Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Και σε εμένα άλλαξε η ταυτότητα πληρωμής. Και επίσης ενώ η αρχική έλεγε "Ηµερολογιακή Περίοδος 01/10/2013-31/12/2013" η νέα γράφει "Οικ. Έτος 2013"

Στο ΦΕΜ άρχισε και ο τόκος!!! και νεά ταυτότητα πληρωμής!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα άλλαξε η ταυτότητα πληρωμής. Και επίσης ενώ η αρχική έλεγε "Ηµερολογιακή Περίοδος 01/10/2013-31/12/2013" η νέα γράφει "Οικ. Έτος 2013"

Στο ΦΕΜ άρχισε και ο τόκος!!! και νεά ταυτότητα πληρωμής!!!

 

Το ίδιο και σε εμένα αυτό που έχεις σε εισαγωγικά ....

Φαέθωνα έπρεπε να είχες πάρει απόδειξη για την ζαμπονοτυρότυπα ... ίσως να μην είχαμε τέτοια τώρα ....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τον προκαταβλητέο φόρο:

Κόβω τιμολόγιο π.χ. 6.000 Ε και μου παρακρατούν 20% = 1.200 Ε, άρα στο χέρι 4.800 Ε

Ο προμηθευτής μου, κόβει αντίστοιχα 5.000 Ε. Εγώ του παρακρατώ το 20% = 1000 και του καταθέτω 4.000 σύνολο δηλ. 5.000 Ε.

Συνοψίζοντας, το κέρδος των 1000 Ε που θα είχα μου δημιούργησε υποχρέωση να βάλω και 200 Ε από την τσέπη μου (5.000 - 4.800 που πήρα)

Τα λέω καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, ζαμπονοτυρόπιτα χωρίς απόδειξη έχω να πάρω από φοιτητής...

Μόνο σε εμπορικά δεν έδιναν απόδειξη...........

Link to comment
Share on other sites

και εγω πληρωσα με την ταυτοτητα πληρωμης από φπα, αλλα ειδα ότι συχρονως υπηρχε και δευτερη ταυτοτητα πληρωμης στο βεβαιωμένες οφειλες......

 

να δουμε αν μας δημιουργησουν πρόβλημα παλι,....περασαν πολλες μερες και δεν φαινετε ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τον προκαταβλητέο φόρο:

Κόβω τιμολόγιο π.χ. 6.000 Ε και μου παρακρατούν 20% = 1.200 Ε, άρα στο χέρι 4.800 Ε

Ο προμηθευτής μου, κόβει αντίστοιχα 5.000 Ε. Εγώ του παρακρατώ το 20% = 1000 και του καταθέτω 4.000 σύνολο δηλ. 5.000 Ε.

Συνοψίζοντας, το κέρδος των 1000 Ε που θα είχα μου δημιούργησε υποχρέωση να βάλω και 200 Ε από την τσέπη μου (5.000 - 4.800 που πήρα)

Τα λέω καλά; 

 

1. Ξεχνάς το ΦΠΑ στις πληρωμές

2. ΝΑι, πρακτικά το κέρδος σου θα το πάρεις του χρόνου σαν επιστροφή

3. Αυτο ειναι ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ και οχι Προκαταβλητεος φορος.

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.