Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί ενεργειακοί ΤΕΛΟΣ


Christos

Recommended Posts

Δηλαδή τι ακριβώς προτείνε ρε παιδιά? Να δινόταν πάλι παράταση? 

Ή να ρώταγε το υπουγείο ποιοι έχουν δουλειά να τους αφήσουμε λίγο ακόμα...

Μια φορά τήρησε μια προθεσμία το υπουργείο και πάλι το βρίζουμε?

Μακάρι να εγκρίναν όλες τις αιτήσεις για μόνιμους την ίδια μέρα που τις στέλναμε, αλλά τι να κάνουμε τώρα?...

 

Όποιος ήταν προσωρινός και δεν είχε εγκριθεί μέχρι τις 5/10, θα έπρεπε να είχε ολοκληρώσει τη δουλειά του μέσα στο σύστημα.

Νομίζω ήταν ξεκάθαρο.

 

 

Δεν γνώριζες ότι 6/10 λήγει η άδεια σου? 

 

 

Διακρίνω ένα μικρό ψύγμα κομπλεξισμού και χαιρεκακίας, εκτός κ αν κάνω λάθος καθώς ο γραπτός λόγος δεν φανερώνει τον τόνο του γράφοντος.

 

Αν λοιπόν δεν κάνω λάθος, τότε φίλε μου ζήσε εσύ τα μεγαλεία που περνάς σήμερα, άνοιξε τις σαμπάνιες σου, και βγες να τα σπάσεις από τη χαρά σου που για πρώτη φορά εδώ και 3 χρόνια το υπουργείο πρωκτολαγνείας και κοπρολαγνείας κατάφερε να τηρήσει τις προθεσμίες του σχετικά με το επίμαχο θέμα.

 

Διότι, ούτε εξετάσεις εν τέλει οργάνωσε, ούτε τήρησε στο ελάχιστο (λες κ δεν το ξέραμε άλλωστε) μια στοιχειώδη αξιοπρέπεια: προσωπικά εμένα πέρισυ έκανε να με εγκρίνει 7 μήνες απ' όταν κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου, με αποτέλεσμα να μου ζητάει ετήσιο παράβολο για τους υπόλοιπους 5 σαν να μην είχε περάσει ούτε μια ημέρα. Και άλλες 3 εβδομάδες για να μου στείλει κωδικούς.

 

Όπως και να χει, εγώ τα κουμάντα μου τα έκανα, και πρόλαβα να εκδώσω τα τελευταία τιμημένα μου πεα, ειδικά το τελευταίο της 5/10/2013 θα το κορνιζάρω (το ορκίζομαι, αφού έκανα και print screen τη λίστα με τα πεα μου από το μπίλτινγκσερτ) για να μου θυμίζει για πάντα πόσο κορόιδο πιάστηκα στο πιό μεγάλο φιάσκο όλων των εποχών σχετικά με το επάγγελμα.

 

Τα συγχαρητήριά μου λοιπόν νομοταγέστατε φιλαράκο μου, και άντε και καλή δύναμη πλέον που θα τρέχεις να φας το μέλι και τη γλύκα αυτής της χαμαλοδουλειάς, εγώ προτιμώ να ρισκάρω να πάρω τα 400 ευρουλάκια της επιδότησης (το φιάσκο συνεχίζεται, τα λεφτά τα παίρνεις ΜΟΝΟ αν ΔΕΝ είσαι μόνιμος) παρά να κυνηγάω τη χήνα με τα χρυσά αυγά που λέγεται πεα, όπως όοοοοοοολοι περίμεναν εναγωνίως από το 2006. Εν πάσει περιπτώσει χέστηκα πραγματικά για το αντικείμενο, δουλειά δόξα τω θεώ έχω (για να μη γίνομαι και υπερόπτης) και σου εύχομαι πάντα να αντιμετωπίζεις τον οχετό του αγαπημένου μας κράτους με την ίδια φιλήσυχη διάθεση, πραγματικά χρειάζονται τύποι σαν εσένα, διότι αν ήταν όλοι σαν εμένα θα ζούσαμε στο τέξας. Χαλάλι και τα 60 ευρώ που μου άρπαξε λοιπόν το υπουργείο, προκειμένου να μπαίνω στο φόρουμ και να διασκεδάζω με τέτοια ποστς.

 

Καλό βράδυ. Αν έκανα λάθος για τις παπαριές που έγραψες, να με συμπαθάς.

Edited by [email protected]
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Πέραν του ότι συμφωνώ με το ζάβι, ώς προς την εικόνα του "επαγέλματος" του ενεργειακού επιθεωρητή, θα δώσω και μία άλλη διάσταση ως προς τα "πανηγύρια" καποιων (και δεν αναφέρομαι στον ΤομΑ)..

Εχετε σκεφτεί ότι ίσως η μοναδική απασχόληση για πολλους μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους και συναφί να είναι μόνο τα ΠΕΑ? Τι μπορεί να κάνει ένας Η/Μ σήμερα εκτός του να ψάχνει δουλειά? Τακτοποίηση δεν μπορεί, άδεια (ποια?), θα την πάρει κάποιος ΠΜ στάνταρ, άντε αν σκάσει πυρασφάλεια, ΥΔΕ...λίγοι κάνουν, μελέτες (γελάει ο κόσμος)....τι να κάνει? Αντε κανά ΠΕΑ.... Μη το γελάτε, πέραν από το ψυχολογικό του δεν κάνω τίποτα και ξαφνικά με καμάρι κόβω ΑΠΥ για δουλειά, φαντάσου κάποιον Η/Μ που βλέπει τα τρένα να περνούν και ξαφνικά γίνεται αλλαγή στο 90' και τρέχει σαν σκύλος να διακριθεί. Ε, ας δώσουμε ένα ελαφριντικό σε κάποιους....

Είμαστε που είμαστε στην ξεφτύλα να λέμε ότι κάτι κάνουμε, μέχρι να βρούμε κάτι άλλο....

Με τις υγείες μας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδες ας ειμαστε ΣΟΒΑΡΟΙ....

 

εχει γινει ζουγκλα εξω....ηταν που ηταν ηρθε και η κριση και μας τσακισε....

 

ειμαι ευχαριστημενος που με φιλους-συναδελφους υπαρχει καλη συνεργασια και δεν εχω αγχος να μου παρουν πελτη να τους παρω....

 

εδω φτασανε επιχειρησεις ΜΕΓΑΛΟ μηχανικων να κυνηγανε αδειες με 2000-3000

στα ΠΕΑ να μην υπογραφουν για προυπηρεσια να ΜΗΝ παρουν αδειες προσωρινων οι νεοι μηχανικοι που απασχολουν

 

οι μεγαλοι για να μας πεταξουν ΕΞΩ απο το επαγγελμα που τωρα απελευθερωθηκαν οι αμοιβες και μπορουμε να δουλεψουμε (ηρθε η κριση και το διελυσε παραπανω αποσο περιμεναμε)  γιατι οταν παλια ζηταγε τα ΝΟΜΙΜΑ ο ΠΑΛΙΟΣ και εμεις με τις κλασικες ΟΦ εκπτωσεις σιγουρα διαλεγαν τον ΠΑΛΙΟ....ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ με τις αυξησεις  στο ΤΣΜΕΔΕ....

 

στο ΤΕΕ ηδη συζητανε χωρις ασφαλιστικη και φορολογικη ενημεροτητα να μην ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ....ναι ρε μαγκες και πως θα σας πληρωσουμε ΑΝ ΔΕΝ  ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ?

 

λενε για γραφεια μηχανικων με ολες τις ειδικοτητες με πιστοποιηση.....

 

ολα ακουγονται αρχικα ως φημες και στην τελικη μας ερχεται ο λογαριασμος....

 

στα δημοσια και να θελεις να κανεις  ΑΘΡΟΙΖΟΥΝ  5,000 χλμ  πλακοστρωσεις για να ανεβει ταξη το εργο....

 

τοδαμε και στο ΠΕΑ για το ΤΑΙΠΕΔ....... 30,000 εγγυητικη και 10,000 τ.μ ΠΕΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ......μην το παρουν καμια 50 μηχανικοι με ορεξη να βγει το μεροκαματο.

 

150,000 μηχανικοι ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ      και εδικα ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑ  τωρα .......

 

και γιναμε ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΕΣ επιχειρησεις και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΥΝΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με 3843-4014-4178   για το κρατος.......

 

αλλα δεν ειναι λυση να βρεθουν εκτος εργασιας ΜΠΑΜΠΕΣΙΚΑ  οι μισοι συναδελφοι........βρηκαμε λυση...ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ τα παγια να φυγουν ΟΛΟΙ....

 

 

ερχονται ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΕΕ........ΤΗ ΨΗΦΟΣ ΣΑΣ  και τα ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ......

 

και να θυμαστε ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που σας ζητανε τη ψηφο ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ......τα ΚΟΜΜΑΤΟDOG  ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ  μισθοδοσια χωρις να δουλευουν......περνει η Β επιχειρηση εργο δημοσιο χωνει στη μισθοδοσια και 2-3 του κομματος.....οι επιτροπες του ΤΕΕ ναναι καλα.....

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για επαγγελματικά δικαιώματα, μην το γυρνάτε εκεί το θέμα, ούτε για ψυχολογικά μίλησα. Όλα αυτά τα ξέρω και τα αναγνωρίζω, μου τη σπάνε όμως οι χαιρέκακοι που έχουν στοχοποιήσει τους ''ανταγωνιστές'' τους.

 

Πραγματικά στ @@ μου για το αν ήμουν ή όχι επιθεωρητής, μιλάμε για την πιό βάναυση απαράδεκτη δουλειά που έκανα ΠΟΤΕ ΜΟΥ. Και έχω δουλέψει και ως αποθηκάριος σε εργοτάξιο, και ως βοηθός τοπογράφου σε χωματερή (για να παρουσιαστώ και μόνο απαιτήθηκαν 3 εμβόλια) . Τόση χαρτούρα και τρέξιμο για το τίποτα, ούτε στις δημόσιες υπηρεσίες της ανατολικής μογγολίας δεν πρέπει να υπάρχει.

 

Φάτε τώρα τη γλύκα και τον ανταγωνισμό, και αν καταφέρετε να χτυπήσετε καθαρό τριψήφιο νούμερο για πεα, ελάτε να μου την πείτε με νέα πιό επικά ποστς. Είχα πει ότι η δουλειά αυτή είναι ΚΑΘΑΡΑ υποστηρικτική, για δημιουργία πελατολογίου

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Ζάβι βγάζεις συμπεράσματα περι χαιρεκακίας εκ μέρους μου, μόνο και μόνο για να μας γράψεις από κάτω τον πόνο σου.

Το αστείο είναι ότι πολλά από αυτά που λες για το επάγγελμα μας, με βρίσκουν σύμφωνο.

Με αυτό το ύφος βέβαια (παπαριές κτλ) δεν κάνω καν το κόπο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δελτίο τύπου του ΥΠΕΚΑ στις 8/8/2013 που λέει μεταξύ άλλων "Η ισχύς του μέχρι τώρα «προσωρινού» Μητρώου λήγει την 6η Οκτωβρίου 2013, όπως προέβλεπε η τελευταία παράτασή του. Πρόθεση του ΥΠΕΚΑ είναι να μη δοθεί επιπρόσθετη παράταση, εκτός εάν ο αριθμός των «οριστικών» Ενεργειακών Επιθεωρητών δεν είναι αρκετός για να ικανοποιήσει τις ανάγκες της αγοράς (περίπου 5.000)."

 

Πήγα την Παρασκευή στην ΕΥΕΠΕΝ και μου είπαν ότι οι συνολικές αιτήσεις για μόνιμους επιθεωρητές είναι περίπου 4500 και είχαν δει μέχρι την Παρασκευή περίπου 2500. Τους είπα λοιπόν ότι σύμφωνα με το δελτίο τύπου του υπουργείου έπρεπε να δοθεί κάποια παράταση στην ισχύ των αδειών των προσωρινών επιθεωρητών γιατί οι 2500 μόνιμοι επιθεωρητές είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς που θεωρούσε το υπουργείο σύμφωνα με το δελτίο τύπου αρκετούς για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες της αγοράς.

 

Η απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ ηταν περίπου οτι κακώς είχε βγεί αυτό το δελτίο τύπου.

 

Επίσης στην ΕΥΕΠΕΝ στο τηλέφωνο λίγες μέρες αφού είχε ανοίξει το σύστημα για την αίτηση για εγγραφή στο μητρώο των μόνιμων επιθεωρητών μου είχαν πει (οφ δε ρεκορντ) ότι μάλλον θα δοθεί μια μικρή παράταση για τους προσωρινούς επιθεωρητές.

 

Στην ΕΥΕΠΕΝ πάντως επικαλούνται ότι δεν έχουν στελεχωθεί με τον απαιτούμενο αριθμό υπαλήλων για να διεκπεραιόνονται όλα τα ζητήματα στο χρόνο που θα έπρεπε.

 

Εγώ πάντως έχω σκοπό να ξαναπάω αύριο προκειμένου να ασκηθεί πίεση στους υπεύθυνους να δώσουν μία λύση άμεσα. Καλό θα ήταν και οι υπόλοιποι μηχανικοί να λειτουργούμε έτσι. Δυστυχώς το μοναδικό μου εισόδημα προέρχεται από τα ενεργειακά πιστοποιητικά και με αυτό που έκαναν με πέταξαν έξω από την εργασία μου έστω και προσωρινά. Θέλω να μου απαντήσει κάποιος από την ΕΥΕΠΕΝ το πιστοποιητικό για μία ενεργειακή επιθεώρηση που έκανα σήμερα πότε μπορώ να πω στο ιδιοκτήτη ότι θα του το δώσω.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

άμα κάνουν κάποιοι συνάδελφοι  έτσι για λίγες μέρες που δεν θα έχουν την άδεια τι να πούνε χιλιάδες συνάδελφοι που περιμένουν-αν 3 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκεί έξω γίνεται της @#$%^&. Υπάρχει συνάδελφος που ήταν προσωρινός και έχει προλάβει να γίνει μόνιμος. Έχει δεχθεί σήμερα πάνω από 30 τηλέφωνα από μηχανικούς με πρόβλημα σαν το δικό μας, για να διεκπεραιώσει τα δικά τους εκκρεμή. Προφανώς και η μέρα δεν έχει 156 ώρες για να το προλάβει, ενώ δεν δέχεται να κάνει μόνο διεκπεραίωση σε xml που ο Θεός ξέρει πώς βγήκαν.

Ελπίζω να μας διαβάζουν στο ΕΥΕΠΕΝ για να καταλάβουν τις συνέπειες των όποιων αποφάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μην μπερδεύετε ηλίθιες καταστάσεις και προσπαθείτε να δικαιολογήσετε άλλες ηλίθιες.

Προφανώς και οι συνάδελφοι που περίμεναν μέχρι σήμερα για να γίνουν Εν.Επ. είναι ριγμένοι σε σχέση με αυτούς που έγιναν Εν.Επ. με τη 2η φάση, οι οποίοι είναι ριγμένοι σε σχέση με αυτούς που έγιναν στην 1η φάση.

Βλακώδες, ηλίθιο, τρισάθλιο.

Δεν συγκρίνεται με το ότι κάποιος θα μείνει εκτός πιάτσας για 15 μέρες.

 

Αλλά εδώ μιλάμε για μία παπαριά του συστήματος, που εκθέτει κάποιους από εμάς.

Όχι γιατί το ρίξαμε στο ωχ αδερφέ, αλλά γιατί απλά δεν έγινε η διαδικασία έτσι όπως θα έπρεπε να έχει γίνει.

 

Τι σχέση έχει τώρα να συγκρίνεις τις ομάδες των συναδέλφων;

Στράφηκε κανείς από τους προσωρινούς που ακόμα δεν έγινε μόνιμος απέναντι στους ήδη μόνιμους;;;;;;

Είπε κανείς ότι κακώς δεν δόθηκε γενικά και αόριστα παράταση;

 

Αυτό που λέμε και κουβεντιάζουμε είναι για τη διαδικασία έτσι όπως έγινε...

που κάποιοι ενώ ενήργησαν τάχιστα με τα δικαιολογητικά εδώ και 25 μέρες, έμειναν εκτός λόγω φόρτου...

και σκεφτείτε το εξής:

όταν γινόταν οι αιτήσεις, την 2-3 μέρα, από "λάθος" μπορούσες να κάνεις υποβολή...

Αυτοί που έγιναν μέχρι σήμερα είναι η πλειοψηφία αυτών που μπόρεσαν μέσα στο χάος να πατήσουν και να δεχτεί το σύστημα την αίτηση...

Από τύχη ήσασταν εσείς.... Ο άλλος μπόρεσε και έκανε την ίδια μέρα αλλά αξημέρωτα ή την επόμενη...

Θα μπορούσε να είναι και ανάποδα....

Edited by ssouanis
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.