Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει ήδη πληρωθεί το 15ε από το πέρασμα της δήλωσης στον 4178 και ετσι μπορεί να περάσει σε υπαγωγή. Η διαφορά στο ανταποδοτικό τέλος οφείλεται στην αλλαγή της παραμέτρου από κκμ σε άλλη κατοικία ενώ βρίσκεται η δήλωση σε υπαγωγή.

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να την πας σε οριστική υπαγωγή χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,σε δηλωση του 4014 ειχε γινει  ενιαια δηλωση για  τον ιδιοκτητη μιας ΟΙ  κ για τα κοινοχρηστα (αφορα 3οροφο κτιριο ,καθεοροφος ξεχωριστη ΟΙ ).

Κατα την μεταφορα στον 4178 (δεν αλλαζουν εμβαδα),θα παραμεινει ως εχει η δηλωση η πρεπει να γινουν ξεχωριστες δηλωσεις?

ειχαν δηλωθει 3φκ ως εξης

1 ΥΔ ΚΧ  στο οροφοδιαμερισμα

2.ΥΔ ΚΧ κλεισιμο εξωστη  πανω απο τους κοινοχρηστους του οικοπεδου

3.ΥΔ ΒΧ (αποθηκες) εντος των κοινοχρηστων

ολα ειχαν δηλωθει ως ΚκΜ κατοικια

 

ΥΓ δεν υπαρχει προβλημα μεταξυ ιδιοκτητων καθοσον ειναι γονεις κ τεκνο..

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι ότι, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ξεχωριστή δήλωση για τις αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους και ξεχωριστή για την οριζόντια ιδιοκτησία με αυθαιρεσίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα η γνωμη σου συμπιπτει με την δικη μου,αλλα  θα αλλαξουν αμοιβες ,προστιμα....αλλος ενας καβγας με ιδιοκτητη τη στιγμη που πολλοι συναδελφοι,απλα <<παταν ενα κουμπι>> οπως λεν κ κανουν μεταφορα.Ηδη εχω εκτεθει ,ειναι μικρο χωριο κ ολα συζητιουνται....εχω απε΄πισθει με ολα αυτα.!!!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, αυτό που κάνουν άλλοι "συνάδελφοι" ή το αν "στενοχωρηθεί" ο ιδιοκτήτης 'η το τι θα πουν στο χωρίο, δεν είναι "σοβαροί" λόγοι για να διαλέξεις κι εσύ τον ...Καιάδα, που επιλέγουν οι άλλοι!!!!

 

P.S. Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραιτηθείς της δήλωσης και να την αναλάβει άλλος "Σπαρτιάτης".....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, αυτό που κάνουν άλλοι "συνάδελφοι" ή το αν "στενοχωρηθεί" ο ιδιοκτήτης 'η το τι θα πουν στο χωρίο, δεν είναι "σοβαροί" λόγοι για να διαλέξεις κι εσύ τον ...Καιάδα, που επιλέγουν οι άλλοι!!!!

 

P.S. Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραιτηθείς της δήλωσης και να την αναλάβει άλλος "Σπαρτιάτης".....

μπορομε να παραιτηθουμε?υπαρχει τετοια διαδικασια?

αλλη ερωτηση...σε περιπτωση που εχει μεταβιβασθει το ακινητο κατα την διαρκεια του 4014,η μεταφορα γινεται ως εχει με τα στοιχεια του αρχικου ιδιοκτητη,μετα τη πληρωμη του ανταποδοτικου τελους,πρεπει να αλλαξουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

μπορομε να παραιτηθουμε?υπαρχει τετοια διαδικασια? ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;;;; ΣΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;;;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ;;;; AN ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ....

αλλη ερωτηση...σε περιπτωση που εχει μεταβιβασθει το ακινητο κατα την διαρκεια του 4014,η μεταφορα γινεται ως εχει με τα στοιχεια του αρχικου ιδιοκτητη,μετα τη πληρωμη του ανταποδοτικου τελους,πρεπει να αλλαξουν τα στοιχεια του ιδιοκτητη? ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Κ.ΛΠ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ Κ.ΛΠ. ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.