Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε δήλωση του Ν.4014 αγροτικής αποθήκης εντός οικισμού που είχε παραμείνει ανοιχτή, αντιμετωπίζω τα εξής θέματα:

α) σύμφωνα με την Ε/Α του Β27 του ΥΠΕΚΑ για τον Ν.4014 η αγροτική αποθήκη είχε δηλωθεί ως χώρος βοηθητικής χρήσης. Διευκρινίζω ότι ναι μεν είναι μοναδικό κτίσμα στην ιδιοκτησία, αλλά στην όμορη γειτονική ιδιοκτησία που τελεί σε άμεση και λειτουργική συνέχεια βρίσκεται η κατοικία της οικογένειας. Στον 4178 πρέπει να δηλωθεί ως επιφάνεια χωρίς μειωτικό συντελεστή.

β) σύμφωνα με την Ε/Α Γ12 του Ν.4014 είχε θεωρηθεί μεταποίηση πρωτογενούς τομέα, ενώ όπως με πληροφόρησε το helpdesk του Ν.4178, πλέον θεωρείται υπηρεσίες (συντ. 3ε)

γ) τέλος, σύμφωνα με την Ε/Α Στ7 αφού δεν υπάρχει άδεια δεν υπήρχε υποχρέωση δήλωσης λοιπών κατασκευών που δεν παραβιάζουν τις σχετικές πολεοδομικές διατάξεις. Πλέον όμως είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω κατασκευές όπως η περίφραξη της ιδιοκτησίας και οι τσιμεντοστρωμένες επιφάνειες, που δεν μπορούν να υπαχθούν στην κατ. 3.

Έχω κάνει 3 φορές ερώτηση στο helpdesk του 4178 καθ' όλη τη διάρκεια του νόμου και οι απαντήσεις που έχω πάρει ήταν τραγελαφικές (μου έγραφαν τι κάνει το σύστημα κατά την μεταφορά). Σήμερα μάλιστα δεν μου απάντησαν καν και με παρέπεμψαν στο helpdesk των ιδιωτικών έργων (σώθηκα).

Παρά τις διαβεβαιώσεις, κατά την μεταφορά  το πρόστιμο πλέον υπερδιπλασιάζεται, ενώ είχε τηρηθεί η νομοθεσία με τον 4014. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ή κάποιο τρόπο αντιμετώπισης να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίμενε τον καινούργιο νόμο κάνε μεταφορά έως 8 Φλεβάρη ώστε να πάρεις 20% έκπτωση στο πρόστιμο, βάλε να πληρώσεις εφάπαξ (άλλο 20% έκπτωση) σε ένα πιο μειωμένο πρόστιμο λόγω μικρότερης τιμής ζώνης, εξήγησε τους ιδιοκτήτες και βάλτους να πληρώσουν την όποια διαφορά (εάν υπάρχει) και κλείσε την δήλωση (μην ξεχάσεις και την πολεοδομική παράβαση για τον αναλυτικό, όπως το περιγράφεις).

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος του συστήματος του ΤΕΕ που δεν συγκρίνει αθροιστικά ΚΧ και ΒΧ ή αντίστοιχους χώρους μειωμένου συντελεστή. Το έχουν γράψει και σε νόμο και σε εγκυκλίους, αλλά παρόλα αυτά δεν το έχουν περάσει και στο σύστημα.

Μπορείς να "επιβάλεις" στο σύστημα να εφαρμόσει το νόμο, αφήνοντας το χώρο με μειωμένο συντελεστή, τεκμηριώνοντας (ΤΕ και σχόλια) ότι πρέπει το πρόστιμο με βάση το νόμο να βγει το ίδιο, αλλά είναι ρίσκο και πώς θα το ερμηνεύσουν στο μέλλον όταν ελέγξουν την δήλωση.

Στην διαβούλευση σχολιάζουν το πρόβλημα αυτό ήδη. Ίσως το φτιάξουν στο νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για τον 4178 πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔΚΧ και επιπλέον 1 παράβαση με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη και του εξηγείς τι γίνεται. Δεν παίρνεις εσύ την ευθύνη για την επιβάρυνση ή για την μεταφορά. Σου υπογράφει υπ. δήλωση ότι τα κατάλαβε και σου αναθέτει την μεταφορά.

Έχει απαντηθεί το πρόβλημα αυτό με κάποια εγκύκλιο ή το έχουν αφήσει "φλου";

 

Το να το πας με μειωμένου συντελεστή, έχει την ίδια λογική (άλλα λέει ο νόμος, άλλα το σύστημα), με την απαίτηση να υποβάλουμε εισφορές ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Θα το σκαλίσουν όμως περισσότερο γιατί είναι περισσότερα τα χρήματα για την πολιτεία.

 

Έχω μία εύλογη ερώτηση όμως....

Υπάρχει κουτάκι Κύριοι Χώροι, κουτάκι Χώροι μειωμένου συντελεστή και δεν υπάρχει κουτάκι βοηθητικοί χώροι.

Στην εγκύκλιο 4 λέει πώς χώροι με βασική χρήση αποθήκη (αυτόνομοι χώροι με συγκεκριμένη χρήση), πάνε ως κύριοι χώροι γιατί δεν είναι αυτή η έννοια του βοηθητικού χώρου (άλλη διατύπωση, αλλά αυτό λέει).

Αυτό σημαίνει ότι αν ήταν βοηθητικοί χώροι κατά τον κτιριοδομικό, δεν θα τους βάζαμε στο κουτάκι Κύριοι Χώροι.

Με όλα αυτά δεν απομένει να πάνε στο άλλο κουτάκι;

 

Κολλάς στο γεγονός μόνο ότι είναι σε άλλη ιδιοκτησία, εκτός αν πατήσεις στο άρθρο του ΝΟΚ που λέει πως "επιτρέπεται η λειτουργική συνένωση κτιρίων, εφόσον δεν θίγεται ο Φ/Ο".

Είναι λίγο τραβηγμένο σαν λογική, γιατί ο ΝΟΚ αναφέρεται κυρίως στο να επικοινωνούν εσωτερικά τα κτίρια (νομίζω).

 

Γνωρίζοντας όμως την ελληνική πραγματικότητα, όπου δεν είναι απίθανο σε γειτονικές ιδιοκτησίες του ίδιου προσώπου να έχεις το σπίτι και το γκαράζ, το σπίτι και την αποθήκη όπως στη δική σου περίπτωση, ή ακόμα και το σπίτι να πατάει μισό-μισό στα δύο οικόπεδα,

ουσιαστικά έχεις βοηθητικό χώρο, τυπικά έχεις περίπτωση που δεν είναι σαφής ο νόμος τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έκανα μεταφορά σε δήλωση που ήταν σε ολοκληρωμένη υπαγωγή στο Ν.4014 με όλα τα σχέδια ανεβασμένα. Τώρα μόλις διάνβασα ένα σχόλιο του Ιάσονα που έλεγε ότι κάντε ότι θέλετε στη δήλωση αφού την πάτε στην Υπαγωγη......ωστόσο εγώ την εξουσιοδότηση για μεταφορά την ανέβασα (σαν 2ο αρχείο Ανάθεσης ιδιοκτήτη ) ενώ η δήλωση ήταν σε Αρχική Υποβολή και μετά την προχώρησα σε Υπαγωγή και παρατηρώ τα εξής:

1) κάποια αρχεία έχουν ανέβει αλλού ντ' αλλού, σίγουρα τα είχα ανεβάσει σωστά τότε, δεν ξέρω τι έγινε...για παράδειγμα η αεροφωτογραφία έχει ανέβει στην υ.δ. ιδιοκτήτη και κάτι τέτοια

2) μου ζητάει 2 αρχεία: ΔΕΔΟΤΑ το οποίο το έχω ανεβάσει με βάση τον 4014 βέβαια...και δημόσια έγγραφα...τι κάνω τα ξαναανεβάζω τα ίδια? Προφανώς ε?

3)Επειδή το κτίσμα ήταν προ 55 το είχα βάλει ανευ αδείας, τώρα με τα δεδομένα του 4178 είναι με άδεια, τι κάνω το αλλάζω ή δεν κάνω καμία απολύτως αλλαγή πλην των κατηγοριών που ζητάει?

4)Είδα ότι έχω ξεχάσει να βάλω ένα πινακάκι στο διάγραμμα δόμησης...πειράζει να ανεβάσω νέο αρχείο με το ορθό διάγραμμα δόμησης?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1-2) ξανα-ανεβάζεις τα αρχεία στη σωστή θέση. Αν θες σχολίασε και το γεγονός ότι μεταφέρθηκαν σε άλλη θέση.

3) Ναι. Θα σου ζητήσει τοπογραφικό άδειας για πληρότητα και άδεια.

Θα ανεβάσεις για άδεια το συμβόλαιο που αποδεικνύει ότι υπάρχει κτίσμα προ του 1955 και για τοπογραφικό, το δικό σου που έχεις κάνει για τον 4014 και θα γράψεις ότι ανεβάζεις αυτά για λόγους πληρότητας του συστήματος. Μπορεί να χρειαστεί να ανεβάσεις το ίδιο αρχείο σε 2-3 μεριές.

4) είτε αυτό, είτε ανέβασε το πινακάκι χώρια

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος του συστήματος του ΤΕΕ που δεν συγκρίνει αθροιστικά ΚΧ και ΒΧ ή αντίστοιχους χώρους μειωμένου συντελεστή. Το έχουν γράψει και σε νόμο και σε εγκυκλίους, αλλά παρόλα αυτά δεν το έχουν περάσει και στο σύστημα.

Μπορείς να "επιβάλεις" στο σύστημα να εφαρμόσει το νόμο, αφήνοντας το χώρο με μειωμένο συντελεστή, τεκμηριώνοντας (ΤΕ και σχόλια) ότι πρέπει το πρόστιμο με βάση το νόμο να βγει το ίδιο, αλλά είναι ρίσκο και πώς θα το ερμηνεύσουν στο μέλλον όταν ελέγξουν την δήλωση.

Στην διαβούλευση σχολιάζουν το πρόβλημα αυτό ήδη. Ίσως το φτιάξουν στο νέο νόμο.

 

Συνάδελφε το ότι το έχουν γράψει στην εγκύκλιο το γνωρίζω, αλλά δεν γνωρίζω σε ποιον νόμο "έχει ειπωθεί". Μήπως θα μπορούσες να μας πεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στην εγκ. 3 και προκύπτει εμέσως από το άρθρο 1 παρ 2ζ, όπου αναφέρεται πληρωμένο το 30% του προστίμου, όπως έχει υπολογιστεί στην τρέχουσα δήλωση (4014), ως προϋπόθεση για να γίνει δικαιοπραξία.

Στο άρθρο 24 λέει ότι για κατασκευές που έχουν ενταχθεί στον 4178 ή στον 4014 δεν οφείλονται άλλα πρόστιμα. Όταν γινόταν αρχική ένταξη στον 4014, παύανε όλα τα υπόλοιπα πρόστιμα. Κατ' αυτό η μεταφορά στον 4178 δεν μπορεί να επιβάλει επιπλέον πρόστιμα για την ίδια αυθαιρεσία.

 

Επίσης υπάρχει γενικότερος νόμος, όχι μόνο για τα αυθαίρετα, όπου αν πολίτης ξεκινήσει οποιαδήποτε διαδικασία με την πολιτεία και στην πορεία αλλάζει η νομοθεσία που χειρίζεται την υπόθεση, ο πολίτης έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί τις ευμενέστερες διατάξεις από τους νόμους που έχουν ισχύσει από την ημέρα του 1ου πρωτόκολλου μέχρι την περαίωση της υπόθεσής του.

Τον χρησιμοποιούν στα ποινικά και στα οικονομικά θέματα (συντάξεις κλπ).

Τον συγκεκριμένο νόμο δεν τον ξέρω. Μου τον έχουν αναφέρει ότι υπάρχει ένας παλιός συνάδελφος, και δύο γνωστοί μου δικηγόροι, αλλά δεν ήξεραν τον αριθμό του.

Αυτός ο νόμος είναι ιδιαίτερα χρήσιμος για να κλειδώνεις όρους δόμησης σε ένα οικόπεδο, όταν καταθέτεις φάκελο σε δασαρχεία ή αρχαιολογίες που αργούν να απαντήσουν και στην πορεία αλλάζουν ΝΟΚ, ΠΔ κλπ.....για να μην αλλάζεις τις μελέτες. Αν τον ξέρει κανείς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.