Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί ενεργειακοί ΤΕΛΟΣ


Christos

Recommended Posts

εχθές μου ήρθε το ακόλουθο μήνυμα

 

"Σας ενημερώνουμε ότι, μετά από έλεγχο της με Α.Π. Α/1/5714 / 18-09-2013 Αναγγελίας Έναρξης και των συνημμένων σε αυτήν δικαιολογητικών - που υποβλήθηκε σε εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 31 του Ν.4111/2013 (Α΄ 18) και ιδίως των παραγράφων 4 και 12 αυτού - η ΕΥΕΠΕΝ διαπίστωσε τη συνδρομή όλων των νόμιμων προϋποθέσεων και επομένως έχετε τη δυνατότητα να ασκήσετε τη δραστηριότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή Κτιρίων σύμφωνα με τα στοιχεία της προαναφερόμενης Αναγγελίας σας.

 

Για την είσοδο στο σύστημα, απαιτείται η χρήση των παρακάτω στοιχείων:

 

Αριθμός Μητρώου Ενεργειακών Επιθεωρητών: **** Όνομα χρήστη: **************** Κωδικός πρόσβασης: *****************

 

 

Παρακαλούμε εκτυπώστε και φυλάξτε αυτό το μήνυμα!"

 

Ωστόσο δεν έχω ανανεώσει την άδεια του προσωρινού που είχα, από 8-3-2013.

Για να εκδώσω τώρα ΠΕΑ πρέπει να καταβάλω το παράβολο των 100€ και προχωρώ κανονικά;

Μπορείς να μας πεις πότε έκανες την αίτηση για μόνιμος?

Link to comment
Share on other sites

Όλη η διαδικασία και λογική από τότε που ξεκίνησε αυτή η ιστορία με τους Επιθεωρητές είναι απλά απαράδεκτη. Στο σύνολο της. Από οποια πλευρά και να το δεις και σε όποια "ομάδα" ανήκεις.

Όπως είπε πολύ σωστά και ένας συνάδελφος παραπάνω όλοι δίκιο έχουν.

Επί της ουσίας τώρα είναι σαφές από όσα βλέπουμε ότι η πολιτική απόφαση που έχει ληφθεί είναι να  μην παραταθεί  το υφισταμενο καθεστώς των προσωρινών, και να δημιουργηθεί ένα νέο μητρώο - προσωρινών - επιθεωρητών.

Η λογική λέει - αν υπάρχει λογική φυσικά- ότι θα  προσπαθήσουν να εγκρίνουν όλες τις αναγγελίες  που έχουν  άμεσα. Αν γίνει αυτό π.χ. μέσα σε καμιά βδομάδα δεν θα  υπάρξει για τους περισσότερους ουσιαστικό πρόβλημα. Ας ελπισουμε ότι θα γίνεί έτσι.  

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής έχω κάνει την αίτηση μου και περιμένω.

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος πιστοποιημένος που θα μπορούσε να αναλάβει την εκδοσή ΠΕΑ όσο εκκρεμεί η άδειά μου?

Υπάρχει κατάλογος μόνιμων ενεργειακών ώστε να κατευθύνω τους πελάτες μου για να εξυπηρετηθούν? περιοχή Ηλιούπολη Αττικής. 

Link to comment
Share on other sites

 

"Σας ενημερώνουμε ότι, μετά από έλεγχο της με Α.Π. Α/1/5714 / 18-09-2013 Αναγγελίας Έναρξης και των συνημμένων σε αυτήν δικαιολογητικών - που υποβλήθηκε σε εφαρμογή

 

 

εγω εχω Α/1/22000+   / 7-10-2013   

 

22000 - 5000 =    17000 ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ μεσα σε  20 μερες?  λιγο παραξενο μου κανει!!!

 

αλλα αν σκεφτουμε οτι μεχρι και ορυχειων μηχανικοι εχουν κανει αιτηση για ΠΕΑτζηδες μπορει να βγουμε καμια 50,000  συνολικα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... αφού και τώρα προσωρινοί θα είμαστε πάλι... δλδ μόνιμοι μέχρι αποδείξως του εναντίου...  

 

Επειδή χρειάζεται να καλυφθεί η ανεπάρκεια για διεξαγωγή εξετάσεων μονιμοποιούνται οι πάντες... και αυτό είναι λάθος... όχι το ότι μονιμοποιούνται όλοι (πόσο άλλο πρέπει να περιμένουν τα παιδιά που έχουν πληρώσει σεμινάρια????)... αλλά ο τρόπος...

 

... και πραγματικά γελάω με τη γνώμη συναδέλφου (με το συμπάθειο) που συγχαίρει το υπουργείο για την ορθή τήρηση των ημερομηνιών... μα σε όλη την διαδικασία δεν έχει τηρήσει τα στοιχειώδη... να το συγχαρούμε που άφησε ξεκρέμαστους εκατοντάδες συναδέλφους????? (και εμένα μαζί... ναι για αυτό γκρινιάζω αλλιώς θα έτρεχα να σας πάρω τους πελάτες)...

 

Καμμία λογική... πραγματικά καμμία, ειδικά όταν βγήκε και ανακοίνωση που έλεγε ότι οι προσωρινοί θα ανασταλούν εφόσον εγκριθούν 5000 μόνιμοι... από ότι έμαθε συνάδελφος ούτε αυτό έγινε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αλλα αν σκεφτουμε οτι μεχρι και ορυχειων μηχανικοι εχουν κανει αιτηση για ΠΕΑτζηδες μπορει να βγουμε καμια 50,000  συνολικα

 

Και γιατί να μην κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω Α/1/22000+   / 7-10-2013   

 

22000 - 5000 =    17000 ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ μεσα σε  20 μερες?  λιγο παραξενο μου κανει!!!

 

αλλα αν σκεφτουμε οτι μεχρι και ορυχειων μηχανικοι εχουν κανει αιτηση για ΠΕΑτζηδες μπορει να βγουμε καμια 50,000  συνολικα

 

Οι περισσότεροι έχουν κάνει αρχική αναγγελία με 3 πρωτόκολλα ( κτιρίων, λεβήτων , κλιματισμού) - έχει διαφορετικό αριθμό πρωτοκόλλου σε κάθε μια. Άρα οι αιτήσεις είναι σημαντικά λιγότερες....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην κάνουν;

 

ναι εχεις δικιο....εδω θα κανουν ναυπηγοι...

 

και με το ιδιο σκεπτικο  οποιος εχει χτισει 100 τ.μ ας κανει ΠΕΑ και οποιος εχει πολλα διαμερισματα να κανει ΠΕΑ μετα απο σεμιναρια...

 

μετρας τα βαζεις στο προγραμμα και στου βγαζει το ΠΕΑ...

 

τωρα που το σκεφτομαι ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ας κανει γιατι να κανουμε διαχωρισμους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.