Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Kαλημέρα, 

έχω δηλώσεις στο νόμο 4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και όλα τα σχέδια ανεβασμένα. Επειδή ο νόμος βγήκες αντισυνταγματικός τι κάνετε:

1)τις μεταφέρετε στον 4178

2) περιμένετε τον νέο νόμο για μεταφορά; μήπως μετά θα μας ζητήσει και στατική επάρκεια;

3)τι αφήνετε στον 4014

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα οτι δηλώσεις με ανεβασμένα όλα τα  αρχεία και πληρωμένο το πρόστιμο δεν είναι υποχρεωτικό να μεταφερθούν στον 4178. Αν θέλει ο πελάτης και είναι διατεθειμένος να πληρώσει έξτρα αμοιβή για μεταπήδηση, 15-25-35 ευρώ τελος ανταπόδοσής καθώς και οτιδήποτε άλλο μπορεί να ζητηθεί τότε τις μεταφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό σου ακίνητο καλό είναι να το κάνεις μεταφορά τώρα στον 4178 λόγω της μη συνταγματικότητας του 4014.και εγώ το δικό μου το έκανα μεταφορά.

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις απολύτως τίποτα.

Όλα θα "ισορροπήσουν" με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω κάποιες ολοκληρωμένες δηλώσεις του 4014/11 με ανεβασμένα όλα τα αρχεία τις οποίες επιθυμώ να μεταφέρω στον Ν.4178/13.

Για τη μεταφορά και προκειμένου να εκδόσω βεβαίωση μηχανικού από τον 4178:

α) πρέπει να επαναϋπολογίσω το πρόστιμο σύμφωνα με τις διατάξεις του 4178;
β) αν ναι, τί γίνεται με εκείνες τις δηλώσεις για τις οποίες έχουν γίνει συμβόλαια μετά από τακτοποίηση με τον 4014/11;
 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ..αντιμετώπισα ποτέ

αλλά κατ' αρχάς δες την  ΚΥΑ 2254  ΦΕΚ 2184Β/5-9-13

(μήπως και βγάλεις κάποιο σαφές συμπέρασμα!) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις απολύτως τίποτα.

Όλα θα "ισορροπήσουν" με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

ο Μάιος να ζήσει να την δει την ηλεκτρονικη ταυτοτητα

Link to comment
Share on other sites

Επανυπολογισμός του προστίμου γίνεται εφόσον αλλάξεις τα τετραγωνικά ή τον αριθμό των λοιπόν παραβάσεων. Διαφορετικά το πρόστιμο μένει το ίδιο.

Προφανώς αν έχεις ήδη χορηγήσει βεβαίωση για μεταβίβαση, το να αλλάξεις τα παραπάνω στοιχεία είναι πρόβλημα.

Αν δεν αλλάζεις τίποτα όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να προσθέσω ακόμα ένα στοιχείο στη μεταφορά των δηλώσεων από τον 4014 στον 4178 κατά μια σχετικά παλιά μου εργασία, οπως μπορώ να την θυμηθώ τώρα.Πρόσεξα πρόσεξα αν θυμαμαι καλά και κατά τη μεταφορά ότι το πρότιμο δεν μεταβάλεται αν στο νέο νόμο δηλώσεις, έτος κατασκευής έστω 2010. Δεν θυμαμαι το γιατί. Ομως το πρόβλημα παρουσιάζεται αν πχ ε΄χεις μια δήλωση το 1982 δια την οποια δεν μπορεις πια να βρεις τα αποδεικτικά στοιχεία, τις αεροφωτογραφίες τα Δημόσια έγγραφα.

Τότε αναγκαστικά πας στον 4178 αρκεί να αποδείξεις οτι πράγματι ως τον Ιούλιο το 11 ειχε φτιαχτεί.

Ετσι ειδα εγώ με μια δικια μου δηλωση και ετσι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.