Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ίδρυση Συλλόγου Ενεργειακών Επιθεωρητών Ελλάδος


Engineer

Recommended Posts

Μακάρι να καταφέρουν να κάνουν κάτι καλό, αλλά μάλλον πολύ αργά. Επειδή σκεφτόμασταν και εμείς με κάτι αποφοίτους να ιδρύσουμε σύλλογο αποφοίτων, αρχικά ορίζεται ένα προσωρινό 7μελές ΔΣ ώστε να εκδοθεί η απόφαση ίδρυσης από το δικαστήριο και μετά γίνονται κάτι σαν εκλογές ή συμβούλιο με ψηφοφορία και εκλέγεται ένα νέο ΔΣ με ισχύ κάποια χρόνια που ορίζονται από το καταστατικό.

Πάντως η κοινή λογική λέει οτι προφανώς και περιμένουν να μπεί κανένα φράγκο, μόλις τώρα έψαξα και δεν βρήκα ούτε κάποια ιστοσελίδα τους, μόνο ένα gmail...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακάρι να με διαψέυσουν αλλά πιστέυω θα είναι ένας ακόμα τζάμπα σύλλογος...όπως αυτός των "καταναλωτών Ελλάδος" ή ακόμα καλύτερα των "χρηστών ίντερνετ Ελλάδος".. Περιμένω όμως να δω την στάση του συλλόγου όσον αφορά τις εξετάσεις και όλα τα άλλα που αφορούν την ενεργειακή επιθεώρηση...

Edited by gmaranos
Link to comment
Share on other sites

7 άτομα δεν μπορούν να εκφέρουν άποψη για 10000 ενεργειακούς επιθεωρητές.....Θα πρέπει πρώτα να αποκτήσουν μέλη...Να δω πως θα γίνει η εγγραφή, κόστος και τι δραστηριότητες θα έχουν.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τσακ να αγοράσω το domain που από οτι κατάλαβα από το email που γράφουν θα είναι senepe.gr.

Έτσι απλά για να τους τι σπάσω.

Αλλά δε νομίζω να αξίζουν ούτε αυτά τα 10 ευρώ που στοιχίζει το domain και φυσικά ούτε καν τη προσοχή μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι καθε νεα ιδεα πρεπει να επιβραβευεται κατα την αποψη μου και οχι να καταδικάζεται .Θα δουμε τους στοχους του συλλογου ,τις ιδεες ,και τον τροπο λειτουργιας και ο καθενας μας θα βγαλει τα συμπερασματα του .

Στην τελικη πριν αξιολογηθει καθε προσπαθεια ας μην ειμαστε κολλημενοι οτι ολοι ειναι λαμόγια και κυριως οταν ειναι ζητηματα που αφορουν τον δικο μας τομεα .

Αντιλαμβανομαι τις ανησυχίες που ειναι και δικές μου φυσικα , αλλα κατα την αποψη μου τα βιαστικα κακοπροαιρετα συμπερασματα δεν οδηγουν σε επιλυση σοβαροτατων ζητηματων που εχει ο κλάδος .

Σχετικά με το ζητημα των εκλογων που αναφερε καποιος η λογικη θα επικρατησει θέλω να πιστευω και θα αποβληθουν επιτελους ολα τα πολιτικοποιημενα ατομα που τοσα χρονια δεν προσφεραν κατι στο συνολο των μηχανικων και επιστημονων οποιοδηποτε κλαδου και διαλυσαν κυριολεκτικα τα δικαιωματα και τις θυσιες ολων   η αξιολογηση εδω ειναι ατομικη  θα επιφερει ομως  μαζικο αποτελεσμα . Ο νοων νοήτο .

 

Καλη συνεχεια απο τον δευτερο ασυμβιβαστο ελληνα .

Link to comment
Share on other sites

καλοστημενη  μηχανη   απο  το  ΥΠΕΚΑ και  το  παρακρατος    που  εδω  και  τρια  χρονια  κρατα  πολυ  καλα  σφραγισμενο  την  ειδικοτητα   του  ενεργειακου  επιθεωρητη  για  να  πλουτισουν   οι  αρχιερεις  των  εγκληματων  κατα  ενος  ολοκληρου  κλαδου  απο  90.000  ενεργα  μελη  ,  δυστυχως  ουτε  μια  διαμαρτυρια 

απο  τα  μελη  προβατα   που  οδηγουνται  στην  σφαγη  ενω  οι  εκλεκτοι  του  ΥΠΕΚΑ  πλουτιζουν  ανενοχλητοι  με  μαιμου  πιστοποιητικα  .

εχω ακουσει   περιπτωση  οπου  μηχανικος  εχει  μαζεψει  καμμια  100  πιτσιρικαδες  με   μικρα  μητρωα  χωρις  υπογραφη  και  του  φερνουν  δουλειες   δουλευει  με  6,7   υπογραφες  την  ημερα ενατι  25 - 30  ευρω  ,   ενω  ολην  την  ημερα  βαζει   νουμερα  στο  συστημα  ,  οτι  του  φερουν  το  υπογραφει  χωρις  κανεναν  ελενχο ,  βολευονται  ολοι  ετσι ,  ειναι  σιγουρο  οτι  αν  ασκησει  ελενχο  η  ευεπεν  στο  συγκεκριμενο  μητρωο  με  τοσα  πολλα  πιστοποιητικα   

θα  τα  βρει  ολα  λαθος   διοτι  οι  μηχανικοι  αυτοι  δεν  εχουν  κανει  ουτε  τα  σεμιναρια  ,  γιαυτο  λεω  καλοστημενη  μηχανη  απο  το  παρακρατος .

Link to comment
Share on other sites

Οπως σημειωσαν πολλοι συναδελφοι, επρεπε να ειχαν σαιτ, ή εστω ενα μπλοκ που γινετε και τζαμπα.......το πρωτο που κανεις ειναι τετοιο αν θελεις να διαδωθει

 

μας ξενιζει λιγο, γιατι το ονομα , ΄΄συλογος εν επιθεωρητων ελλαδας΄΄ , που διαλεξαν ,θα δειχνει σε μη σχετικους , ακομα και σε μεσα ενημερωσης ,οτι οντως εκπροσωπει 10 000 εξειδικευμενους εν επ. μηχανικους .....φανταζομαι σε εκπομπες να καλουνε τον προεδρο συλλογου εν επιθεωρητων........ή εστω το μελος προεδρειου εν επ.....επισης αν διαβασα καλα θα εχει οσους μπορουν να ειναι επιθεωρητες οχι μονο πιστοποιημενους , πραγμα που δεν μου φαινετε αν ισχυει και πολυ καλο......τι νοημα εχει να εισαι σε συλογο επιθεωρητων χωρις να εισαι;;;

 

ΥΓ .Εγω περιμενω απαντηση απο ΕΥΠΕΝ ακομα ,αν το επιθεωρητιλικι ειναι προσωπικη ιδιοτητα οπως νομιζα......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Όπως το ΤΕΕ δεν μπορεί να κάνεις τίποτα για τις αμοιβές των αδειών που συμφωνούνται πλέον για 1000 ευρώ ενώ νόμιμη έχουν 10.000 ευρώ ή για αυθαίρετα που ενώ έχουν νόμιμη 1500 συμφωνούνται για 200 ευρώ...έτσι και ένας σύλλογος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τις αμοιβές των ΠΕΑ από την στιγμή που τα πάντα έχουν απελευθερωθεί. Κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει σε κανέναν να κόψει 10 ευρώ απόδειξη για ένα ΠΕΑ ! 

 

Όμως, ένας σύλλογος μπορεί :

 

  • Να καταπολεμήσει τα παράνομα και μη έγκυρα ΠΕΑ 
  • Να γίνει δέκτης καταγγελιών από Ενεργειακούς επιθεωρητές για παράνομες τακτικές κάτι που δεν μπορεί να κάνει μόνο η ΕΥΕΠΕΝ.
  • Να συνεργαστεί με νομικούς για τα παραπάνω και να αρχίσει μηνύσεις κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένα ςΕν.Επ. μεμονωμένα.
  • Να αρχίσει σιγά σιγά (γιατί όχι ?) να ζητάει ελάχιστη αμοιβή για την εν.επ. με βάση την εκπλήρωση κοινοτικών οδηγιών που έχουμε υπογράψει και πρέπει να συμμορφωθούμε για λιγότερο ενεργοβόρα κτίρια κάτι που απαιτεί ποιοτική ενεργειακή επιθεώρηση.
  • Να ζητήσει απλοποίηση και ενίσχυση του Εξοικονομώ κατ' Οίκον
  • Να διοργανώσει ενεργειακά σεμινάρια
  • Να φτιάξει κέντρο καταγγελιών για αθέμιτες πρακτικές επιθεωρητών

 

Και ένα σωρό άλλα γιατί αυτά σκέφτηκα τώρα πρόχειρα.

 

Για εμένα χρειάζεται αυτός ο σύλλογος και πρέπει να συμμετέχουμε όλοι. Ένα ΤΕΕ μόνο δεν αρκεί για αυτά τα θέματα. Επίσης το κράτος (ΕΥΠΕΝ) δεν μπορεί να ασχολείται με τα θέματα μας.

Υπάλληλοι του ΥΠΕΚΑ είναι οι οποίοι κοιτάνε την δουλειά τους και κυρίως την καλή λειτουργία του buildingcert για να λειτουργεί το σύστημα.

Δεν θα μας σώσουν αυτοί από τον κάθε...Παραδιά που λέει χαράτσι την δουλειά μας ! 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik Πολύ καλά όλα αυτά που λες και ότι άλλο προσθέσει κάποιος άλλος συνάδελφος.

 

Μήπως να "στηθεί" ένας τέτοιος σύλλογος μέσω του φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οποιος θέλει να καταγγείλει μπορεί να το κάνει στην ΕΥΕΠΕΝ. Ελεγκτές είναι και αν η καταγγελία σου γίνει με επίσημο τρόπο είναι αναγκασμένοι να το τσεκάρουν.

Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργηθεί άλλος ένας σύλλογος που αργά ή γρήγορα θα αρχίσει και αυτός να ζητάει λεφτα για γραφεία, ημερίδες της πλάκας κτλ.

Η πλειοψηφία αυτων των συλλόγων δεν είναι τίποτα άλλο από μέσο πολιτικής ανέλιξης wanna be συνδικαλιστών. 

Επίσης καταγγελείες για παρανομίες συναδέλφων μας, δέχεται και το ΤΕΕ. Και εκεί αν το κάνεις με επίσημο τρόπο είναι αναγκασμένοι να το ελέγξουν.

 

p.s. Πάντα πίστευα ότι αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι σε αυτό τον ρημαδιασμένο τόπο εμείς οι νέοι δεν θα πρέπει να σπαταλάμε την ενέργεια μας με τα φαντάσματα του παρελθόντος (βλέπε ΤΕΕ,παρατάξεις, συλλόγους κάθε λογής σε κάθε νομο κτλ) αλλά να δώσουμε βάρος στο να μην γεννιούνται νέα. Οι παλιοί λίγο με το ότι σταμάτησε η κάνουλα, λίγο με το ότι αποσύρονται από τα πράγματα, λίγο με το ότι δεν μπορούν να παρακολουθούν τις εξελίξεις θα εξαφανιστούν. Το θέμα είναι να μην αφήσουμε να δημιουγηθούν καινούργιοι καρεκλοκένταυροι!

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.