Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί ενεργειακοί ΤΕΛΟΣ


Christos

Recommended Posts

Δηλαδή αν για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να κάνω την αίτηση τις πρώτες 3-4 μέρες (με πληρωμένο το παράβολο καθότι προσωρινός μέχρι και εχθές) θα πρέπει να μου αφαιρέσουν έστω και για λίγο την προσωρινή άδεια μου? Και στο κάτω κάτω πάλι προσωρινούς επιθεωρητές "βγάζει" το σύστημα οπότε γιατί δεν δίνανε μια σιωπηρή παράταση? Και αν έρθει πελάτης που θέλει να προχωρήσω στο 2ο εξοικονομώ τι θα του πω ότι άργησα 3-4 μέρες να κάνω την αίτηση και τώρα μου αφαίρεσαν την άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με περιπτώσεις σαν τη δική σου και ανάλογες άλλες...

Αλλά μην γυρνάει ο άλλος σημερα το πρωί και μου λέει.."καλα τα ζωα δεν εδωσαν παράταση; εχω2-3 ΠΕΑ".. Ε τι να του πω..ειναι και γαύρος

 

Συνάδελφε επειδή σε εμένα προφανώς αναφέρεσαι, δεν κατάλαβα πού είμαι λάθος. Ναι, ξέρω πότε έληγε η άδεια του προσωρινού. Και ναι έχω 2-3 εκκρεμή ΠΕΑ. Δηλαδή τί να έκανα; να τους διώξω επειδή πλησιάζει η ημερομηνία λήξης προσωρινών; εσύ θα το έκανες στη θέση μου; Και μη μου πεις γιατί δε τα τελείωσες διότι απλά τελείωσα άλλα που ήταν εκκρεμή χτες το βράδυ, και τελοσπάντων πάντα έχω εκκρεμή ΠΕΑ μέσα στο σύστημα. Και αν δεν ήταν εκκρεμή, απλά δε θα ήταν καν στο σύστημα, θα μουνα ακόμα σε διαδικασία σχεδιασμού.

Αίτηση έκανα στις 19/9. Ο λόγος που έγινε τότε ήταν ότι τα σεμινάρια τα έκανα στο ΕΜΠ, και στο ΕΜΠ έχουν εδώ και καιρό κατάληψη για το θέμα των διοικητικών. Εν τέλει και μετά από μια βδομάδα, έγινε ολόκληρη διαδικασία όπου εγώ ήμουν κρυμμένος έξω, και ήρθε ένα από τα παιδιά με μηχανάκι και μου έφερε την βεβαίωση. Και τελοσπάντω η 1 βδομάδα δε θεώρησα ότι θα κρίνει τα πάντα (όπως και δε τα κρίνει καθώς υπάρχουν άλλοι που κάνανε τα χαρτιά από την αρχή και ακόμα περιμένουν).

Συνεπώς ναι, ΑΞΙΩΝΩ παράταση, γιατι η ημερομηνία λήξης τους ανακοινώθηκε πριν ακριβώς 1 χρόνο. Και τότε ούτε οι ίδιοι ήξεραν πως ακριβώς θα ξεκινήσουν οι μόνιμοι. Τώρα λοιπόν που το ξεκίνησαν, 4 εβδομάδες πριν τη λήξη των προσωρινών, σου λένε πως θέλουμε 2 μήνες για την εξέταση των δικαιολογητικών. Ε τόσο δίνεις τουλάχιστον 1 μήνα παράταση στους προσωρινούς ώστε να καλύψεις τους συνεπείς που κάνουν τα χαρτιά τους έγκαιρα.

 

ΥΓ: Και είμαι και βάζελος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ακριβώς προτείνε ρε παιδιά? Να δινόταν πάλι παράταση? 

Ή να ρώταγε το υπουγείο ποιοι έχουν δουλειά να τους αφήσουμε λίγο ακόμα...

Μια φορά τήρησε μια προθεσμία το υπουργείο και πάλι το βρίζουμε?

Μακάρι να εγκρίναν όλες τις αιτήσεις για μόνιμους την ίδια μέρα που τις στέλναμε, αλλά τι να κάνουμε τώρα?...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε απλά είναι τα πράγματα:

1) Τηρείς τα συμφωνηθέντα και λήγεις τους προσωρινούς όταν μπορείς να κάνεις μόνιμους εκείνους που από την πρώτη μέρα έτρεξαν και δε το αμέλησαν (και άσε με εμένα που άργησα μια βδομάδα, πες ότι βαριόμουνα άμα δε σε ικανοποιεί η παραπάνω εξήγηση)

2) ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ να εγκρίνεις μέσα σε 4 εβδομάδες από την ημερομηνία έναρξης της πλατφόρμας για τους μόνιμους, οπότε δίνεις μια παράταση 1 μηνός ώστε οι συνεπείς και όχι εκείνοι που το αμέλησαν να μη βρεθούν σε πρόβλημα και εκτεθούν στους πελάτες τους.

 

Δε μπορείς να πεις σαν φορέας ότι τήρησα την ημερομηνία, και από την άλλη να έχεις ανοίξει την πλατφόρμα 1 μήνα πριν και να δηλώσεις εντός 2μηνου θα εξεταστεί το αίτημά σου. Αν δίνεις 2μηνο, τότε οι προσωρινοί οφείλουν ν αλήξουν εντός 2μηνου από την ημερομηνία που άνοιξε η πλατφόρμα, δηλαδή στις 9 Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TomA, τα καραγκιοζληκια του ΥΠΕΚΑ δεν τα βλεπες.Οταν άνοιξε το σύστημα για 10 ετίας και άνω ήταν δίκαιο;Oταν σε βάζει εδώ και ένα χρόνο να κάνεις σεμιναρια λές και και θα κάνεις μελετη το διαστημοπλοιο του STAR TREK δεν τα βλεπεις.Οταν σου ζητάει παράβολα των 150€ για εγγραφή και 100€ καθε χρόνο λες και είναι τελη κυκλοφορίας.Όταν σου λέει ότι επιδότηση των σεμιναρίων δεν δικαούσαι γιατι είσαι μόνιμος ειναι δίκαιο.Τέλος μπορείς να μους πείς γιατί να υποβάλλω ξανά διακαιολογητικά αφού εξετάσεις δεν έγιναν;Μάλλον παιζεις με τα νεύρα μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι που εγινε το πραγμα, ολοι εχουν δικιο......

οι νεοι  χαιρονται, (και ας μην το γραφουν πολλοι) ,που αρκετοι προσωρινοι δεν γραφτηκαν , μπας και τσιμπησουν κανενα ΠΕΑ, οι παλιοτεροι διαμαρτυρονται γιατι  αφηνονται ξεκρεμαστοι....

 

μονη σωστη λυση ηταν να γινουν γρηγορα οι εξετασεις,να μην ειχαμε το μπαχαλο, που εγινε......

 

εμενα δεν με πολυνοιαζει γιατι για 100 και 200  ευρω τζιρο δεν χαλαω την ζαχαρενια μου..........με 12000 επιθεωρητες ήδη ,ισως 20 000 σε ενα μηνα χωρις εξετασεις  ,σε λιγο οι επιθεωρητες θα ειναι περισοτεροι απο τα ενοικιαζομενα............

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι προσωρινός. Το σύστημα άνοιξε 9/9/2013. Εκανα την αίτηση 11/9/2013 (Από Δευτέρα Τετάρτη 3 ημέρες), απάντηση δεν πήρα και ακούω επιθεωρητές που έκαναν αιτήσεις αργότερα από εμένα να εγκρίνονται.

Link to comment
Share on other sites

τετοια γραφετε και βλεπω ηδη τα επομενα google ads.....

 

                   

                              ΠΕΑ σε κΑλες τΙμΕς....

ειδικες  προσφορες σε μεσιτες και πρωην προσωρινους.........

Link to comment
Share on other sites

σιγα το προβλημα....οτι ερθει δλδ το ΠΟΛΥ 1 στο επομεο 15μερο θα το δωσω σε κανα συναδελφο να κοΝομησεΙ :mrgreen:

οτι ερθει μετα απο 15μερο και με τη λογικη οτι μεσα σε 1 μηνα περιπου σε ελεγχουν θα το κρατησω και θα περιμενω...

 

 

σιγα μην σκασω......οπως εκανα τις δουλειες και οταν ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ πριν με κανουν 

ετσι θα τις κανω και τωρα.....

 

 

και βασικο επειδη αργησα α ριξω τα χαρτια μου δε μου φταιει κανενας αλλα ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΣ....

στην ελλαδα δε μεγαλωσα?? τι περιμενα ???επειδη ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ το ιντερνετ το 2013  θα ελεγχουν και απο 500 αιτησεις καθημερινα?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έβγαλα 2 τεμάχια χτες, γιατί το ήξερα...

μια πολυκατοικία έχω, και με έχει αγχώσει, αλλά θα την βγάλουμε την άκρη μωρέ chill  8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.