Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτήτες που θέλουν να κάνουν του κεφαλιού τους!


panagiot

Recommended Posts

Μην το κάνεις! Άσε να υπάρχουν παλιοί μηχανικοί που όλο λιγοστεύουν για να κάνουν τέτοια. Να είσαι κατηγορηματικός!! Μην ανοίγεις τέτοιους δρόμους στην αρχή της καριέρας σου....

 

Εγώ μετά από 11 χρόνια ένα πράγμα έχω καταλάβει καλά: Ότι μηχανικός δεν είναι μόνο να κάνεις σωστές και καλές μελέτες.

 

Μηχανικός είναι να πείθεις τον πελάτη σου ότι η γη μπορεί να γυρίσει ανάποδα αλλά αυτό που του λες δεν θ' αλλάξει!

 

Μηχανικός είναι να τον κάνεις να σου μιλάει στον πληθυντικό μόνο και μόνο λόγω του τρόπου που μιλάς και όχι από την ηλικία σου

 

Μηχανικός είναι να κάνεις εσύ ένα έργο και να εφαρμόσεις εσύ τους νόμους, όχι ο κάθε ιδιοκτήτης ο οποίος πίστεψε με, στην άγνοιά του ζητάει τα τρελλά του...

 

Στείλτον σε όποιον μηχανικό θέλει να ρωτήσει για αυτά τα πράγματα. Ρίσκαρέ το. Η θα χάσεις μια δουλειά αλλά θα κερδίσεις την αυτοεκτίμησή σου και την δική του εκτίμηση (πιστεψέ με) ή θα σου έρθει πίσω με την ουρά στα σκέλια.

 

Δίνουμε καθημερινά μάχες με τέτοιους εργοδότες. Αν σε πάρει πίσω δεν σταματάς πουθενά!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ_ΡΑΤ: φαντάσου σε τι σημείο με έχει φτασεί που δεν έχω όρεξη ουτε λεφτά να του πάρω. Πάντως αυτό που λες με την προκαταβολή δίκιο έχεις και σιγα σιγα θα αρχίσω να το κάνω. Έχω κάνει και άλλες δουλειες που στο τέλος δεν γίνονται και δεν πλήρωνομαι, φανταζομαι έχει συμβεί και σε πολλούς από εσάς. (Αλλο μεγάλο θέμα που θέλει μεγάλη συζήτηση)

 

avgoust: Αυτο που είπες ''Παντως με τα μυαλα που κουβαλαει , η επίβλεψη μάλλον θα είναι

γενικά προβληματική.......''

το έχω σκεφτεί και γω αυτο. και που να ξεκινήσει η κατασκευή... τι έχω να ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου σε τι σημείο με έχει φτασεί που δεν έχω όρεξη ουτε λεφτά να του πάρω.

θα μας τρελάνεις :shock:

 

ο πελάτης και αυτό επιδιώκει

 

θα πάει με τη μελέτη σου στον επόμενο

 

 

λοιπόν άρχισε να του λες οτι πρέπει να βγει πρώτα η άδεια και μάλιστα γρήγορα

γιατί όσο καθυστερούμε οι αμοιβές αυξάνονται (πχ λ) κρίμα είναι αφου η μελέτη είναι έτοιμη να κοιτάμε τις τιμές να ανεβαίνουν (πχ υλικά)

φυσικά η άδεια πρέπει να τα δείχνει όλα νόμιμα

 

και για μετά έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε :wink:

και φυσικά να μην συμφωνήσουμε κιόλας :P

 

υγ μίλα και εσύ για πραγματα που καταλαβαίνει, όταν μιλάς για την τσέπη τους όλοι σε εννοούν

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις κάνει τις μελέτες και δεν έχεις πληρωθεί, πέστου ΟΚ αλλά η άδεια θα δείχνει 15μ. Μετά πάρε την άδεια και όταν ξεκινήσει παραιτήσου από την επίβλεψη και να πάει να ..... βρει άλλον επιβλέποντα.

Εναλλακτική:πες του να σε πληρώσει για την δουλειά που έχεις κάνει μέχρι τώρα(όλα τα λεφτά και όχι μέρος υπό την ελπίδα ότι άμα είναι λίγα θα σου τα δώσει) και στείλτον στον..... άλλο μηχανικό. Και αν δεν σε πληρώσει τρέχα στο νομικό τμήμα του ΤΕΕ με τις μελέτες που έχεις κάνει. Για τις αμοιβές που θα ζητήσεις υπολόγισε προϋπολογισμό έργου αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

panagiot σήμερα ήρθε κάποιος στο γραφείο για να του νομιμοποιήσουμε αυθαιρεσίες που ΔΕΝ νομιμοποιούνται. Κάποιος τον άφησε και τις έκανε. Τώρα θα δει την γλύκα που έκανε του κεφαλιού του.

...

Έχει και μόνιμο ρεύμα....

 

όπως είπε και o paktomenos είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις από παρανομίες....δεν νομιμοποιείται με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Panagiot, απο οτι καταλαβαινω οπως το περιγραφεις, εχει κλιση το γηπεδο δηλαδη κατηφορικο οσο απομακρυνεσαι απο το δρομο. Περιπτωση υπερυψωσης του κτιριου δεν υπαρχει ?? Εφοσον ισχυριζεται οτι θα "χωθει" το κτιριο σε σχεση με το δρομο, γιατι δεν το σηκωνεις, βεβαιως 15μ απο το δρομο, οποτε δεν θα εχει να πει κατι περι "χωσιματος" !!! Κανε και μια διαμορφωση εδαφους, το ξερω οτι θα ειναι εντονη, αλλα αφου θελει προβολη ο τυπος δωστη του !!

Link to comment
Share on other sites

CVENG καλά κατάλαβες. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι το οικόπεδο έχει μεγαλη κλίση και όσο απομακρύνεσαι από τον δρόμο τόσο πιο κάτω πάει το σπίτι. Μιλάμε δηλαδή για πολύ μεγάλες διαμορφώσεις, στη πίσω πλευρά οι οποίες θα ξεπεράσουν κατα πάρα πολυ το επιτρεπόμενο 1,5μ διαμόρφωσης. Δύσκολη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

panagiot όποιος ασκεί ελεύθερο επάγγελμα και λέει ότι δεν έχει χάσει χρήματα, είναι ψεύτης. Στην θέση σου θα προτιμούσα να χάσω ώρες δουλειάς και χρήματα, που σε τελική ανάλυση είναι και λόγω δικού μου λάθους, έτσι ώστε αφενός να μην παρανομήσω και αφετέρου να διαφυλάξω την αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό μου. Αν εσύ βάλεις το κτίριο σε λιγότερο από τα 15 m, τότε ο ιδιοκτήτης του διπλανού οικοπέδου που πήγε στα 15 m, θα αρχίσει να το ψάχνει ή θα το ψάξει όταν αποφασίσει αυτός να οικοδομήσει. Τότε τι γίνεται? Αυτό για μένα είναι το ισχυρότερο επιχείρημα που μπορείς να προβάλλεις, γιατί αν αυτός κάνει κάποια καταγγελία, τότε αφού δεν μπορεί να γίνει νομιμοποίηση, ο πελάτης σου θα πληρώνει κάθε χρόνο πρόστιμο. Αν ο πελάτης σου δεν μπορεί να το καταλάβει, τότε, δυστυχώς, να του δείξεις την έξοδο. Και κάτι ακόμα: είναι κατά την γνώμη μου πολύ σημαντικό να μην δημιουργήσεις την φήμη τόσο στην τοπική κοινωνία που δραστηριοποιείσαι, όσο περισσότερο μεταξύ των συναδέλφων, ότι κάνεις τέτοιες πράξεις. Θα ωφεληθείς μία φορά, αλλά σίγουρα θα ζημειωθείς πολλές αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

K_PAT άκου τι συμβαίνει στο διπλάνο οικόπεδο.

Έχει χτιστεί σπίτι σε απόσταση 5 μέτρων απο τα όρια του δρόμου!!! Και μου λέει τώρα γιατί μπορεί ο διπλανός και όχι εγώ. Τι να του πω.... Ότι ο συνάδελφος που έχει κάνει το διπλάνο έχει κάνει όργια? που πιθανόν και ο ιδιοκτήτης να μην το ξέρει!! Προσπαθώ να του εξηγησω εξάρχης να γνωρίζει... αλλά δεν καταλαβαινει.

Και του έχω πει επίσης το αντίστιχο με αυτό που λες, δηλαδή εαν τη ''φάει'' ο γείτονας και πάρει η μπάλα και έσενα τι θα κάνεις μετα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει χτιστεί σπίτι σε απόσταση 5 μέτρων απο τα όρια του δρόμου!!

Μήπως μα το έψαχνες λίγο παραπάνω γιατί πολλές φορές μας διαφεύγουν πράγματα πασιφανή και ένα δεύτερο μάτι προσέχει τέτοια χονδροειδή σφάλματα που ο αρχικός μελέτητής τα αγνοεί. Δεν λέω οτι έχεις κάνει λάθος απλά για να σιγουρευτείς και εσύ ο ίδιος.

Αν είναι όπως τα λές εμμένω στη αρχική μου πρόταση, δηλ. μόνο μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.