Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Παραθέτω, αν δεν έχει αναρτηθεί κάπου, κωδικοποίηση του 4178 με ότι ξέραμε μέχρι σήμερα για τον 4178 εκτός της εγκυκλίου 4 βεβαίως. Στην σελίδα 13 λοιπόν, Αρθρο 3 παρ 2 διευκρινίζεται (τώρα με βάση ποια εγκύκλιο, απόφαση... δεν ξέρω ) ότι η πλήρης σειρά σχεδίων αφορά τις άδειες δόμησης που εκδόθηκαν με τον 4030. Φυσικά και είναι παράλογο βέβαια το διάγραμμα δόμησης στα συμβόλαια αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

 

Υ.Γ. ερώτηση ήσσονος σημασίας

Το συνημμένο υπόδειγμα της εγκυκλίου που αναφέρεται στο ΑΡΘΡΟ 25 παρ 5 α) της εγκυκλίου που βρίσκεται?? Μήπως το είδε κανείς?

 

 

"Η παρούσα εγκύκλιος συνοδεύεται από υπόδειγμα έγγραφης ενημέρωσης κατά τα παραπάνω αναφερόμενα." 

Δεν ανοίγει το pdf αρχείο με Αdobe Acrobat profesinal v.7 το προσπάθησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαζεις τους ΒΚ μαζι και τους ΚΧ και σου αλλαζει το προστιμο?

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια τμ??

Σε καθε περιπτωση δεν ηταν ποτε επισημο οτι χωρος κατω απο 2.20μ πανε στους βοηθητικους.

Ακριβώς τα ιδια τμ.!!!

Τίποτα δεν ηταν επίσημο στον 4014 για αυτο περιμεναμε ατελειωτες ουρες εξω απο το υπεκα....Ακομα και ο ανθρωπάκος του υπεκα που εδινε οδηγιες δεν ηταν 'επισημος'!!!!Τωρα ξαφνικά μετα απο 2 χρονια μπαχαλο τους επιασε η επαγγελματικη αξιοπιστία??

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις τους ΒΚ μαζι και τους ΚΧ και σου αλλαζει το προστιμο?

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια τμ??

Σε καθε περιπτωση δεν ηταν ποτε επισημο οτι χωρος κατω απο 2.20μ πανε στους βοηθητικους.

 

Κι εμένα μου αλλάζει... Που είχα βάλει ισόγειο λεβητοστάσιο σαν Β.Χ.

 

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που λές...'Οταν το πέρασα στον 4178 και ανέβασα τα μέτρα πάνω το πρόστιμο εκτοξεύτηκε!!!

Παρόλο που τα συνολικά μέτρα ήταν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ιδια τμ.!!!

Τίποτα δεν ηταν επίσημο στον 4014 για αυτο περιμεναμε ατελειωτες ουρες εξω απο το υπεκα....Ακομα και ο ανθρωπάκος του υπεκα που εδινε οδηγιες δεν ηταν 'επισημος'!!!!Τωρα ξαφνικά μετα απο 2 χρονια μπαχαλο τους επιασε η επαγγελματικη αξιοπιστία??

 

Χωρις να εχω τετοιες περιπτωσεις, θυμομουν απο συναδελφους αυτο που εγραψα.

Ιωαννα, οσοι βαλλαμε εξωτερικες αποθηκες ως ΒΧ, στηριχθηκαμε στην αντιστοιχη ε/α (ή Εγκ).

Κατα καιρους βεβαια η Λεμπεση ελεγε τα δικα της.

"""επισημες"""" ηταν μονο οι ε/α και οι Εγκ.

Αν τωρα εσυ ειχες επεκταση ισογειου κατοικιας με υψος 2.10μ και την εβαλλες ΒΧ, μαλλον δεν επρεπε......

 

 

vk2626

Τωρα πλεον, παλι ως ΒΧ θα βαλλεις το λεβητοστασιο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο...Αλλα η Λεμπεση ηταν η μοναδικη που αποκωδικοποιησε ολο αυτο το μπαχαλο, και πανω στις σημειωσεις της πολλοι απο εμας βρηκαν εναν κωδικα για να μπορεσουν να διαχειριστουν τη διαδικασια των αυθαιρετων.Δεν εχω σημαντικά θέματα με τους χωρους με μειωτικο συντελεστη, πιστευω οτι θα τα "μαζεψω" ανωδυνα.Το θέτω ομως γιατι μετα την εγκύκλιο 3 ειχαν πει οτι θα προσαρμοσουν την αλλαγη της δομησης στο συνολο  των κυριων και βοηθητικων χωρων.Παρολαυτα πιστευω οτι θα το κανουν στις επομενες εγκυκλιους.....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εγώ αυτό που καταλαβαίνω όσον αφορά τους συντελεστές είναι το εξής:

 

Έστω οικοδομή με συνολική δόμηση 700τ.μ. στην οποία υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία 80τ.μ., με 72 χιλιοστά και 15τ.μ. αυθαιρεσίες.

Επειδή το 80/700=0.11 είναι διαφορετικό από το 72/1000=0.07 ο συντελεστής υπολογίζεται ως εξής:

 

Σ=15/700χ(80/700)=0.1875...18.75%

 

και όχι

 

Σ=15/700χ(72/1000)=0.2976...29.76%

 

Και για να το απλοποιήσουμε και επειδή σπάνια υπάρχει αναλογία στα χιλιοστά του πίνακα με τη δόμηση ουσιαστικά μας λέει ότι διαιρούμε τα τ.μ. της αυθαιρεσίας με τα τ.μ. της οριζόντιας ιδιοκτησίας... 

 

Επίσης σε μία διώροφη οικοδομή με δύο ίδια σπίτια των 400 χιλιοστών και 200 χιλιοστά αέρας ο συντελεστής θα προκύψει με παρανομαστή 500/1000 (ποσοστό δόμησης) και όχι 400/1000(χιλιοστά).

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω...

 

Είναι λογικό όπως το γράφεις, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

 

Μα εισάγει σε μία πρόταση 3 διαφορετικές έννοιες και τις συγκρίνει μεταξύ τους λες και παίζουμε "μάντεψε ποιος"

 

Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα

κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη

σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας (1)   είναι διαφορετικό από το συντελεστή

δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία (2),    για   τον   υπολογισµό   των

συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης (3)   που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή

ιδιοκτησία.

 

 

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εγώ αυτό που καταλαβαίνω όσον αφορά τους συντελεστές είναι το εξής:

 

Έστω οικοδομή με συνολική δόμηση 700τ.μ. στην οποία υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία 80τ.μ., με 72 χιλιοστά και 15τ.μ. αυθαιρεσίες.

Επειδή το 80/700=0.11 είναι διαφορετικό από το 72/1000=0.07 ο συντελεστής υπολογίζεται ως εξής:

 

Σ=15/700χ(80/700)=0.1875...18.75%

 

και όχι

 

Σ=15/700χ(72/1000)=0.2976...29.76%

 

Και για να το απλοποιήσουμε και επειδή σπάνια υπάρχει αναλογία στα χιλιοστά του πίνακα με τη δόμηση ουσιαστικά μας λέει ότι διαιρούμε τα τ.μ. της αυθαιρεσίας με τα τ.μ. της οριζόντιας ιδιοκτησίας... 

 

Επίσης σε μία διώροφη οικοδομή με δύο ίδια σπίτια των 400 χιλιοστών και 200 χιλιοστά αέρας ο συντελεστής θα προκύψει με παρανομαστή 500/1000 (ποσοστό δόμησης) και όχι 400/1000(χιλιοστά).

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω...

Η τα έχω πλέον χάσει ή δεν ξέρω μαθηματικά.... Η πράξη αυτή γιατί εμένα μου βγάζει αποτέλεσμα 0,00244???

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις σοφίτες τι καταλαβαίνεται? Όλες με μειωτικό συντελεστή? Ακόμα και αν αποτελούν αυτόνομο διαμέρισμα?

Κατι γραφει η εγκυκλιος "..χωροι κατω απο νομιμες στεγες" και αφηνει τη φαντασια να οργιαζει!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

''14) Παρ. Γ κατηγορία 3, εδάφιο ιγ: Διευκρινίζεται ότι στο εδάφιο αυτό υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες με συνολική επιφάνεια 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων. ''
 
 
 

Συνάδελφοι εδώ ο ποιητής θέλει να πει ότι όλες μαζί οι αποθήκες πρέπει να έχουν αθροιστικά επιφάνεια ίση με 15 τ.μ. για να θεωρηθούν κατ. 3 ή όλες οι αποθήκες ως 15 τ.μ. πάνε με κατ. 3 ανεξάρτητα του αριθμού αυτών;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.