Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Ναι. Εφ οσον τηρουνται οι προϋποθεσεις μηκους "προσωπου" σε χαρακτηρισμενο ως κοινοχρηστο δρομο, τα 4 απο αυτα θα ειναι και  οικοδομησιμα (με συντελεστη 0,05 ??) Θα διατηρουσα ομως καποιες αμφιβολιες οσον αφορα και το πεμπτο αν το αγροτεμαχιο πριν την σχεδιαζόμενη κατάτμηση προϋφιστατο της 1.1.04.

Μηπως δηλαδη, διατηρώντας τον χαρακτήρα του προϋφισταμένου ως εναπομείναν του κατατμηθέντος, θα ηταν και αυτο επισης οικοδομήσιμο ?? 

Ναι. Επ αυτου θα ρωτησω κι εγω και θα επανέλθω.

Βρισκω πολυ χρησιμο το θεμα ετσι οπως το εθεσες mimar.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust έχω διαβάσει την παραπάνω συζήτηση αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.

 

Εγώ θα παραπέμψω όλους τους συναδέλφους στο άρθ.20 Ν.Δ. 17.7/16-8-1923 περί «Απαγόρευσης δημιουργίας κοινόχρηστων χώρων» παρ.2 που αναφέρει αυτολεξεί : «2. Για τα εντός των εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων γήπεδα……».

 

Είχαμε ξεκαθαρίσει ότι τα εντός σχεδίου και οικισμών λέγονται «οικόπεδα» και τα εκτός σχεδίου λέγονται «γήπεδα».

????????????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust έχω διαβάσει την παραπάνω συζήτηση αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.

 

Γι αυτό σου είπα ότι οι απόψεις διϊστανται.

 

Κατά ΓΟΚ (περίπου 80 χρόνια μετα το ΝΔ του 1923) , στους ορισμούς :

εντός σχεδίου --> οικόπεδο , εκτός σχεδίου----> γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μη μενει μια κουβεντα στη μεση, οσον αφορα τη δικη μου συμμετοχη και τη δικη σας ανοχη στις προθέσεις μου οσον αφορα το πολυ χρήσιμο αυτο Φορουμ, μετα απο διαφωνίες, επιχειρηματολογήματα και σχεδον διαπληκτισμούς με τους υπευθύνους - ετσι θα τους πω διοτι ετσι οριοθετουν οι ιδιοι τη σταση τους - του Πολεοδομικου Γραφειου της περιοχής μου, εχω αποκομίσει την εξης εντύπωση :

 

Αγροτεμάχια προϋφιστάμενα του 3212 δεν επιτρέπεται να κατατέμνονται κατα μερος διότι τα εναπομένοντα τμήματα χάνουν την οικοδομησιμότητά τους ανεξάρτητα απο το αν συνεχίζουν να ειναι άρτια η οχι.

 

. . . Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπέρα οικόπεδο τυφλό 9,5 στρ απέχει απο κεντρικό δρόμο 350μ και εχει με συμβολαιογραφική πράξη του 1928 δουλεία δρόμου πλάτους 3μ απο ομορα οικόπεδα ιερας μονής.το ερώτημα είναι σε περίπτωση που ο πελάτης προχωρήσει στην διανοιξη της δουλείας οδού(εχει παρει προφορικο οκ απο τον σημερινό ηγούμενο)υπάρχει δυνατότητα κατάτμησης σε 2 αρτια οικόπεδα με τον ιδιο τρόπο, δηλαδή δουλεία οδο απο το ενα κομμάτι στο οποίο καταλήγει ο δρόμος προς το άλλο?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Αντικαθιστώντας στην ερώτηση σου την λέξη οικόπεδο με την λέξη γήπεδο, η απάντηση είναι πως για να προκύψουν από την κατάτμηση σου άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα, πρέπει να έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο μεγαλύτερο των 25 μ. Για περισσότερες πληροφορίες επ' αυτού χρησιμοποίησε την αναζήτηση, το θέμα "κατάτμηση" έχει συζητηθεί διεξοδικά. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

nk

πριν απο όλα γράψε την ειδικότητά σου εφόσον είσαι συνάδελφος

η δουλεία διόδου δεν είναι κοινόχρηστος δρόμος, αλλά τμήμα του βαρυνόμενου γεωτεμαχίου το οποίο εξασφαλίζει δίοδο δηλ πρόσβαση σε άλλο όμορο γεωτεμάχιο

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολιτικός μηχανικός και πατριώτης του Θεοχάρη(Δωδώνη),παιδια με κάλυψε η αναζήτηση και γένικα όλη η συζήτηση περι κατάτμησης ,είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορει να γίνει στο συγκεκριμένο γήπεδο.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι και συναδελφησες!!

 

εχω μια ερώτηση, για ένα κληροτεμάχιο 10 στρ. μου ζητησαν να το χωρισω σε 2 κομματια , μεχρι εδω ολα καλα το τοπογραφικό το κάνω, μετα μου ζήτησαν να τους πω αν θα μπορουν να χτισουν σε αυτα τα κομμάτια μετα απο χρόνια δεδομένου οτι αυτοι θα πανε με ανωμαλη δικαιοπραξια και με παλιο συμφωνητικο του 2002 να τα χωρισουν, και επειδη αναμένεται να ολοκληρωθεί ΓΠΣ στην περιοχη και το συγκεκριμενο κληροτεμάχιο θα ειναι σε Περιοχή με απλή αγροτικη γη με περιορισμό στην κατατμηση τα 6 στρ.

 

αυτο που με καίει ειναι σε περιπτωση που ολοκληρωθει το ΓΠΣ πριν βγει η αποφαση του δικαστηρίου θα ισχύει η ημερομηνια του συμφωνητικου ή ημερομηνία της απόφασης του δικαστηρίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Η απαγόρευση κατάτμησης στα εκτός εγκεκριμένου σχεδίου γήπεδα έχει τεθεί με τα άρθρα 16 και 20 του Ν.Δ. 17-7/16-8-1923 και το άρθρο 29 παρ. 4 Ν.1337/1983 τα οποία αναφέρονται σε ζώνες. Αν σε μια αγροτική περιοχή εκτός σχεδίου και εκτός ΖΟΕ δεν υπάρχει άλλο νομοθέτημα που να απαγορεύει την κατάτμηση τότε η κατάτμηση δεν απαγορεύεται. Ένα αμπέλι 200 τ.μ. μπορεί να χωρισθεί σε δύο αμπέλια 100 τ.μ. Η παραπάνω τοποθέτηση είναι σωστή ή λάθος; Υπάρχει τεκμηριωμένη απάντηση; Η γνώμη μου είναι ότι είναι σωστή.

 

Αν στην περιοχή υπάρχει ΓΠΣ τότε τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.