπότε το τελικό νούμερο είναι άγνωστο. Θέλει δοκιμή.

3) Νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Με το 1,2,3 αλλάζει το πρόστιμο και μειώνεται. 

Από τη στιγμή όμως που αλλάζουν τα τ.μ. των χώρων τότε θα έχεις την προσαύξηση λόγω μεταβολής των χιλιοστών, Οπότε δεν μπορεί κάποιος να σου πει αν πράγματι μειώνεται ή αυξάνεται το πρόστιμο.

Πρέπει να κάνεις δοκιμές για να δεις αν σε συμφέρει να αλλάξεις τα 1,2,3 ή μόνο τα χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις τα τ.μ. στα πεδία των ΚΧ και ΒΧ, το σύστημα επανυπολογίζει το πρόστιμο. Αν βγει μεγαλύτερο λόγω των χιλιοστών μετά, παρόλες τις μειώσεις που θα πάρει από τ.μ., ΚΧ-->ΒΧ και λιγότερες λοιπές, θα πρέπει να πληρωθεί το υπόλοιπο. Αν βγει μικρότερο, ακόμα δεν έχουν δώσει διαδικασία επιστροφής, οπότε μπορεί να μην συμφέρει να ασχοληθείς.
Δοκιμές μπορείς να κάνεις σε μια νέα δήλωση, για να δεις τελικά πόσο θα είναι το πρόστιμο, πριν κάνεις αλλαγές στην δική σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και καλή Χρονιά.

Μια ερώτηση και απο εμένα.Εχω  μεταφέρει δηλωση του 4014 (οριστική υποβολή, πληρωμένο  όλο το πρόστιμο και με ανεβασμένα σχέδια).Θέλω να προσθέσω μια Λ.Π. . Θα πληρωθεί το ποσοστο ανταποδοσης  πρωτα.Γνωριζει κάποιος αν θα αυξηθει το πρόστιμο ? αν το έχει τσεκάρει ?

Προς βοήθεια τρίτων :

Είχα μεταφέρει δήλωση του  4014 οριστικη υποβολή και πληρωμένο πρόστιμο στον4178. Αλλαξα τον χρονο αυθαιρεσιας (απο μεχρι  2003) σε μετα το 2004 και δεν μου αυξηθηκε  το προστιμο

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή μόνο της παλαιότητας της αυθαιρεσίας δεν απαιτείται από το σύστημα να πληρωθεί το νέο μεγαλύτερο πρόστιμο. Αντίθετα αν προσθέσεις μία λοιπή παράβαση (ή αν προσθέσεις τμ είτε στους συνολικούς ΚΧ είτε στους χώρους μειωτικού συντελεστή) τότε σε κάθε περίπτωση το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.