Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

'' Η δήλωση αφορά το δικό μου ακίνητο οπότε δυστυχώς για μένα δεν μπορώ να κάνω δοκιμές καθώς δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα... ''

 

Καταλαβαίνω ότι γενικά δεν έχεις πρόσβαση στο σύστημα και όχι επειδή το ακίνητο είναι δικό σου!

 

Πώς θα πάει κατηγορία 3? Ως τι? Ως αποθήκη μόνο αν δηλωθεί. Το αν μεταβάλλεται το πρόστιμο εξαρτάται αν το νέο βγαίνει μεγαλύτερο (χωρίς τη λοιπή παράβαση). Για να το συζητάς σημαίνει ότι βγαίνει μεγαλύτερο. Σε κάθε περίπτωση η λοιπή παράβαση θα έχει επιπλέον πρόστιμο. Πάντως ποιος λέει ότι δεν μπορεί να πάει με μειωτικό όπως δηλώθηκε στον 4014/11. Το τροποποιημένο παράρτημα λέει και μ@λ..ς. Είναι δυνατόν με 4014 => 4.000€ πρόστιμο, με 4178 => 7.500 αλλά να πληρώνεις πάλι 4.000 γιατί δεν αλλάζει κάτι και συ να είσαι υποχρεωμένος να ζαλίζεις το μυαλό σου για 1,5 τ.μ.? Καταλαβαίνω θέλεις να είσαι καλυμμένος σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο. Αλλά και μειωτικό να το αφήσεις σιγά τ' αυγά. Εδώ το ΤΕΕ σου μεταφέρει τα αρχεία αν τα έχεις όλα ανεβασμένα και σου βγάζει 0 αρχεία για υποβολή. Πώς αφού οι δηλώσεις ιδιοκτήτη αφορούσαν τα άρθρα του 4014. Δεν παν να κάνουν τούμπες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα τ.μ. των χώρων τα αφήνεις όπως μεταφέρονται από τον 4014 στον 4178. Το λεβητοστάσιο είναι ΒΧ, το υπόγειο το ίδιο. Για την χρονολογία, ενώ στον 4014 θέλανε (για μία περίοδο Υπ.Δηλ. μόνο, τώρα θέλουν δημόσια έγγραφα.

 

Ως προς την χρονολογία, βλέπω ότι έχεις οικοδομική άδεια του 1994.... πώς ακριβώς έχεις αυθαίρετα πριν από αυτήν τα οποία δεν περάσανε στην άδεια σαν νομιμοποίηση ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

'' Η δήλωση αφορά το δικό μου ακίνητο οπότε δυστυχώς για μένα δεν μπορώ να κάνω δοκιμές καθώς δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα... ''

 

Καταλαβαίνω ότι γενικά δεν έχεις πρόσβαση στο σύστημα και όχι επειδή το ακίνητο είναι δικό σου!

 

Πώς θα πάει κατηγορία 3? Ως τι? Ως αποθήκη μόνο αν δηλωθεί. Το αν μεταβάλλεται το πρόστιμο εξαρτάται αν το νέο βγαίνει μεγαλύτερο (χωρίς τη λοιπή παράβαση). Για να το συζητάς σημαίνει ότι βγαίνει μεγαλύτερο. Σε κάθε περίπτωση η λοιπή παράβαση θα έχει επιπλέον πρόστιμο. Πάντως ποιος λέει ότι δεν μπορεί να πάει με μειωτικό όπως δηλώθηκε στον 4014/11. Το τροποποιημένο παράρτημα λέει και μ@λ..ς. Είναι δυνατόν με 4014 => 4.000€ πρόστιμο, με 4178 => 7.500 αλλά να πληρώνεις πάλι 4.000 γιατί δεν αλλάζει κάτι και συ να είσαι υποχρεωμένος να ζαλίζεις το μυαλό σου για 1,5 τ.μ.? Καταλαβαίνω θέλεις να είσαι καλυμμένος σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο. Αλλά και μειωτικό να το αφήσεις σιγά τ' αυγά. Εδώ το ΤΕΕ σου μεταφέρει τα αρχεία αν τα έχεις όλα ανεβασμένα και σου βγάζει 0 αρχεία για υποβολή. Πώς αφού οι δηλώσεις ιδιοκτήτη αφορούσαν τα άρθρα του 4014. Δεν παν να κάνουν τούμπες.

Πράγματι γενικά δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα καθότι μηχανολόγος.

Από ότι είδα και στα σχέδια με τον Ν.4014 το λεβητοστάσιο δηλώθηκε ως αποθηκη οπότε πηγαίνει κατηγορία 3 με τον Ν.4178.Ετσι μου είπαν τουλάχιστον στο ΤΕΕ που ρωτησα απο κοντά όπως επίσης κι ότι αυτό δε θα μεταβάλλει το προστιμο.

Κατά την μεταφορά πάντως το πρόστιμο του Ν.4178 προκύπτει πολύ μεγαλύτερο λόγω του ότι αλλάζει ή χρονολογία. Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν κατά την μεταφορά θα διατηρηθεί το παλιό πρόστιμο ή θα χρειαστεί να πληρωσω την διαφορά.

Οπότε εσύ πιστεύεις πως μπορώ κατά την μεταφορα να αφήσω αυτά τα 1.6 τ.μ με μειωτικό συντελεστή και αυτό θα διατηρησεί το πρόστιμο ως έχει παρά την αλλαγή στην παλαιότητα;

Πάντως εάν αυτό το μικρό λεβητοστάσιο είναι ο λόγος που τετραπλασιαζεται το πρόστιμο τοτε ίσως θα ηταν προτιμότερο να το γκρεμισω...(έτσι κι αλλιώς ο λέβητας δεν λειτουργεί χρόνια τωρα).

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Τα τ.μ. των χώρων τα αφήνεις όπως μεταφέρονται από τον 4014 στον 4178. Το λεβητοστάσιο είναι ΒΧ, το υπόγειο το ίδιο. Για την χρονολογία, ενώ στον 4014 θέλανε (για μία περίοδο Υπ.Δηλ. μόνο, τώρα θέλουν δημόσια έγγραφα.

 

Ως προς την χρονολογία, βλέπω ότι έχεις οικοδομική άδεια του 1994.... πώς ακριβώς έχεις αυθαίρετα πριν από αυτήν τα οποία δεν περάσανε στην άδεια σαν νομιμοποίηση ή κάτι άλλο;

Άρα κι εσύ πιστεύεις πως μπορώ και το λεβητοστασιο-αποθηκη να το περάσω με μειωτικό συντελεστή και με αυτόν τον τρόπο να μην μεταβληθεί το πρόστιμο;

Οπότε αυτό που μου είπαν στο ΤΕΕ ότι η κατηγορία 3 δεν αυξάνει το πρόστιμο δεν ισχύει;

Πράγματι ή δήλωση έγινε την περίοδο που επιτρεπόταν Υ.Δ μόνο.Η οικοδομικη άδεια του 1972 είναι για την ανεγερση του ισογειου. Ή οικοδομικη άδεια του 1994 είναι για προσθήκη κλιμακοστάσιου και νομιμοποίηση ισογείου.

Για τις νομιμοποιήσεις δεν πληρωνε κανείς προστιμα όπως σήμερα; Μήπως δεν επαρκούσαν τα χρηματα;

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

bobzavras

 

Δεν έχω καταλάβει πραγματικά τι παλαιότητα έβαλες στο Ν.4014 και τι πας να βάλεις στο 4178 και γιατί να το αλλάξεις, εκτός αν δήλωσες ψευδή, αλλιώς βασίζεσαι στο Ε9 και ότι μπορείς από αεροφωτογραφίες. Αλλά έστω αλλάζεις την παλαιότητα πάλι δεν τροποποιείται το πρόστιμο. Όμως η αλλαγή από τμ Β.Χ. της αποθήκης με τμ, πλέον σε μια λοιπή παράβαση, σου επανα-υπολογίζει όλα τα νέα δεδομένα και τα 63τμ σου τα πάει με τη νέα χρονολογία που δήλωσες.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, έχεις το 1972 κατασκευή ισογείου, το 1994 νομιμοποίηση του ισογείου, και σε κάποια φάση έχει κατασκευαστεί όροφος πριν το 1983 που έχει 63τ.μ. αυθαιρεσίες ΚΧ, χωρίς υπερβάσεις ύψους, κάλυψης και αλλαγής χρήσης.

Το μόνο σενάριο που θα μπορούσε να καλύψει τα παραπάνω είναι να είχαν σε κάποια έκταση του περιγράμματος 2ο όροφο (πχ κουβούκλιο για δώμα), να συνεχίσανε εντός περιγράμματος προσθήκη ορόφου και το 1994 να αγνοήσανε τον όροφο και να νομιμοποιήσανε αλλαγές στα μισά....

Από εκεί και πέρα ότι είπε ο Ιάμβλιχος.

Μια σχηματική τομή μπορεί να βοηθούσε με τη σειρά κατασκευών και νομιμοποιήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το 1972 έγινε κατασκευή ισογείου και κάποια στιγμή πριν το 1983 προσθήκη Α ορόφου και δώματος 63 τ.μ.Το 1994 έγινε προσθήκη κλιμακοστασίου και νομιμοποίηση του ισογείου και του Α ορόφου και διαμορφώθηκε η μεζονέτα. Όλα αυτά γίνανε χωρίς υπερβάσεις ύψους και κάλυψης και με κάποιες αλλαγές χρήσης, Αυτή είναι η σειρά των γεγονότων εάν δεν κάνω λάθος. 

 

Το 2011 η (θανούσα πλέον) μητέρα μου έκανε την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών στο όνομα του πατέρα μου που ήταν ο ιδιοκτήτης.

 

Έγιναν 3 δηλώσεις συνολικά για το ακίνητο. Μία για τα 14,06τ.μ του υπόγειου, τα 63τ.μ του δώματος (Β ορόφου μεζονέτας) συν τα 1,8τ.μ  β.χ και για τα 4,89τ.μ που ήταν αυθαιρεσίες του Α ορόφου. Και άλλες δύο για τα δύο διαμερίσματα του Α ορόφου (κάπου πριν το 2003 έγινε διαμερισμάτωση). 

 

Το 2012 έγινε γονική παροχή του ακινήτου σε εμένα κατά την ψιλή κυριότητα με τον πατέρα μου να κρατά την επικαρπία.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα προχθές καθώς κοιτούσα τα σχέδια που πήρα από την συμβολαιογράφο είναι ότι μια επιφάνεια 9,89 τ.μ αλλαγής χρήσης στον Α όροφο που παλιά ήταν κλιμακοστάσιο δεν έχει δηλωθεί. Οπότε αυτά που συζητάμε περί μη μεταβολής του προστίμου πηγαίνουν περίπατο.

 

Μετά τα παραπάνω το ερώτημα που ανακύπτει είναι:

1. Μπορώ να κάνω την μεταφορά των δηλώσεων στο όνομα το δικό μου που είμαι o ψιλός κύριος προκειμένου να έχω την έκπτωση λόγω τριτεκνίας;

Edited by bobzavras
Link to comment
Share on other sites

Ναι στον ψιλό κύριο γίνεται. Ποιος έκανε την τακτοποίηση και το 2012 ποιος έδωσε βεβαιώσεις? Είναι ένα θέμα γιατί τωρα λες ότι κάτι δεν δηλώθηκε, αυτό που παλιά ήταν κλιμακοστάσιο και τώρα(πότε τώρα πριν 28/7/2011?) είναι υποθέτω κατοικία. Δεν δηλώθηκε τι εννοείς η αλλαγή χρήσης ή τα τμ διόλου μα διόλου δεν δηλώθηκαν? Δεν επισυνάφθηκε κάτοψη στη μεταβίβαση? Αν γίνει διόρθωση στη δήλωση αυθαιρέτου, θα πρέπει να ενημερώσεις και τον συμβλαιογράφο ώστε να κανει δεν ξερω τι καποια τροποποίηση. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος μηχανικός που έκανε την τακτοποίηση έδωσε και τις βεβαιώσεις.Δεν δηλώθηκε καθόλου αυτη ή επιφάνεια των 9.89τ.μ παρόλο που στο σχέδιο κάτοψης που χρησιμοποιήθηκε και στην μεταβίβαση φαίνεται ή αυθαιρεσία μαρκαρισμενη.

Ή παραπάνω αυθαιρεσία έγινε κατά την διαμόρφωση της μεζονέτας,ήταν για να καταλαβεις χώρος του κλιμακοστάσιου ο οποίος μετετράπη σε χώρο του Α ορόφου της μεζονέτας.

 

Ή παραπάνω παράβαση πως θα δηλωθει; Σαν υπέρβαση δόμησης κυρίου χώρου με αλλαγή χρήσης και με βάση τα τετραγωνικά μέτρα; Αυτή η αυθαιρεσία μπορει να προστεθει κατά την μεταφορα στον Ν.4178 σε οποιαδήποτε από τις τρεις δηλώσεις;

Γενικά επιτρέπεται να μεταφερθεί μια αυθαιρεσία από την μία δήλωση στην άλλη;

 

Επίσης μετά τον επαναυπολογισμο του προστίμου που θα γινει με βάση τον Ν.4178 θα ισχύσει ή έκπτωση 20% για εφάπαξ πληρωμη;

Δηλαδή στη δήλωση που επισυναψα σε προηγούμενο μήνυμα το πρόστιμο βγήκε 1813€ και με την έκπτωση 20% του εφάπαξ πληρώθηκαν συνολικά 1451€.Εαν προσθέσω σε αυτή τη δήλωση την παραπάνω αυθαιρεσία των 9.89τ.μ και το συνολικό πρόστιμο μετά την αλλαγή των συντελεστών προκύψει π.χ 2000€ τότε με την έκπτωση του εφάπαξ θα πάει 1600€ οπότε θα χρειαστεί να πληρωθουν τελικά μετά τον συμψηφισμο 149€.Σωστα;

 

Ακόμη αυτά τα 1,8 τ.μ της αποθηκης-λεβητοστασίου πλέον τι θα ναι πιο σωστό, να περάσουν ως χώροι με μειωτικο συντελεστή ή ως χωροι με κύρια χρήση;

 

Να με συγχωρείτε για τα πολλαπλά ερωτήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Από μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 που ήταν σε οριστική υπαγωγή χωρίς ανεβασμένα σχέδια ,  σε υπόγειο χώρο που είχε ρυθμιστεί κατά τμήμα του ως ΥΔΚΧ σε ημιτελή διόροφη κατοικία , με ΟΑ, εντός σχεδίου, ο ιδιοκτήτης επιθυμεί μείωση των μ2 που είχαν δηλωθεί και μετατροπή τμήματος των μ2 από ΚΧ σε ΒΧ (οι γνωστοί λόγοι ΕΝΦΙΑ και για να παραμείνει ΚΑΤΗΓ 4, γιατί η υπέρβαση δόμησης στο σύνολο της ήταν >40% )

Πρέπει να χρεωθεί επιπλέον 1 πολεοδ παράβαση για "κατεδάφιση" ???  Και τι δικαιολογητικά θα ανεβούν στο σύστημα που ζητάει το άρθρο 23, παρ. 4 ??? Αφού ουσιαστικά τα μ2 που δηλώθηκαν δεν ήταν υλοποιημένα ως χώρος ΚΧ και ο χώρος επανέρχεται στην προβλεπόμενη κατάσταση από την ΟΑ. (=ΒΧ), κατά τμήμα του βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.