Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Μέχρι πότε υπάρχει προθεσμία για μεταφορά από τον 4014 στον 4178? Μέχρι 8-2-2016, αν δεν δοθεί παράταση, που θα δοθεί σίγουρα.

Αναφέρομαι σε δηλώσεις πληρωμένες για τις οποίες δεν έχει ανέβει κανένα σχέδιο.

 

Τι γίνεται σε περίπτωση που πελάτης μου έκανε τακτοποίηση με τον 4014 και έγινε γονική παροχή αλλά το σύστημα έκλεισε και δεν πρόλαβα να ανεβάσω σχέδια? Την μεταφέρεις στον 4178 στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη και με εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής επίσης από το νέο ιδιοκτήτη. Στα σχόλια της τεχνικής έκθεσης αναφέρεις την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς βάσει αριθμ. συμβολαίου τάδε...

"Ξεγελάστηκα" με την προθεσμία υποβολής σχεδίων όπως πολλοί άλλοι συνάδελφοι και έμεινα άφωνος. Το πρόβλημα είναι ότι ο νέος ιδιοκτήτης (γιος της πελάτισσας μου) δεν θέλει να ακούσει για πληρωμές κτλ. Θα επιβαρυνθεί σίγουρα με το ανταποδοτικό τέλος και την αμοιβή σου (αν του πάρεις χρήματα), ίσως και κάποια μικρή ή μεγαλύτερη αύξηση στο πρόστιμο ανάλογα την περίπτωση.

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να περάσει στον 4178 έτσι κι αλλιώς. Σωστά αφού δεν έχεις ανεβάσει σχέδια. Δεν ξέρω αν υπάρχει και ακυρότητα συμβολαίου λόγω του ότι δεν ανέβηκαν στο σύστημα του 4014 τα σχέδια. Καμία ακυρότητα. Η ερώτηση είναι κατά πόσο μπορείς και πρέπει να αλλάξεις στοιχεία της δήλωσης με βάσει τις νέες διατάξεις του 4178 (π.χ. ορισμένες αλλαγές στους συντελεστές στα Φ.Κ. - όχι στα τμ) τη στιγμή που ο συμβολαιογράφος έχει ήδη χρησιμοποιήσει την παλιά δήλωση του 4014. Γνώμη είναι ότι μπορείς και πρέπει να κάνεις τις όποιες απαραίτητες αλλαγές.

 

Σχετικά με την προθεσμία μεταφοράς των δηλώσεων του 4014 μέχρι τη λήξη του 4178 θεωρώ ότι αρκεί μόνο η μεταφορά της δήλωσης στον 4178 εντός της προθεσμίας ισχύος του κι όχι απαραίτητα η πληρωμή του ανταποδοτικού τέλους, η οποία μπορεί να γίνει και αργότερα. Συμφωνείτε με αυτό?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ συμφωνώ και ελπίζω να είναι έτσι γιατί είναι δύσκολο να τους βρω άλλους άμεσα αφού μερικοί είναι εξωτερικό Αν και κάτι μου λέει ότι και αυτό θα πάρει παράταση 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 

 

στον 4014 είχαν δηλωθεί 2 πολεοδομικές παραβάσεις. Εαν στο 4178 τις μειώσω σε 1 πολεοδομική παράβαση, θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο? 

 

στην ίδια δήλωση έχω και αλλαγή συντελεστή σε υπέρβαση δόμησης και σε περίπτωση που, λογω αφαίρεσης της μίας πολεοδομικής παράβασης, επανυπολογιστεί το πρόστιμο θα έχω πρόβλημα. .. 

 

το έχει κάνει κανένας? 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Ιάσωνα, 

 

σε περίπτωση που αφήσω 2 πολεοδομικές παραβάσεις για την αποφυγή επανυπολογισμου του προστίμου θα υπάρχει πρόβλημα,  λες?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν μειώνονται οι πολεοδομικές παραβάσεις δεν γίνεται επαναϋπολογισμός, όπως ισχύει και στις μειώσεις τμ κύριων χώρων ή μειωτικού συντελεστή. Αν αυξάνονται είναι το πρόβλημα. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος μήπως το θυμάμαι λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω από εγχειρίδιο ΤΕΕ για τις μεταφερόμενες δηλώσεις: ".......Ο υπολογισμός του προστίμου γίνεται πλέον σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4178/2013 με τον περιορισμό ότι αν δεν αλλάξουν τα πολεοδομικά μεγέθη της δήλωσης (π.χ. επιφάνεια κύριων χώρων και χώρων με μειωτικό συντελεστή, λοιπές παραβάσεις και μέγεθος πισίνας) τότε το πρόστιμο δεν θα υπερβεί αυτό που είχε υπολογιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 με τα δεδομένα της δήλωσης προέλευσης....".

 

Υποθέτω ότι, με τη λέξη "αλλάξουν" εννοεί ότι, είτε αυξηθούν, είτε μειωθούν, αλλάζουν!

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.....

 

Μάλλον όμως εννοεί ο ποιητής ΜΟΝΟ όταν αυξάνουν τα πολεοδομικά μεγέθη......... οπότε και μεγαλύτερο να βγει το πρόστιμο από τον επανυπολογισμό του, τότε θα πληρωθεί το μικρότερο που ήταν στον 4014!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο όπως και να έχει. Έστω Α το πρόστιμο στον 4014. Έστω Β στον 4178. Έστω πως δεν αλλάζεις τα μέτρα ΚΧ ή ΒΧ ή πολεοδομικές παραβάσεις προς τα πάνω τότε είναι:

 

Εάν Β<Α κρατάει το Β

Εάν Β>Α κρατάει το Α.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 

στον 4014 είχαν δηλωθεί 2 πολεοδομικές παραβάσεις. Εαν στο 4178 τις μειώσω σε 1 πολεοδομική παράβαση, θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο? 

στην ίδια δήλωση έχω και αλλαγή συντελεστή σε υπέρβαση δόμησης και σε περίπτωση που, λογω αφαίρεσης της μίας πολεοδομικής παράβασης, επανυπολογιστεί το πρόστιμο θα έχω πρόβλημα. .. 

το έχει κάνει κανένας? 

 

Οπότε μπορείς άφοβα ν' αλλάξεις τις πολεοδομικές παραβάσεις, μπορείς επίσης άφοβα ν' αλλάξεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης, στη συνέχεια θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο στον 4178, αλλά θα παραμείνει για να πληρωθεί το μικρότερο πρόστιμο του 4014!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.