Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μάλλον το ποσοστό που σου αναλογεί σε δόμηση με βάση την άδεια. Το πώς έχει γίνει η κατανομή των διαμερισμάτων. Θα εγκαινιάσουμε νέες ορολογίες σιγά σιγά... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σχετικά με τους ισογειους χώρους βοηθητικής χρήσης με μειωτικό συντελεστή.

λέει η εγκ4 οτι ειναι όσοι οριζονταο στον κτιριοδομικο και οχι οι αποθηκες γενικα.

δηλαδη σε αυθεραιτο κτισμα θα ξεχωρισω τα τετραγωνικα του λουτρου των διαδρομων και μια αποθηκη (που καλλιστα χρησιμοποιειται ως δωματιο) και θα τους βαλω μειωτικο συντελεστη?

ενω μια αποθηκη στην αυλή που μετρα στο συντελεστη δομησης δεν θα πάρει μειωτικο? Αυτο με το "μετρα στο συντ. δομησης" τι το ηθελε εκει περα ο ποιητης?

 


β. Ομαδοποιουμε κατηγορια 3 με αναλυτικο σε εναν αναλυτικο και γλιτωνουμε ενα 500αρικο

προσοχη,

αν δεν πάρουμε το 500αρικο της κατ.3 τότε οτι ηταν κατηγορία 3 πρέπει να υπολογιστεί με αναλυτικό. είστε σίγουροι οτι μας συμφέρει? πιστεύω σε πολύ λίγες περιπτώσεις, γιατι η 3 "κατάπινε" πολλά που είναι αδυνατον να κάτσουμε να τα υπολογισουμε.

 

γ. Η κατηγορία 1 απο αποκλειστική χρηση κατοικιας παει σε επικρατουσα και μας επιτρεπει να ενταξουμε και καθε αυθαιρετη κατασκευη οικοδομης με μαγαζια απο κατω

προσοχη,

τα μαγαζιά πανε κατηγορία 2 σαν προ του 83, δεν παει ολο το κτηριο κατηγορια 1, μονο οι κατοικιες του κτηριου

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι

 

κτηριοδομικός :

 

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:
- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).
- Οι χώροι υγιεινής.
- Τα μηχανοστάσια.
- Οι αποθήκες.
- Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων.
- Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κλπ.).

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

 Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα

κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη

σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή

δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία,   για   τον   υπολογισµό   των

συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης  που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή

ιδιοκτησία.

 

Διαφορετικό λέει παιχταρά μου, όχι μικρότερο...

Και φυσικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί με τον όρο "ποσοστό δόμησης".

Τι όρος είναι αυτός;;;;

Μαι εξκιουζις.....

Το εξελαβα λανθασμενα...

 

Τοτε οντως, εχεις δικιο... Και σε περιπτωση που θα χειριστω αυριο, τα επιτρεπομενα ειναι 101 και του συμβολαιου 85....

 

Αρα με υποβαθμιζει γιατι χανω τα κοινοχρηστα

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει σκάλωμα και ζητάω τη βοήθεια σας.

1. το διάβασα στην Εγκύκλιο;

2. το είδα στον ύπνο μου;

3. μου το είπε κάποιος;

ότι αυτά που μπαίνουν κατηγορία 1, ΔΕΝ θα μπουν στον έλεγχο της κατηγορίας 4;;;; (στην περίπτωση που έχουμε και κατηγορία 1 και κατηγορία 4).

Link to comment
Share on other sites

Ισογειοι χώροι στάθμευσης  με μειωτικό πλεον;

εγω καταλαβαινω οτι εαν ειναι μεσα στο ογκο του κυριως κτισματος τοτε παιρνουν μειωτικο συντελεστη οι βοηθητικοι χωροι οπως αναφερει ο κτιριοδομικος. δηλαδη εχω μια πολυκατοικια που αποτελειται απο διαμερισματα κυριων χωρων και στο ισογειο εχει λεβητοστασιο ή αποθηκη ή και κλειστο χωρο σταθμευσης. αυτα παιρνουν μειωτικο συντελεστη.

εαν ομως εχω σε ενα οικοπεδο ή γηπεδο ενα κτισμα που ολοκληρο ειναι κλειστος χωρος σταθμευσης ή αποθηκη ή γεωργικη αποθηκη τοτε δεν παιρνει μειωτικο συντελεστη. λαθος κανω?

γι αυτο οπως ειπα την πατησαν οσοι δηλωσαν τετοια αυτονομα κτιρια αποθηκες. με αυτη την εγκυκλιο πρεπει να πληρωσουν επι 2.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με το 

 

 

ΑΡΘΡΟ 18

33) Παρ. 2 β) "Επίσης δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαιρέτου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου."

 

 

Δηλαδή σε περίπτωση που ο άλλος έκανε το νόμιμο υπόγειο του από 2.80μ σε 3.50 ή 4.00μ κατά τη φάση κατασκευής (χωρίς υπέρβαση δόμησης), δεν θεωρείται καθόλου παράβαση;!

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά είχα τέτοια περίπτωση σε αναμονή της εγκυκλίου για την απόδειξη παλαιότητας βάσει του φέροντα και τώρα βλέπω αυτό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.