Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

τι έβγαλε να πληρώσεις? επιπλέον πρόστιμο? κάτι έκανες λάθος τότε. Ακόμα και υπέρβαση πχ του Δ να βάλεις ενώ δεν το ειχες βαλει γιατί ας πούμε σου διέφυγε δεν βγάζει επιπλέον πρόστιμο. Νομίζω όταν αλλάζεις τα τ.μ. προς τα πάνω αλλάζει το πρόστιμο, αν προσθέσεις πολ. παράβαση ή χώρο μειωτικού συντελεστή το πας τώρα σε μη μειωτικό. Εκει πλέον διαμορφώνεται το προσστιμο με ότι συντελεστες εχεις επιλέξει. Ακόμα και να είχες επιλεξει κυρια και μοναδικη και στο 4178 βάλεις άλλη κατοικία δεν αλλάζει το πρόστιμο. Μόνο εφόσον ανεβάσεις έστω και 0,01 τ.μ. ή προσθέσεις πολεοδομική παράβαση. Και όλα αυτά αν δε κανω λάθος κατά παρέκλιση του νόμου. 

-------------------

 

Ερώτημα: Έχει τύχει σε κάποιον να αναλάβει δήλωση άλλου μηχανικού από 4014 με όλα τα αρχεία ανεβασμένα με σχέδια ανεβασμένα,σφραγισμένα και παραδωμένα στον ιδιοκτήτη? Τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση. Στο πεδίο αμοιβής αφήνετε τον Α/Α αμοιβής του παλαιού μηχανικού? Κάνετε εκ νέου σχέδια? Ελέγχετε πλήρως τη δήλωση ως προς το αληθές όλων των δηλωθέντων(παλαιότητες, ορθώς δηλωμένα υπόγεια με μειωτικό που στο 4178 μάλλον πρέπει να πάνε χωρίς μειωτικό κλπ) ή τα δέχεστε όπως δηλώθηκαν και περαιώθηκαν από τον προηγούμενο? Έχουμε υποχρέωση να συνσφραγίσουμε στα του 4014/11? Στο πινακάκι πχ ''Έργο: Ρύθμιση αυθαίρετης ισόγειας κατοικίας σύμφωνα με το Ν.4014/11'' αν αναγραφεί πρόσθετα ''...... Ν.4014/11 - Ν.4178/13'' με ή χωρίς σφραγίδα επιπλέον θεωρείτε πως είναι λάθος? Ομοίως και για έκδοση βεβαίωσης που σου ανατίθεται ελέγχεις την ορθότητα της δήλωσης? 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, είσαι υποχρεωμένος σε κάθε περίπτωση (δήλωση ή βεβαίωση) να ελέγξεις πλήρως την ορθότητα της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είσαι υποχρεωμένος σε κάθε περίπτωση (δήλωση ή βεβαίωση) να ελέγξεις πλήρως την ορθότητα της δήλωσης.

 

Καλημέρα

Σε συνέχεια των #3428 - #3432 ενημερώνω ότι το πρόβλημα το διημιουργούσε η διαμερισμάτωση που είχα (και μου διέφυγε να σας το αναφέρω όταν περιέγραψα τα δεδομένα της δήλωσής μου) .

Έστειλα mail στο n4178 ,  μου το διόρθωσαν και δεν βγάζει επιπλέον πρόστιμο όταν πάω για οριστική υποβολή. Βέβαια η απαίτηση εμφανίζεται στα οικονομικά στοιχεία, αλλά μου είπαν να το αγνοήσω.

 

Νομίζω ότι κάπου το είχα ξαναδιαβάσει στο "νήμα", αλλά δεν το θυμόμουν

Πάντως μου είπαν ότι είναι "αστοχία" του συστήματος 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

     Περιπτώσεις υπαγωγής στο Ν.4014/2011, των οποίων τα στοιχεία των αυθαιρεσιών μεταβάλλονται κατά τη μετάβαση τους στο Ν. 4178/2013. Το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται, συμψηφίζονται τα καταβληθέντα ποσά και εφαρμόζεται το νέο πρόστιμο.

 

Έχω κάνει μία τέτοια μεταφορά , και στον 4178/13 άλλαξα έναν ανοιχτό Η/Χ, που τον υπολόγισα με αναλυτικό αντι με τ.μ. σαν ΥΔ. Τελικά είδα ότι παρά την αλλαγή στον Η/Χ που έκανα το σύστημα κράτησε το παλιό πρόστιμο αυτούσιο κατά την μεταφορά ( και των m2 αλλά και των παραβάσεων,  μολονότι είχα αλλάξει τον αριθμό τους από 5 σε 2 λόγω των ορίων των 15000ευρώ/παράβαση που έθετε ο νέος αναλυτικός) . Δεν θάπρεπε σύμφωνα με την παραπάνω παράγραφο του 4178/13 να εφαρμόσει το νέο πρόστιμο? Γιατί εφάρμοσε το παλιό?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Μίλησα με τους διαχειριστές του συστήματος για το παραπάνω θέμα και μου είπαν ότι η διατύπωση, που υπάρχει στην εγκ 3 "..των οποίων τα στοιχεία των αυθαιρεσιών μεταβάλλονται κατά τη μετάβαση τους στο Ν. 4178/2013..." εννοεί μόνο προς τα πάνω μεταβολή των m2 ( έστω και 0.01m2) κι όχι προς τα κάτω, ανεξαρτήτως ποσοστών υπερβάσεων. Δηλαδή το πρόγραμμα πρώτα βλέπει m2 και μετά ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει με βεβαιότητα εάν κατά την μεταφορά στον 4178 της παρακάτω δήλωσης θα μεταβληθεί το πρόστιμο;

 

 

 

 

 

Στο 1ο Φύλλο καταγραφής αλλάζει η παλαιότητα και τα 1,8 τ.μ βοηθητικών χώρων (λεβητοστάσιο στο δώμα ύψους κάτω των 2,5μ) μεταφέρονται στην καινούργια δήλωση σαν παράβαση κατηγορίας 3 (αν δεν κάνω λάθος).

 

Στο 2ο Φύλλο καταγραφής τα 14,06 τμ βοηθητικών χώρων (αποθήκη στο υπογειο ύψους κάτω των 2.5μ) μεταφέρονται με μειωμένο συντελεστή.

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμό σου θα αλλάξει λογικά λόγω του ΦΚ 1, γιατί αν κατάλαβα καλά, έχεις υπολογισμό με τ.μ. που τον κάνεις σε 1 παράβαση.

Το 2ο ΦΚ δεν θα επηρεάσει το πρόστιμο.

Μπορείς όμως να περάσεις όλους τους ΒΧ σου σε ένα ΦΚ..... αλλά γιατί αλλάζει η παλαιότητά σου κατά την μεταφορά;

 

ΥΓ... κάτι δεν πάει καλά με το pdf σου.... δεν είναι η δήλωση

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση. Αυτό είναι το σωστό αρχείο με τη δήλωση.

 

dilosi.PDF

 

Στο 1ο Φ.Κ τα 63 τμ κύριων χώρων παραμένουν και τα 1,6 τμ βοηθητικής χρήσης (λεβητοστασιο) μεταφέρονται ως παράβαση κατηγορίας 3.

 

Για την χρονολογία κατασκευής δεν μπορεί να αποδειχθεί με δημόσια έγγραφα ούτε και αεροφωτογραφίες (τουλάχιστον στην Γ.Υ.Σ που έψαξα δεν έχουν προ το 83).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως από τη στιγμή που εισάγεις τμ σε τετραγωνίδιο που πριν είχες 0 (τετραγωνίδιο χώρων μειωτικού συντελεστή), θα αλλάξει το πρόστιμο. Επίσης εισάγεις παράβαση που δεν είχες καθόλου. Νομίζω και από αυτό αλλάζει το πρόστιμο. Μπορείς να το ελέγξεις κάνοντας δοκιμαστική υποβολή, στην καρτέλα σου λέει το νέο ποσό, πατάς άκυρο και ξανακάνεις δοκιμές.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε, η παράβαση υπήρχε και πριν (λεβητοστάσιο στο δώμα) και δηλώθηκε με βοηθητική χρήση στον 4014. Τώρα αυτά τα 1,6 τ.μ βοηθητικής χρήσης επειδή δεν μπορούν να δηλωθούν με μειωμένο συντελεστή θα πάνε στην κατηγορία 3.

Αν δεν κάνω λάθος  από ότι κατάλαβα από προηγούμενα νήματα όταν προσθέτουμε μικρές παραβάσεις κατηγορίας 3  δεν μεταβάλλεται το πρόστιμο. Δεν ισχύει αυτό; 

 

Η δήλωση αφορά το δικό μου ακίνητο οπότε δυστυχώς για μένα δεν μπορώ να κάνω δοκιμές καθώς δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα...

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.