Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα. Λίγο offtopic αλλά πιστεύω ίσως βοηθήσει και άλλους.

 

Πήγα χθες στο ΤΣΜΕΔΕ και έβγαλα εκ νέου ειδοποιητήριο για το Α 2015, το οποίο δεν το είχα εξοφλήσει, ώστε να δω αναλυτικά την συνολική οφειλή. Η υπάλληλος με ενημέρωσε ότι το πρόστιμο πλέον είναι 0.67% ανεξαρτήτως μήνα καθυστέρησης (και όχι 3% τον πρώτο μήνα και 1% για τους επόμενους, όπως ήταν παλιά). Επέλεξα να το πληρώσω σε ΕΤΕ και όχι επιτόπου ώστε να μπορέσω να τσεκάρω πρώτα αν είναι όλα σωστά. Και εδώ, λοιπόν, ανακάλυψα ότι το πρόστιμό μου περιλαμβάνει κανονικά τους μήνες Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριο, παρόλο που για το Α 2015 δόθηκε παράταση μέχρι 30/09. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση?

 

edit: δεν ισχυρίζομαι, πάντως, ότι είναι παράλογο, στην βάση "σου δίνω μεν παράταση έως 30/09 χωρίς επιβάρυνση, αν όμως την χάσεις τότε έχεις πλήρη επιβάρυνση"

Edited by ασπα τσινα
Link to comment
Share on other sites

Μην μας κουραζεις με ψιχουλα ... κανεις δεν ασχολητε με το 0,67% των 2000 ... τι μας περασες ψυλικατζιδες ;;; εδω μιλαμε παντα για πολλα λεφτα .. ειμαστε μηχανικαρες ... αληθεια ποιος εχει να μου δανισει 100 ευρω ;;;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ετυχε και σε μένα, καθυστερησα να πληρωσω ενα παλιο ειδοποιητηριο που ηταν σε παραταση και μου ρίξανε τους τόκους όλης της περιόδου χωρις να ληφθει υπόψιν η παράταση. Μιλάμε για αλητεία αλλά ποίος ασχολείται με ψίχουλα όπως λεει ο συνάδελφος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις παραπάνω και ζητώ συγνώμη εάν έχει ήδη συζητηθεί!

Προσπαθώ να πληρώσω το δεύτερο εξάμηνο του 2015, προσπαθώ λοιπόν και δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται σήμερα που κάνεις τα πάντα μέσω web banking να υπάρχει τέτοια ταλαιπωρία απο τον υπέροχο κλάδο μας.

Δεν έχω Εθνική η Αττικής (είχα ανοίξει κάποτε λογαριασμό αλλα δε τον χρησιμοποίησα ποτέ), απο Πειραιώς δε γίνεται μεταφορά μέσω winbank που θα ξεμπερδεύαμε σε 5 λεπτά, εκτός αν είσαι εργοδότης.

Διάβασα για μια πρόσφατη ενημέρωση για διευκολύνσεις πληρωμής αλλά δε με διευκόλυναν καθόλου!!

Μεταφορά απο οποιαδήποτε τράπεζα γίνεται μόνο για εργοδότες, για εμάς μόνο αν έχουμε Εθνική η Αττικής. και ρωτάω...γιατί???

Έχουμε το προβλημα να βρούμε τα λεφτά για να το πληρώσουμε, γιατί να έχουμε και το πρόβλημα ΠΩΣ να το πληρώσουμε?

Πρέπει να πάω στην Πειραιώς και να πάρω τραπεζική επιταγή (φίλος που πήγε εχθές στη τραγική τράπεζα Πειραιώς του είπανε ότι για τραπεζική επιταγή σε τριτους υπάρχει χρέωση 15€ αλλά έχω την εντύπωση οτι για ασφαλιστικές εισφορές δε χρεώνουν...θα το μάθουμε σύντομα.) και να παω την επιταγή στο ΤΣΜΕΔΕ (έτσι έκανα σε πόλη επαρχίας και μου λέγανε εκεί το κάνουν για εξυπηρέτηση, στην Αθήνα που είμαι τώρα δε ξέρω αν το δεχτούν, τηλέφωνα δεν απαντάνε...δεν έχω ιδέα που βρίσκονται στην Αθήνα μια και σήμερα το τσμεδε.gr δε δουλεύει λόγω αναβάθμισης!

Link to comment
Share on other sites

0,67% ανα μηνα καθυστερησης?

 

Ναι, ανά ολόκληρο μήνα καθυστέρησης, συν το ποσοστό του μήνα με βάση το οποίο εκδίδεται το τελικό ειδοποιητήριο (π.χ. στην περίπτωσή μου που εξέδωσα ειδοποιητήριο Α2015 στις 15/12/2015 υπολογίστηκε πρόστιμο με βάση τους [5+15/30] μήνες). Δεν ισχύει το παλιό "3% τον πρώτο μήνα και 1% για τους υπόλοιπους".

 

Ετυχε και σε μένα, καθυστερησα να πληρωσω ενα παλιο ειδοποιητηριο που ηταν σε παραταση και μου ρίξανε τους τόκους όλης της περιόδου χωρις να ληφθει υπόψιν η παράταση. Μιλάμε για αλητεία αλλά ποίος ασχολείται με ψίχουλα όπως λεει ο συνάδελφος...

 

Αλητεία είναι, αλλά τουλάχιστον έχει μία βάση ("σου δίνω μεν παράταση έως χχ/χχ χωρίς επιβάρυνση ώστε να σε διευκολύνω, αν όμως την χάσεις τότε έχεις πλήρη επιβάρυνση"). Έχουμε δει (και πιστεύω θα δούμε) πολύ χειρότερα από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει βάση και σαχλαμάρες...Σου πετάνε εκεί το τυράκι να ψαρώσεις σαν γατάκι που είσαι και μετά στα παίρνουν διπλά...Και λες και ευχαριστώ... Για την ταμπακιέρα δηλαδή το ύψος των εισφορών κουβέντα βέβαια. Αλλά όταν είναι οι περισσότεροι υπνωτισμένοι και πρόβατα τι περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.