Jump to content
vourvou

Τουριστικές Επιπλωμένες Επαύλεις & Κατοικίες - Νεος Νομος από ΕΟΤ

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω κάποιες απορίες όσον αφορά το ΕΣΛ για τις τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες 40-100τμ που είναι τρίμηνης διάρκειας:

Στα δικαιολογητικά απτο ΦΕΚ 3118Β/9-12-2013 ζητάει τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο αποτυπώνεται η κατοικία ''ως κατασκευάστηκε''.

 

1.Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες που δεν μπορούν να τακτοποιηθούν (πχ μεγαλύτερες διαστάσεις) εγώ υποχρεώνομαι φυσικά να αποτυπώσω ότι βλέπω, αλλά

το θέμα είναι αν ο ΕΟΤ βλέποντας διαφορές με την άδεια θα κολλήσει το ΕΣΛ....

2. Θέλει βεβαίωση καλής λειτουργίας αποχετευτικού συστήματος. Αν υπάρχει μόνο βόθρος, τους κάνει βεβαίωση από μηχανολόγο?

3. Όσον αφορά την απόφαση έγκρισης περιβαλλοντικών όρων, δεν καταλαβαίνω αν απαιτείται για υφιστάμενες κατοικίες 40-100τμ

 

Προσπάθησα να επικοινωνήσω και με ΕΟΤ αλλά είναι όλοι με γρίπη μάλλον, οπότε αν κάποιος γνωρίζει ή έχει κάποια εμπειρία απ' αυτά ας το μοιραστεί.

Αύριο αν μάθω τίποτα από ΕΟΤ θα απαντήσω στις απορίες μου :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, 

για όσους είχαν τις ιδιες απορίες με τις δικές μου, αφού επικοινώνησα με εοτ στα δωδεκάνησα,

1. γίνεται πρωτα τακτοποίηση και μετά πας για ΕΣΛ

2. η βεβαίωση για το αποχετευτικό ή βόθρο δίνεται από ιδιώτη μηχανολόγο

3. την απόφαση έγκρισης περιβαλλοντικών όρων δεν την θέλουν

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τους περιβαλλοντικούς όρους εμένα απο εοτ Τρίπολης μου είπαν επι λεξει: "Για τις περιπτώσεις που απαιτείται. Διαβάστε τον νόμο!" Επίσης, στο φεκ 3118Β/2013 αναφέρει στο άρθρο 6, παράγραφος 1 ότι δεν γίνεται αυτοψία. Ειναι δυνατόν; Από την Τρίπολη μου απάντησαν ότι έρχονται μετά την προέγκριση του ΕΣΛ.

 

Αν και αύριο θα πάω από τον ΕΟΤ στην Αθήνα, και ο,τι μου πουν θα σας το μεταβιβάσω, για ΕΣΛ ο ΕΟΤ χρειάζεται σχέδια αποτύπωσης για υφιστάμενο να υποθέσω; Ή εξετάζουν τα σχέδια της άδειας;

Επίσης, επειδή έχει δυο περιπτώσεις επαύλεων, θεωρώ πως αν ο ιδιοκτήτης παει για την τρίμηνη ενοικίαση, τότε δεν θα θέλει αλλαγή χρήσης. Αν όμως παει για την ημερήσια χρέωση όλο το χρόνο, τότε φαντάζομαι πως θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ που μίλησα με τον ΕΟΤ μου είπε ότι αφού δώσουν το σήμα, θα πρέπει να πας στην πολεοδομία να αλλάξεις τη χρήση σε "τουριστικές κατοικίες".

Με όρους δόμησης κατοικίας εννοείται.

EOT στη θεσσαλονικη?ειναι δυνατον να ισχυει αυτο που σου ειπαν?δεν το πιστευω.επαληθευσε παλι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, ναι αυτό μου είπαν.

"στο τέλος θα σας πούμε ότι έχετε υποχρέωση για αλλαγή χρήσης".

Τι να πω...

?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ που ρώτησα, δεν χρειάζεται αυτοψία, ούτε προέγκριση, όύτε κάτι άλλο

μου είπε ότι τρίμηνη άδεια είναι μόνο για τις επαύλεις, δλδ πάνω από 100τμ

για τις επιπλωμένες κατοικίες είναι για ένα χρόνο

 

διάβασα στο φεκ175α/2013, άρθρο 46, παρ. 5 ότι δεν χρειάζεται έναρξη στην εφορία 

και κάνεις απλό συμφωνητικό εκμίσθωσης στην ΔΟΥ, αλλά αυτό είναι για τις επαύλεις.

Με τις επιπλωμένες κατοικίες τι γίνεται όμως?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενα ακόμα ερώτημα, για όποιον συνάδελφο μπορεί να βοηθήσει :

Κατοικίες με αγροτουρισμό απο το 2000, που μετά το απαραίτητο χρονικό διάστημα, λειτουργούν πλέον ως κοινές κατοικίες, με αυθαίρετα τμήματα (επεκτάσεις, αυξημένες διαστάσεις, νεα πρόσθετα κλιμακοστάσια κλπ), σε οικόπεδο εν μέρει εντός οικισμού κι εν μέρει εκτός σχεδίου. Υπόγειο ξεμπαζωμένο με άδεια αγροτικών αποθηκών που έχουν διαμορφωθεί  δυάρια των 25-30 τ.μ. Συνολική επιφάνεια κτισμάτων 750 τ.μ. Αρχική άδεια 180 τ.μ. κατοικίες κι άλλα τόσα για υπόγειες αγροτικές αποθήκες.

Θέλω να τις νομιμοποιήσω, παίρνοντας συντελ. δόμησης τουριστικής εγκατάστασης (περίπου 800 τ.μ), χωρίς να προσθέσω άλλα κτίρια για κοινόχρηστες δραστηριότητες (σαλόνι, εστιατόριο, αποθήκες κλπ όπως στα ξενοδοχεία).

1. Χρειάζεται πρώτα η καταλληλότητα αρχιτεκτονικών απο τον ΕΟΤ και μετά η νομιμοποίηση, ως τουριστική εγκατασταση μέσω αδειας δόμησης;

2. Αν δεν εγκριθουν τα αρχιτεκτονικά, επειδή οι χώροι είναι πιο μικροί απο τους απαιτούμενους, παω με όρους δόμησης κατοικίας, οπότε εχω και τακτοποιήσεις; (αφού δεν επαρκει η δόμηση).

3. Αν πληρωθεί το αρχικό παράβολο εφάπαξ για νομιμοποίηση και μετά απορριφθεί η νομιμοποίηση (όπως παραπάνω παραγρ. 2), μπαίνω σε δόσεις 100 ή 80 για τακτοποίηση;

4. Υπάρχει διάταξη για τουριστικές κατοικίες με μικρότερες απαιτούμενες επιφάνειες, όταν πρόκειται για νομιμοποίηση ή τακτοποίηση με τον 4178;

Ευχαριστώ.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφιστώ την προσοχή στο άρθρο 46 παράγραφος 5 του Ν.4179/12

 

5. Ιδιοκτήτης ακινήτου, που φέρει τα χαρακτηριστικά και προδιαγραφές της τουριστικής επιπλωμένης έπαυλης, δύναται να το εκμισθώνει ενιαία και όχι τμηματικά, σε φυσικά πρόσωπα, χωρίς δικαίωμα περαιτέρω υπομίσθωσης, για περίοδο τουλάχιστον μίας εβδομάδας και όχι πέραν των τριών (3) μηνών συνολικό ανά έτος, απαγορευόμενης της διαδοχικής εκμίσθωσής του πέραν του τριμήνου του ίδιου έτους. Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου αυτού δεν υποχρεούται να κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην οικεία Δ.Ο.Υ. ούτε να ασφαλιστεί σε οποιονδήποτε φορέα για τη δραστηριότητα αυτή, υποχρεούται δε να εφοδιασθεί προηγουμένως με Ειδικό Σήμα Λειτουργίας τουριστικής επιπλωμένης έπαυλης, υποβάλλοντας τα δικαιολογητικά της παραγράφου 2 του άρθρου αυτού

 

Η περίπτωση της τριμηνιαίας εκμίσθωσης είναι ευνοϊκή υποπερίπτωση που ισχύει μόνο για επαύλεις (>100τμ). Κατά τα άλλα, τόσο για επαύλεις, όσο και για κατοικίες ισχύει η απεριόριστη εκμίσθωση μέσα στο χρόνο, αλλά χωρίς την ευνοϊκή πρόβλεψη για μη ανάγκη έναρξης επιτηδεύματος στην εφορία, και ασφάλισης στον ΟΓΑ ή ΟΑΕΕ (εκτός αν ήδη ασφαλισμένος κάπου, όποτε γλυτώνει την ασφάλιση)

Edited by albert
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν απαιτείται ΠΕΑ, για ενοικίαση τουριστικής κατοικίας?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή έχω πάρει τηλέφωνο σε Σύρο και Τρίπολη και πέρασα και από ΕΟΤ Αθήνα, έχω να πω τα εξής:

 

1. Και οι 3 μου είπαν ότι δεν γίνεται αλλαγή χρήσης. Η ερώτησή μου ήταν για υφιστάμενα καταλύματα.

2. Aπό Σύρο έχουν κάνει ένα pdf που συνοψίζει τι απαιτείται για το ΕΣΛ. Με ένα τηλέφωνο οι μηχανικοί το στέλνουν με mail

3. Το παράβολο είναι βάσει του Ν.4179/2013 'Αρθρο 27

4. Στον ΕΟΤ στην Αθήνα μου είπαν πως  στην τεχνική έκθεση "καλό θα ήταν να περιλαμβάνονται σε Α4 οι κατόψεις". Μπορεί να είναι και σκέτη περιγραφή, αλλά ο συγκεκριμένος συμβουλεύει να υπάρχουν και κατόψεις. Ακριβώς αυτός ήταν ο διάλογός μας. 

 

albert Αν μάθεις για το ΠΕΑ ενημέρωσέ μας γιατί κι εγώ την ίδια απορία έχω, εφόσον υπάρχει η επιλογή της 3μηνης μίσθωσης με υποβολή απλού μισθωτηρίου στη ΔΟΥ. Αλλά δεν διευκρινίζεται κάτι τέτοιο πουθενά.

Edited by Liselef

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.