Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ε υπέβαλε το κι εσύ.

 

Στην τεχνική έκθεση βαλε και παρατήρηση όπου μνημονεύεις την παρούσα εγκύκλιο και άστο…

Θα υπάρχουν και οι ημερομηνίες.

 

Μπορεί σε μελλοντική εγκύκλιο να αλλάξει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη το w.c. μεσα στο διαμέρισμα πάει με μειωτικό ενώ η λαμαρινοαποθηκη των 15.1 τετραγωνικών στον ακάλυπτο πάει ως Κ.Χ. ;;;;;

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβαινω οτι εαν ειναι μεσα στο ογκο του κυριως κτισματος τοτε παιρνουν μειωτικο συντελεστη οι βοηθητικοι χωροι οπως αναφερει ο κτιριοδομικος. δηλαδη εχω μια πολυκατοικια που αποτελειται απο διαμερισματα κυριων χωρων και στο ισογειο εχει λεβητοστασιο ή αποθηκη ή και κλειστο χωρο σταθμευσης. αυτα παιρνουν μειωτικο συντελεστη.

εαν ομως εχω σε ενα οικοπεδο ή γηπεδο ενα κτισμα που ολοκληρο ειναι κλειστος χωρος σταθμευσης ή αποθηκη ή γεωργικη αποθηκη τοτε δεν παιρνει μειωτικο συντελεστη. λαθος κανω?

γι αυτο οπως ειπα την πατησαν οσοι δηλωσαν τετοια αυτονομα κτιρια αποθηκες. με αυτη την εγκυκλιο πρεπει να πληρωσουν επι 2.

 

Δεν συμφωνώ, διότι δεν αναφέρει πουθενά η εκγύκλιος ότι πρέπει να είναι μέσα στον όγκο του κυρίως κτίσματος

Edited by nkeha
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβαινω οτι εαν ειναι μεσα στο ογκο του κυριως κτισματος τοτε παιρνουν μειωτικο συντελεστη οι βοηθητικοι χωροι οπως αναφερει ο κτιριοδομικος. δηλαδη εχω μια πολυκατοικια που αποτελειται απο διαμερισματα κυριων χωρων και στο ισογειο εχει λεβητοστασιο ή αποθηκη ή και κλειστο χωρο σταθμευσης. αυτα παιρνουν μειωτικο συντελεστη.

εαν ομως εχω σε ενα οικοπεδο ή γηπεδο ενα κτισμα που ολοκληρο ειναι κλειστος χωρος σταθμευσης ή αποθηκη ή γεωργικη αποθηκη τοτε δεν παιρνει μειωτικο συντελεστη. λαθος κανω?

γι αυτο οπως ειπα την πατησαν οσοι δηλωσαν τετοια αυτονομα κτιρια αποθηκες. με αυτη την εγκυκλιο πρεπει να πληρωσουν επι 2.

 

Ε όχι από πού προκύπτει αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

 Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα

κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη

σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή

δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία,   για   τον   υπολογισµό   των

συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης  που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή

ιδιοκτησία.

 

Διαφορετικό λέει παιχταρά μου, όχι μικρότερο...

Και φυσικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεί με τον όρο "ποσοστό δόμησης".

Τι όρος είναι αυτός;;;;

 

 

Το διαβαζω, το ξαναδιαβαζω και καταληγω οτι η διατυπωση ειναι εντελως για γελια  :shock:

Αυτο το "ποσοστο δομησης" παραπεμπει σε λυση 50-50!  (δηλαδη μπορει να εννοει το ενα, μπορει και το αλλο)

Μου θυμιζει κατι γριφους σε παιχνιδια pc.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι τι σημαινει οτι ο μειωτικος συντελεστης εφαρμοζεται σε ισογειους βοηθητικους χωρους του κυρίως κτισματος?και μετα αναφερει οτι κτιρια δηλαδη κτισματα χωρων σταθμευσης αυτοκινητων δεν παιρνουν μειωτικο.(εδω μηπως θελει να πει για κτιρια πολυοροφα που ειναι αποκλειστικα για σταθμευση αυτοκινητων?και οχι για ισογειους κλειστους χωρους σταθμευσης?)

Link to comment
Share on other sites

Η  απαγόρευση  υπαγωγής  αφορά  σε  αυθαίρετες  κατασκευές  που  βρίσκονται
µέσα σε ρέµα και δεν εφαρµόζεται συντελεστής πλάγιας απόστασης. 

 

Μαζεύω στοιχήματα για την ερμηνεία...

Edited by ssouanis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

για να προσπαθήσουμε λίγο μήπως και βγάλουμε άκρη.

Έστω υπόγεια αποθήκη με 20 χιλιοστά επί οικοπέδου. Επιφάνεια 15 τ.μ. ΣΔ οικοπέδου σημερινός 200 τ.μ

Σε  περιπτώσεις  όπου  από  το  σχετικό  πίνακα
κατανοµής   ποσοστών   συνιδιοκτησίας   σύµφωνα   µε   τον   οποίο   καταρτίστηκε   η   πράξη
σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας (δηλαδή 20 χιλιοστά--->4 τ.μ) είναι διαφορετικό από το συντελεστή
δόµησης   που   αντιστοιχεί   σε   κάθε   αυτοτελή   ιδιοκτησία,(εννοεί την επιφάνεια του, δηλαδή τα 15τμ????)    για   τον   υπολογισµό   των
συντελεστών  λαµβάνεται  υπόψη  το  ποσοστό  δόµησης ?????????? (εννοεί τα 15τ.μ ????)  που  αντιστοιχεί  σε  κάθε  αυτοτελή
ιδιοκτησία.

Αν ναι, τότε μεγαλώνοντας ο παρανομαστής ο συντ. προσαύξησης δόμησης βγαίνει μικρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αλλιώς όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο συνάδελφος nkeha θα έγραφε για εγκεκριμένο όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.