Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

τι γκρίνια είναι αυτή ? Πάμε επιτέλους σε μια νέα εποχή ηλεκτρονική μετά από χρόνια και είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα Aν ήταν  όλα τέλεια εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο Είμαστε σε σωστή πορεία και σιγά - σιγά είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν οι λύσεις Και επειδή δεν είμαι μηδενιστής σε όλα παρά το ότι είμαι κομμουνιστής , ο ΓΑΠ μπορεί να ήταν κακός πολιτικός , αλλά στο θέμα αυτό ήταν ο πρώτος που έβαλε τις βάσεις να μπούμε σε μια νέα λογική στις συναλλαγές μας με την πολιτεία με ελεύθερα αρχικά ψηφιακά δεδομένα,  με την διαύγεια και να καταλήξουμε σήμερα στο λειτουργικό του ΤΕΕ που είμαι σίγουρος ότι είναι το πρώτο βήμα και για άλλες εφαρμογές όπως η έκδοση αδειών στο μέλλον και τώρα το taxis 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι είναι αποκομμένοι από την πραγματικότητα και την ψυχολογία του ελεύθερου επαγγελματία.

Του έντιμου επαγγελματία.

Και με τον όρο έντιμος βάζω μέσα και αυτούς που από πραγματική ανάγκη δεν πληρώνουν.

 

Εγώ π.χ. μπορώ ακόμα και πληρώνω τα πάντα κανονικά και αρκετά πριν την ώρα τους.

Ε, μου γαμ@@@ την ψυχολογία όταν ενώ από χθες έχω στείλει το έμβασμα για το ΦΠΑ

το οποίο θα μπορούσα να το στείλω ακόμα και την Δευτέρα 20 Ιανουαρίου,

σήμερα 15 Ιανουαρίου, ΔΕΝ μπορώ να πάρω ενημερότητα.

Έχω.

Έστω όμως ότι δεν είχα γιατί ξέχασα να βγάλω.

Σήμερα, το "ευχαριστώ" του κράτους θα ήταν να με κάνει να χάσω όλη μου την ημέρα...

 

Είναι τραγικό...

 

 

Το ίδιο και με το ΦΕΜ κ.λπ.

 

Το θέμα είναι να διορθωθούν.

Εγώ προσωπικά το έχω θέσει στον αρμόδιο ΓΓ εσόδων.

Και έχει απαντήσει κιόλας, επομένως γνωρίζουν.

 

Το να δοθεί 15 μέρες αέρα.... δεν χάθηκε ο κόσμος.

 

Βοηθάς τον τυπικό.

Ο πονηρός δεν θα επωφεληθεί από αυτό γιατί ήδη θα έχει προβεί στις ενέργειες για να τα προσπεράσει...

 

 

 

George,

Κανείς δεν γκρινιάζει για το ότι γίνονται ηλεκτρονικά.

ίσα ίσα.

Άλλος είναι ο λόγος.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Για το λογο αυτο να βγαζουμε μια ενημεροτητα για καλο και για κακο πριν υποβαλλουμε ΦΕΜ, ΦΠΑ κτλ

Αυτό έκανα και εγώ σήμερα πριν υποβάλλω ΦΕΜ και ΦΠΑ...
Link to comment
Share on other sites

Mε το σύστημα αυτό στην ουσία δεν μπορεί η εφορία να κυνηγήσει κανένα, αφού όλοι φαίνονται ότι χρωστάνε (πραγματικά ή όχι)

 

Μήπως υπάρχει τίποτα από πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια!!! Πληρωμένο ΦΕΜ πριν μια εβδομάδα, πληρωμένο ΦΠΑ πριν δέκα ημέρες, .....γιόκ ενημερότητα μέσω taxisnet!!!!

Αϊ σιχτίρ με τους άχρηστους......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά που είχα πληρώσω ΦΠΑ, έκανα δήλωση 21.10.2013 , η πληρωμή έγινε την ίδια ημέρα, η διασταύρωση πληρωμής από το TAXIS την 23.10.2013 και αποδεκτή έγινε την 25.10.2013

Δηλαδή ηλεκτρονικά έγινε μέσα σε 4 ημέρες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση που είχα πριν λιγο με το helpdesk αναφορικά με το ΦΠΑ.

Δεδομένα:

1)Εστειλα το ΦΠΑ γ' τριμ 2013 στις 15 του μήνα (προχθές) μέσω taxis και με την ταυτότητα πληρωμής που βγαίνει από εκεί πλήρωσα μέσω web στην κατηγορία βεβαιωμένες οφειλές που έχει η τράπεζα.

 

2)Μέχρι και σήμερα νωρίς το πρωι στο taxis στην προσωποποιημένη πληροφωρηση που έχει και μπορείς να δεις αν χρωστάς ήμου οκ.

 

3)Πριν λίγο που μπήκα μου εμφάνισε ότι χρωστάω το ΦΠΑ με ΑΛΛΗ ταυτότητα πληρωμής από αυτήν που αρχικά είχα.

 

Εγω τότε  :shock:  :confused:  :idea:  :evil:  :twisted: κλπ

 

Στην επικοινωνία που είχα με το Helpdesk του Taxis στο 210-4802552 (αφού μου πήραν όλα τα στοιχεία ....) μου είπαν:

1) Με όποια ταυτότητα και αν πληρωσα εφόσον η πληρωμή στην τράπεζα καταχωρήθηκε στην Τραπεζα ως βεβαιωμένη οφειλή είναι σωστή.

2)Μετά από 2 ημέρες θα αποκατασταθεί και η εικόνα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση στο taxis που έχει άλλη ταυτότητα πληρωμής από αυτή που πλήρωσα.

 

Είδωμεν .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.