Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κραταμε τα θετικα της εγκυκλιου.... ητοι...

 

α. Αυθαιρεσιες αρρηκτα συνδεδεμενες με το ΦΟ παιρνουν την παλαιοτητα του (το προφανες που μεχρι τωρα ζητουσαν ΑΦ τρομαρα τους)

 

β. Ομαδοποιουμε κατηγορια 3 με αναλυτικο σε εναν αναλυτικο και γλιτωνουμε ενα 500αρικο (σε οσα αυθαιρετα εχω κανει ως τωρα, αναγκαζομουν να βαλω ενα μεγαλυτερο κουφωμα απο το 10% της διαστασης με αναλυτικο και τα υπολοιπα κατηγορια 3, ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟ)

 

γ. Η κατηγορια 1 απο αποκλειστικη χρηση κατοικιας παει σε επικρατουσα και μας επιτρεπει να ενταξουμε και καθε αυθαιρετη κατασκευη οικοδομης με μαγαζια απο κατω...

 

δ. Ειδικα για την ΥΔ, αν τα καθαρα τετραγωνικα του συμβολαιου προκυπτουν περισσοτερα απο τα αναλογουντα βασει ΣΔ, υπολογιζουμε τα καθαρα του συμβολαιου... Το τι γινεται με συμβολαια που εχουν μονο μεικτη εμβαδομετρηση ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο...

 

Αποριες :

i. Οταν εχω αποθηκη κατηγοριας 3 και αναλυτικο, την αποθηκη θα τη βαλω αναλυτικο μαζι με ολα τα αλλα η θα τη βαλω με κανονικο υπολογισμο?

ii. Οταν εχω ιστ κατηγοριας 3 με το 5% της γραμμικης εξωτερικης διαστασης και αναλυτικο, η υπερβαση θα παει με αναλυτικο? Πως? Θα παει με κανονικο υπολογισμο εμβαδου?

iii. Στην κατηγορια 1 μπορω να κοτσαρω και εναν αναλυτικο προυπολογισμο αυθαιρεσιων κατηγοριας 3 και λοιπων αναλυτικων αναλογου παλαιοτητος με το κτισμα και να πανε ολα με ενα 500αρικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δ. Ειδικα για την ΥΔ, αν τα καθαρα τετραγωνικα του συμβολαιου προκυπτουν περισσοτερα απο τα αναλογουντα βασει ΣΔ, υπολογιζουμε τα καθαρα του συμβολαιου... Το τι γινεται με συμβολαια που εχουν μονο μεικτη εμβαδομετρηση ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο...

Αυτό δεν είναι καλό.

Όταν βρω ώρα θα ανεβάσω ένα παράδειγμα.

Με το "καθαρά μέτρα"

πέφτουν στον κουβά 10%-20% του σ.δ. λόγω κοινόχρηστων.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ... είναι νοµίµως υφιστάµενο ... Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων ...
1. έχω να δείξω στο συντάκτη πολλά ακίνητα που δεν τεκμαίρεται τίποτε ... αν όμως αυτός είναι τόσο μάγκας δεν εννοείται το ίδιο και για μας τους υπόλοιπους ...

2. στη μη συνήθη περίπτωση τι κάνουμε ; το νόμο παράνομο ;

Σε περίπτωση νοµίµου κτιρίου µε αυθαίρετη υπόγεια στάθµη, ο χρόνος κατασκευής του υπογείου τεκµαίρεται από το χρόνο ανέγερσης του νοµίµου κτιρίου λόγω του ενιαίου φέροντα οργανισµού. Στην Τεχνική Έκθεση που υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστηµα απαιτείται σχετική αιτιολόγηση. ...

1. για τον Έλληνα μάστορα αυτό δεν ισχύει ... ισχύει και τα "υποκείμενα τοις υπερκειμένοις" ...

2. αφού όμως τεκμαίρεται γιατί απαιτείται σχετική αιτιολόγηση ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ναι μα αυτο στο λεει πως εφαρμοζεται ΜΟΝΟΝ οταν τα τετραγωνικα που προκυπτουν απο του ΣΔ επιμερισμενα στα χιλιοστα σου ειναι λιγοτερα απο των καθαρων του διαμερισματος

 

Δηλαδη ειναι σα να σε λεει... Αν τα επιτρεπομενα του διαμερισματος σου ειναι μικροτερα απο τα καθαρα του συμβολαιου, παρε τα καθαρα σου εσυ για τον υπολογισμο της υπερβασης

 

Υπερ σου ειναι.... Προσωπικα σε ολες μου τις περιπτωσεις μου προεκυπταν λιγοτερα τετραγωνικα βασει ΣΔ απο οτι τα καθαρα του διαμερισματος. Οχι πως ξεπερνουσα το 50% της ΥΔ αλλα και παλι ευνοικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

γ. Η κατηγορια 1 απο αποκλειστικη χρηση κατοικιας παει σε επικρατουσα και μας επιτρεπει να ενταξουμε και καθε αυθαιρετη κατασκευη οικοδομης με μαγαζια απο κατω...

 

Αποριες :

 

ii. Οταν εχω ιστ κατηγοριας 3 με το 5% της γραμμικης εξωτερικης διαστασης και αναλυτικο, η υπερβαση θα παει με αναλυτικο? Πως? Θα παει με κανονικο υπολογισμο εμβαδου?

 

 

2 παρατησεις σ'αυτα που εγραψες:

 

(γ):  Μας επιτρεπει οντως να ενταξουμε αυθαιρετες κατασκευες, αλλα δεν μας επιτρεπει αλλαγη χρησης (πχ κλασικη περιπτωση σε πολυκατοικιες δεκαετιας 60-70, οπου σε κτηρια κατοικιας τα ισογεια απο αποθηκες στην αδεια ή κατοικιες εγιναν ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ...)

 

(ιι):  Σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να το κανεις γιατι η 1η σου παραβαση αντιστοιχιζεται σε "επιφανεια" χωρου, ενω η 2η δεν αντιστοιχιζεται.

Αν διαβασεις καλα την εγκυκλιο λεει:    "και ΔΕΝ αντιστοιχιζονται σε επιφανεια χωρου"

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, εχεις δικιο...

Το clue ειναι η φραση ειναι δυνατη. 

Σου το επιτρεπει αλλα δεν ειναι υποχρεωτικη. Οποτε οι αποθηκες πανε κατηγορια 3 και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα αυτο στο λεει πως εφαρμοζεται ΜΟΝΟΝ οταν τα τετραγωνικα που προκυπτουν απο του ΣΔ επιμερισμενα στα χιλιοστα σου ειναι λιγοτερα απο των καθαρων του διαμερισματος

 Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα

κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη

σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή

δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία,   για   τον   υπολογισµό   των

συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης  που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή

ιδιοκτησία.

 

Διαφορετικό λέει παιχταρά μου, όχι μικρότερο...

Και φυσικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί με τον όρο "ποσοστό δόμησης".

Τι όρος είναι αυτός;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπάρχει σύσταση και έχουμε μια οικοδομή με τρεις αυτοτελείς κατοικίες και θέλουμε να ρυθμίσουμε αυθαιρεσίες σε μία εξ' αυτών , πως θα υπολογίσουμε το ποσοστό ΥΔ:

1. Σε σχέση με την συνολική δόμηση του οικοπέδου ή

2. Σε σχέση με την επιφάνεια της αυτοτελούς κατοκίας.

 

Νομίζω ότι με βάση την νεα εγκύκλιο πρέπει να πάμε με το 2

Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

 Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα

κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη

σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή

δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία,   για   τον   υπολογισµό   των

συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης  που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή

ιδιοκτησία.

 

Διαφορετικό λέει παιχταρά μου, όχι μικρότερο...

Και φυσικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί με τον όρο "ποσοστό δόμησης".

Τι όρος είναι αυτός;;;;

 

Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω κι΄εγω......

Τι στον @4178@  σημαινει "ποσοστο δομησης"???????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.