Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου εκτος σχεδιόυ με δασικό τμήμα εντός


Recommended Posts

 

Καμία αντίρρηση. Κάποιο λάθος από πλευράς υπηρεσιών ή από εκεί όλα εντάξει?

Θα με ενδιέφερε η άποψη σου και για το ερώτημα β) που έκανα στην αρχική ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 επομενως,

ή  η πραξη προυπηρξε  και  αγορασε χωρις να παρει πιστοποιητικο  τελεσιδικιας της πραξης [λαθος]

ή αγορασε χωρις πραξη χαρακτηρισμου...[λαθος]

ξεκινησε για αδεια σε ολοκληρο   [λαθος]

μετα εγινε η πραξη χαρακτηρισμου...

 

αρα

 

οπως και ναχει

 

σωστα το ξενο τμημα του Δημοσιου δεν ανηκει στην κυριοτητα του και δεν προσμετραται πουθενα υπερ αυτου.

 

 

Καμία αντίρρηση. Κάποιο λάθος από πλευράς υπηρεσιών ή από εκεί όλα εντάξει?

Θα με ενδιέφερε η άποψη σου και για το ερώτημα β) που έκανα στην αρχική ανάρτηση.

 

δεν ξεκαθαρισες ποιο ηταν το λαθος απο πλευρας "μελετης-δικαιολογητικων" 

αλλα - μαλλον -  ξεκινησατε υπολογιζοντας στην αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα και την δασικη εκταση, που τελικα ηταν του δημοσιου, το οποιο δεν ειδε ο  τοτε υπαλληλος.

 

 

κατα τα λοιπα

θεωρω οτι δεν ειναι δυνατη η αναζήτηση ευθυνων κατα υπαλλήλου, ο οποιος δεν ειδε εξ αρχης τα λαθη,

αλλά τα επεσημανε ενα αλλο οργανο...εστω στα πλαισια ασκησης άλλων αρμοδιοτητων

[γνωμη μου, οκ?]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις, εκτάσεις απο παραχωρητήρια που ήταν όλες αποκλειστικά για αγροτική χρήση, χαρακτηρίζονται άρτιες και οικοδομήσιμες;


 


Οσοι κάνουν σήμερα εξαγορά για κομμάτι ΔΑ, πάλι για αγροτική χρήση, θα θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα (αν έχουν τις λοιπες προυποθέσεις);


Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχουμε κάποιο προηγούμενο καθεστώς για να ξέρουμε πως θα το χειριστούμε, θεωρώ ότι απο τη στιγμή που κάποιος θα αποκτήσει τίτλο εξαγοράς εκχερσωμένης δασικής έκτασης και αυτή μεταγραφεί, ή έκταση παύει να εμπίπτει στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας και συμπεριλαμβάνεται ιδιοκτησιακά στην συνολική έκταση του ενιαίου ακινήτου, υπό την αίρεση ότι δεν θα μπορεί να οικοδομηθεί ή να αλλάξει χρήση και πρέπει να συνεχίζει την αγροτική-καλλιεργητική χρήση που είχε πριν το 1975 μέχρι και σήμερα. 

Κατά αναλογία λοιπόν με τις διατάξεις που υπάρχει ιδιωτικό δάσος αναφορικά με την αρτιότητα, θεωρώ ότι η εξαγορασθείσα έκταση μετά την απόκτηση τίτλου εξαγοράς θα προσμετρά στην αρτιότητα του γηπέδου, αλλά δεν θα συμμετέχει στην οικοδομησιμότητά του (δηλαδή δεν θα μπορεί να κτίσει κανείς πάνω σε αυτή την έκταση, ούτε να την συνυπολογίσει στην οικοδομική εκμετάλλευση του γηπέδου).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

εχουμε αιτηση 

- ειτε για εξαγορά της έκτασης εφόσον η εκχέρσωση έχει γίνει προ του 1975,
- είτε για χρήση (έγκριση επέμβασης) της έκτασης εφόσον η εκχέρσωση έχει γίνει μέχρι το 2007

 

αλλα η ιδιωτικη δασικη εκταση δεν χανει τον χαρακτηρα που ειχε προηγουμενως,  ειτε παραμενει ως δασικη ειτε εχει γινει σε αυτην καποια "επεμβαση"

 

υγ1

να υπενθυμισω την διαδικασια

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/agrotika/166842/o-opekepe-gia-tous-dasikoys-xartes-ti-prepei-na-kanoun-oi-ypoxreoi

 

υγ2

οι "επιτρεπόμενες" επεμβασεις αναφερονται στα αρθρα 45 επ. του ν. 998/79

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχουμε κάποιο προηγούμενο καθεστώς για να ξέρουμε πως θα το χειριστούμε, θεωρώ ότι απο τη στιγμή που κάποιος θα αποκτήσει τίτλο εξαγοράς εκχερσωμένης δασικής έκτασης και αυτή μεταγραφεί, ή έκταση παύει να εμπίπτει στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίας και συμπεριλαμβάνεται ιδιοκτησιακά στην συνολική έκταση του ενιαίου ακινήτου, υπό την αίρεση ότι δεν θα μπορεί να οικοδομηθεί ή να αλλάξει χρήση και πρέπει να συνεχίζει την αγροτική-καλλιεργητική χρήση που είχε πριν το 1975 μέχρι και σήμερα. 

Κατά αναλογία λοιπόν με τις διατάξεις που υπάρχει ιδιωτικό δάσος αναφορικά με την αρτιότητα, θεωρώ ότι η εξαγορασθείσα έκταση μετά την απόκτηση τίτλου εξαγοράς θα προσμετρά στην αρτιότητα του γηπέδου, αλλά δεν θα συμμετέχει στην οικοδομησιμότητά του (δηλαδή δεν θα μπορεί να κτίσει κανείς πάνω σε αυτή την έκταση, ούτε να την συνυπολογίσει στην οικοδομική εκμετάλλευση του γηπέδου).

 

Λογικό μου ακούγεται. Σε ευχαριστώ!

 

Να υποθεσω όμως οτι δεν θα ισχύει το ίδιο για αυτά που εκχερσώθηκαν μετά το 1975, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση που με βάση τους προσωρινούς αναρτημένους δασικούς χάρτες, γήπεδο το οποίο αποτύπωσα έχει σε όλη την επιφάνειά του διάφορα δασικά τμήματα με χαρακτηρισμούς ΑΔ, ΔΔ, ΑΝ κλπ.

Εφόσον είναι σε προσωρινή φάση η ανάρτηση και όχι κυρωμένοι οριστικά και μιας και έχω άνω των 4 στερεμάτων επιφάνεια και πρόσωπο άνω των 25μ σε κοινόχρηστη οδό, αυτό θα επηρεάσει το άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα της δήλωσης ή θα πρέπει να οριστεί ως μη άρτιο μη οικοδομήσιμο λόγω του οτι είναι δασική ολη η επιφάνεια  του ανεξάρτητα από το προσωρινό του χαρακτήρα της ανάρτησης των δασικών χαρτών; 

Edited by body125z
Link to comment
Share on other sites

εχεις γήεδο 4 στρ. με προσωπο σε κοινοχρηστη οδό  και γυρω του  διαφορα "δασικα"..., 

ή, εχεις μεν 4 στρ.  αλλα  υπαρχουν και άλλα "τμηματα" δασικα εντος αυτου?

 

Στην β' περιπτωση εχεις θεμα με τις υποχρεωτικες αποστασεις των 10μ. απο τα δασικα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θέλω λίγο τα φώτα από τους πιο έμπειρους της παρέας μιας και είμαι νεος μηχανικός και είναι αρκετά μπερδεμένη υπόθεση (η τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται).
Πρόκειται για δικό μου αγροτεμάχιο (γιατί αν δεν ξεμπερδέψεις τα δικά σου πως θα φτιάξεις των αλλονών;).
Λοιπόν, έχουμε ένα αρχικό αγροτεμάχιο 13,891.80 τ.μ. (τοπογραφικό 1981) το οποίο άνηκε στην πρωγιαγιά μου,
με ενα συμβόλαιο του 1977 δίνει δύο κομμάτια 360 και 360 τ.μ. στα δυο αδέρφια της γιαγιας μου χωρίς να γίνεται σαφής σε ποιό σημείο του οικοπέδου βρίσκονται αυτά. Με συμβόλαιο του 1978 παραχωρεί ΟΛΟ το οικόπεδο στην γιαγιά μου (μαζι και τα προαναφερθέντα τμήματα).
Το 1996 γίνεται τεμαχισμός του οικοπέδου σε 3 τμήματα έτσι ώστε να κτισουν απο ένα σπίτι τα παιδιά της γιαγιάς μου. 
Στο σήμερα λοιπόν, έχουν κτιστεί τα 2/3 τμήματα που προανέφερα και μένει το 3ο. 
Αγροτεμάχιο 5.416 τ.μ. στο όποιο σύμφωνα με νεότερο τοπογραφικό και με το κτηματολόγιο τα προαναφερθέντα δύο τμήματα των 360 τ.μ φαίνονται να βρίσκονται μέσα και να έχουν συγκεκριμένη θέση.
Από αυτά τα 1030 τ.μ είναι δασικά με πράξη χαρακτηρισμού.
Τα 736 είναι μη δασικά και τα υπόλοιπα με την πρόσφατη ανάρτηση δασικών χαρτών για την περιοχή της Κρήτης είναι χαρακτηρισμένα ΑΔ, κάτι το οποίο θεωρώ θα λυθεί με την ένσταση που θα υποβληθεί.

Ερώτηση 1: Πως γίνεται αυτό με τα συμβόλαια; Είναι κάτι που έχετε ξαναδει; Μου φάνηκε εντελώς κουλό. 
Ερωτήση 2: Παρόλο που έχουν συμβόλαια και έχουν δηλώσει τα τεμάχια τους στο κτηματολόγιο οι ιδιοκτήτες των 360x2, θεωρούνται ξεχωριστά αγροτεμάχια; Γιατί από όσο ξέρω δεν γίνεται από τεμαχισμό αρτίου να προκύψει μη άρτιο αγροτεμάχιο.
Ερώτηση 3: Τα 1030 που είναι ΠΔ, συμπεριλαμβάνονται στην αρτιότητα του τεμαχίου; 
Σκοπός όλου αυτού του ψαξίματος είναι η πώληση του τεμαχίου επομένως πρέπει να ξέρω τι πουλάω και αυτός τι αγοράζει. Επίσης δεν υπάρχει κάποια διαμάχη με τους ιδιοκτήτες των 360x2 και αυτοί να το δώσουμε θέλουν.

Σε όποιον έχει την υπομονή να το διαβάσει και να απαντήσει τον ευχαριστώ από καρδιάς εκ των προτέρων.
 

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός σχεδίου δεν λέγονται αγροτεμάχια, αλλά γήπεδα

1. έχουμε δει και χειρότερα

2. Η απαγόρευση δημιουργίας μη αρτίων, απαγορεύεται ισχύει για τα εντός σχεδίου. Επίσης, απαγορεύεται:

- Η κατάτμηση <1000 μ² για τα εντός ζώνης 500 μ

- Η κατάτμηση κάτω του ορίου που ορίζεται από άλλες διατάξεις (ΓΠΣ, ΖΟΕ, ΣΧΟΑΑΠ, κλπ)

3. Οι δασικές εκτάσεις είναι δημόσιες, συνεπώς τα 1030 μ² ΔΕΝ ανήκουν στο γεωτεμάχιο. Τα 2 360ρια είναι ανεξάρτητα γήπεδα, και η απομένουσα έκταση δεν καλύπτει την αρτιότητα των 4000 μ².

Αν είσαι μηχανικός, διόρθωσε το προφίλ σου

 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.