Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

..., στους ορισμούς :

εντός σχεδίου --> οικόπεδο , εκτός σχεδίου----> γήπεδο.

 

Συναδελφοι, πρεπει επιτελους να το κατανοησετε καποιοι αυτο το πραγμα!!

 

Γηπεδο: συνεχομενη εκταση γης που ανηκει σε ενα ή περισσοτερους κυριους

Οικοπεδο: γηπεδο εντος οριων οικισμου ή σχεδιου πολεως

Αγροτεμαχιο: γηπεδο εκτος σχεδιου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω την εξησ υποθεση:3 στρεμ. εκτος σχεδιου πολεως και σε αποσταση μικροτερη των500μ απο τα ορια του συνοικισμου τοτε ειναι αρτιο και οικοδομησιμο?ποιοι οροι δομησης ισχυουν?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ 9 ΣΤΡΕΜΑΤΩΝ ΕΚΤΟΣ ΖΩΝΗΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΓΠΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 50Μ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΤΜΕΙΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

αν ο αγροτικος προϋφισταται του '23 τα περιπου 50μ δεν ειναι κατω απο 50 και δεν στο απαγορευει το γπσ (που μαλλον δεν..) και σταματησεις να φωναζεις, τοτε ναι, κατατμειται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας, έχω το εξής ερώτημα:

Σε ιδιοκτησία εκτός σχεδίου (ελαιώνας) και εκτός ΖΟΕ, εμβαδού 6100τ.μ., ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να την κατατμήσει σε 3 τμήματα (Α,Β,Γ) ώστε να την μεταβιβάσει στους δύο γιους του. Τα τμήματα Α και Β, εμβαδού 2700τ.μ. το καθένα, θα μεταβιβαστούν στον κάθε γιο. Το τμήμα Γ έχει εμβαδό 700 και θα μεταβιβαστεί και στους δύο. Επίσης το τμήμα Γ, αποτελεί ιδιωτικό δρόμο, ο οποίος βρίσκεται μεταξύ των τμημάτων Α και Β. Παρατηρείται κάτι μη νόμιμο στην παραπάνω κατάτμηση για μεταβίβαση; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενδιαφέρει η αρτιότητα και εάν δεν προκύπτει ότι η ιδ/σία χαρακτηρίζεται ως υψηλής παραγωγικότητας από την Δ/νση Αγρ. Ανάπτυξης, τότε μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα στο προηγούμενο ερώτημά μου, να σημειώσω ότι ο συμβολαιογράφος έχει ένσταση μόνον για το τμήμα Γ, ισχυριζόμενος ότι δεν μπορεί να δημιουργηθεί εξ΄αιτίας του σχήματος του (είναι δρόμος πλάτους 4,00 και μήκους περίπου 80μ.)

Υπάρχει κάποιος νομικός περιορισμός γι΄αυτό, εφόσον ο δρόμος παραμένει ιδιωτικός; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας...

 

Έχω ένα γήπεδο 100στρ στην Κρήτη εκτός σχεδίου. Το συγκεκριμένο γήπεδο δεν έχει αγροτική οδό και καμία άλλη οδό... Μπορεί να τεμαχιστεί?

Η γνώμη μου είναι πώς όχι.

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.