Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Σημερα ηρθε η Ασφαλιστικη Ενημεροτητα με τα γνωστα αυτοκολλητα για το βιβλιαρειο υγειας.

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1, γράφομαι κατ'ευθείαν στη λίστα για την πρόσληψη δικηγόρου και προτείνω ΕΙΔΙΚΟ THREAD για όποιον θέλει να συμμετέχει. Γιατί καλό και το Cadsdtopo αλλά εδώ διακυβεύονται πολύ περισσότερα.

 

και κάποιες πολύ πρόχειρες σκέψεις επί της διαδικασίας:

1. μαζευόμαστε κατ'αρχάς αρκετοί (όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα)

2. επιλέγουμε κάποιους που έχουν το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθούν με τις πρακτικές πτυχές του ζητήματος (επιλογή δικηγόρου εργατολόγου, ενημέρωση κλπ)

3. η συνέχεια επί των δικαστικών αιθουσών

ki εγω μαζι σας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πηγα απο το ΤΣΜΕΔΕ για να ενημερωθώ για τις οφειλές μου, μου είπαν οι υπάλληλοι και διαπιστωσα και ο ιδιος στην καρτέλα μου οτι έχουν βάλει τις υπερογκες αυξησεις εμενα συγγκεκριμένα μου βγαινει 380ευρω το μηνα 2280 το εξαμηνο.Για αυτό δεν μας έστειλαν τα ειδοποιητηρια και για αυτο δωσαν παράταση για να μην παρουμε πρέφα τις αυξησεις και τους μαυρισουμε στις εκλογές.Αλλα το ΤΕΕ εβγαλε και ανακοινωση οτι μετά απο πολλους αγώνες πηραμε παράταση.Βρε δεν ντρεπόμαστε λεω εγω.

Edited by tomkat
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε που εβαλες την αρνητικη, σε παρακαλω να το αιτιολογησεις.

Ξεχνας οτι κουβεντιαζαμε 3 μηνες σχετικα με τη θεωρηση του βιβλιαρειου???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1, γράφομαι κατ'ευθείαν στη λίστα για την πρόσληψη δικηγόρου και προτείνω ΕΙΔΙΚΟ THREAD για όποιον θέλει να συμμετέχει. Γιατί καλό και το Cadsdtopo αλλά εδώ διακυβεύονται πολύ περισσότερα.

 

και κάποιες πολύ πρόχειρες σκέψεις επί της διαδικασίας:

1. μαζευόμαστε κατ'αρχάς αρκετοί (όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα)

2. επιλέγουμε κάποιους που έχουν το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθούν με τις πρακτικές πτυχές του ζητήματος (επιλογή δικηγόρου εργατολόγου, ενημέρωση κλπ)

3. η συνέχεια επί των δικαστικών αιθουσών

 

 

ki εγω μαζι σας

 

θέλει πολλούς ακόμα, για να δούμε... 

 

οι τρόποι για μια μαζική διεκδίκηση κατά τη γνώμη μου είναι δύο:

 

1. η αγωνιστική κινητοποίηση (κατάληψη του ΤΣΜΕΔΕ για κανά μήνα)  - εδώ έχουμε αποτύχει παταγωδώς.

 

2. η δικαστική διεκδίκηση - εδώ εκκρεμεί η περιβόητη προσφυγή του ΤΕΕ στο ΣΤΕ τις προθέσεις της οποίας αντιμετωπίζω

 

επιφυλακτικά  ;). Ας υπάρχει και μια δεύτερη στην τελική από μια ομάδα μηχανικών που διεκδικούν το δικαίωμα στην

 

επαγγελματική επιβίωση. Το κόστος για μια τέτοια διαδικασία είναι σαφές ότι μειώνεται δραματικά όσο αυξάνονται τα μέλη της

 

ομάδας διεκδίκησης. Πάντως μου φαίνεται θα είναι μικρότερο από το ποσό αύξησης έστω και ενός εξαμήνου.

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελεφε tomkat ποσα χρονια εισαι ασφαλισμενος στο ταμειο και σου ειπαν για τα 2280 € ?

Για τα αναδρομικα σε ενημερωσαν?

Για το ρυθμο που θα αυξανονται οι εισφορες μας σε ενημερωσαν?

Απο ποτε θα αρχισει να πιανεται η αυξηση σου ειπαν?

 

Νομιζω οτι καποιος συναδελφος πολυ πιο ειδικος απο εμενα στα ασφαλιστικα πρεπει να βαλει καπου ενα πινακα να βλεπουν ολοι οι μηχανικοι τι φεσι πανε να μας περασουν.

Προφανως πολυς κοσμος δεν ειναι ενημερωμενος.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε dimitris11140, το δεκεμβριο του 2013 εκλεισα 10χρονια ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και ειμαι 35 ετων άρα εχω και την ειδική προσαυξηση.Οι αυξησεις μου ειπαν ότι αρχισαν να εφαρμόζονται απο 2Μαϊου 2014.Για τα αναδρομικά δεν ξερουν δεν απαντουν.Τον ρυθμό που θα αυξάνονται οι εισφορές ούτε αυτοι ξέρουν...υπαρχει αγνοια το πως και το πότε θα εφαρμοστουν..Οι εισφορές του α εξαμηνου 2014 μου ειπαν θα πληρωθούν με τραπεζική επιταγή στο ΕΤΑΑ μεχρι 31/08/2014 ατοκα.Τωρα το πως παει η εισφορά με βάση τις τριετίες δεν ξέρω...αν υπαρχει καποιος ποιο ενημερωμένος ας μας απαντησει...Παντως στο ΤΣΜΕΔΕ οι υπάλληλοι δεν ξέρουν ότι τους βγάλει το συστήμα..

Edited by tomkat
Link to comment
Share on other sites

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.