Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Tyro

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ

Recommended Posts

Το κουμπί είναι στο "επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής"

Αν μπορούσες να μου το εξηγήσεις περισσότερο θα σου είμαι ευγνώμων! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Π.χ. Με "επιτρεπόμενη" κάλυψη 60% και "υλοποιούμενη" 50%, έχουμε :

Το "όλος ο χώρος εκτός της κάλυψης", του ΤΕΕ, σημαίνει "υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος"=50%.

Το "μη υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης", του ορισμού, σημαίνει "υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος"=40%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, 

 

Επομένως το στέγαστρο μπορεί να καλύψει το υπόλοιπο της κάλυψης + 1/4 Δ ή  δ. 

 

Μία άλλη άποψη που άκουσα είναι πως το στέγαστρο γενικά μπορεί να είναι όποιων διαστάσεων θέλεις εκτός αν τοποθετηθεί σε ακάλυπτο που εφαρμόζεται το Δ ή δ όπου και εφαρμόζεται το 1/4. 

 

Και μία τελευταία ερώτηση, 

 

όταν λέει 1/4Δ ή δ εννοεί και 1/4 δ? 

Αν είναι έτσι πάντα θα συμφέρει το δ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δ ή δ είναι ανάλογα με το τι όριο είναι. Πλαϊνό ή πίσω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ερώτηση είναι άλλη, αν το 1/4 πάει και στο δ. και όχι μόνο στο Δ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα!

Σε ενα βιομηχανικό κτιριο εκτός σχεδίου όπου το Δ=3+0.1*Η =3+0.1*11.00=4.10m , ενα στέγαστρο σε επαφη με την πρόσοψη του κτιριου , χωρις αλλα υποστηλωματα τι πλατος μπορει να έχει? Μπορεί να έχει 1/4Δ  δηλ. 1/4 * 4.10 = 1.025 μ.? Τι περιορισμό έχω από την απόσταση των 60 μ. από τον αξονα της εθνικής οδού ?Στην υποχρεωτική απόσταση των 60 μ. μπορεί να υπάρχει στεγαστρο???

post-33482-0-94527900-1394461410_thumb.jpg

Edited by kostaskappa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις και παρουσιάζεις στο σχήμα είναι "προστέγασμα" (παρ.72 αρθρ.2 ΝΟΚ) και όχι "στέγαστρο" (παρ.79 αρθρ.2).

Το προστέγασμα μπορεί να έχει μέγιστο πλάτος μέχρι 1/2Δ (παρ. 7ι άρθρ. 17) και επιτρέπεται μέσα στη ζώνη ασφαλείας της οδού η οποία αντιμετωπίζεται ως προκήπιο/πρασια (εγγρ. 38819/6704/86) όχι όμως με τις προϋποθέσεις της παρ.8 του άρθρου 17, η οποία δεν ισχύει εκτός σχεδίου (ισχύει δηλαδή ο περιορισμός 1/2Δ και όχι η δυνατότητα κατασκευής μέχρι την ΡΓ=όριο οδού που αναφέρει η 8Βα).

Μην ξεχνάς όμως ότι για τον υπολογισμό της ζώνης ασφαλείας πρέπει να υπολογίσεις και 40μ από το όριο της οδού.

Edited by armenopoulos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο πρόβολος μπορεί να τρία υποστυλώματα σε ισόγεια μονοκατοικία;

Edited by OLINAPAL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόβολος τίνος ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόβολος του δώματος. Με μπερδεύει το γεγονός ότι ο ορισμός γράφει ότι το στέγαστρο βρίσκεται σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων. Μπορεί να είναι πρόβολος δώματος κύριας όψης με τρεις κολώνες, δύο στο πλάι και μία στο κέντρο; Το πλάτος του είναι 5 μέτρα. Άσε που το άρθρο 16 δεν αναφέρει τα στέγαστρα ως κατασκευές στις όψεις και είναι και αυτό ένα πρόβλημα.

Edited by OLINAPAL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.