Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

INGNAZI 

αν  καταλαβα καλα

παιρνεις  τον  φπα  απο  πελατη  σου και  δεν  τον  αποδιδεις 

αλλα  πληρωνεις  την  δοση  του  αυτοκινητου  σου η  οτι  αλλο  εσυ  θεωρεις ;;

κλοπη  λεγεται  αυτο   .  

και  τι  οφελος  εχει  απο  αυτο  ο  φτωχος  πολιτης επειδη  βλεπω  οτι 

βαζεις  σαν  ασπιδα  μπροστα  τους  φτωχους  ,  κερδιζει  κατι  απο  την πρακτικη  σου  αυτη

μονο  εσυ  κερδιζεις  περνας  καλα  εις  βαρος  του  κοινωνικου  συνολου ,  και  των  φτωχων .

Edited by loser
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τη δόση αυτοκινήτου και βάλε ασθένεια του παιδιού του....Τι θα έλεγες? Στην τελική δεν το κλέβει το αποδίδει αργότερα.....

Link to comment
Share on other sites

το  ιδιο  θα  ελεγα   δανειο  απο  τραπεζα  θα  ελεγα  

αν  το  αποδιδεις  αργοτερα  τον  φπα  ειναι  αλλη υποθεση   

απλως τα  προστιμα  ειναι  εξοντωτικα  και  αδικα 

εξαλλου  η  κλοπη  φπα  γινοταν  και  πριν  ξεσπασει  η  κριση 

και  τοτε  που  υπηρχαν  χρηματα  ,  απλως  τωρα  με  τους  εξοντωτικους 

φορους  ειναι  πολυ  δυσκολο  να  ειναι  καποιος  συνεπης  διοτι  το  κρατος  πρωτα  πρωτα

δεν  ειναι  συνεπης   με  εμας 

απο  την  αλλη  η  πρακτικη  που  λεει  ο  συναδελφος  δεν  εχει  λογικη  ,  εγω  δεν  πληρωνω 

και  τα  κοροιδα  ας  πληρωσουν . .

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αποδίδεις το ΦΠΑ εκτός του ότι δεν είσαι σωστός και ουσιαστικά το κλέβεις από την πολιτεία , μπαίνουν και προσαυξήσεις στο χρέος του ΦΠΑ και το πληρώνεις αργότερα αυξημένο Αλλά θα μου πείτε υπάρχει η επιβράβευση του κλέφτη από το κράτος που λέγετε περαίωση Γιατί κάτι μου λέει ότι αυτοί οι ηλίθιοι πολίτες είναι οι ίδιοι ηλίθιοι που ψηφίζουν πολιτικούς σαν το Λιάπη τον ΓΑΠ και τον μπουμπούκο με τα 25 Ευρώ για νοσήλια  και τα ξεφτιλωκόμματά τους 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα τα άλλα Γιώργο αλλά αυτό με το 25ευρω δεν το καταλαβαίνω.

 

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ζω σε ένα κράτος που θα αφήσει τον άπορο να πεθάνει επειδή δεν είναι ασφαλισμένος. Είναι εκτός της θεώρησής μου περί <<ανθρώπινης κοινωνίας>> το Αμερικάνου στυλ ασφαλιστικό σύστημα. Δεν μπορεί να το αντέξει το μυαλό μου, όπως θα συμφωνήσεις κι εσύ.

 

Κουβάς χρημάτων που γεμίζει μαγικά ή μαγική μηχανή κοπής χρήματος για την Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει.

Κάποιος πρέπει να <<πληρώσει>> τη νοσηλεία του ανθρώπου όταν ο ίδιος αδυνατεί να το κάνει.

Αν δεν πληρώσω εγώ, εσύ, ή οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει τότε πως θα γίνει;

Το αν συμπεριληφθεί ο άνεργος, ο ένας ή ο άλλος ή όχι είναι ένα θέμα που θα το συζητήσουμε.

 

Αλλά και να μην πληρώσουμε και να λυθούν θέματα που απαιτούν κονδύλια δε γίνεται.

Δηλαδή αν δεν πληρώνουμε το 25ευρω  όσοι ακόμα μπορούμε, αλλά το ποσό βρεθεί από τους φόρους (εμάς πάλι δηλαδή) αλλάζει σε τίποτα το ουσιαστικό ζητούμενο;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Θα βγούμε εκτός θέματος λίγο αλλά για μένα θα πρέπει να φορολογούμαστε Ήμουν κάθετα αντίθετος με τα αφορολόγητα όρια που είχαμε στο παρελθόν και δεν πληρώναμε ουσιαστικά φόρο ούτε ένα 500 Ευρώ και παίρναμε όλο το προκαταβλητέο φόρο επιστροφή μηχανικοί σαν και εμένα με δυο παιδιά και εισόδημα καθαρό μεταξύ 12000 - 15000 ευρώ μέσο όρο Τώρα πήγαμε στο άλλο άκρο της εξόντωσης με το 26 % από το πρώτο ευρώ  Εγώ παρά ταύτα πήρα την απόφαση να είμαι συνεπής όπως και στο παρελθόν στην έκδοση αποδείξεων - τιμολογίων υπηρεσιών  και ας βρέξει και κατεβάσει ότι θέλει Γιατί πιστεύω ότι άσχετα με το ότι διαφωνώ πολιτικά με τα μέτρα αυτά και για αυτό θα τους μαυρίσω στις εκλογές (κάτι που έτσι και αλλιώς κάνω) , σαν σωστός πολίτης οφείλω με τους φόρους μου να εξασφαλίσω στο κράτος να έχει τους πόρους για υγεία ,παιδεία , άμυνα κλπ

Δε δέχομαι όμως και για αυτό πάλι θα τους μαυρίσω , 25 ευρώ από πολίτες για κάτι που πρέπει να γίνεται με τους φόρους του κάθε πολίτη και που θα πρέπει να περιλαμβάνει στις υπηρεσίες  και τους  αναξιοπαθούντες  

 

Και να πως κάτι  , ότι θεωρώ με ματωμένα χέρια - δολοφόνους για όσους πεθαίνουν στο σπίτι τους ή στο δρόμο  όπως ο 66 χρονος καρκινοπαθών στο Ελληνικό εκτός από τα κόμματα της συμφοράς που μας κυβερνούν μέχρι σήμερα αλλά και αυτούς τους ηλίθιους απάνθρωπους  που στην περίπτωσή μας παρακρατούν το ΦΠΑ ή φοροδιαφεύγουν συστηματικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ήσουν κάθετα αντίθετος; Θα μπορούσε απλώς να εφαρμοσθεί ο τρόπος εσόδων-εξόδων χωρίς συντελεστές, οπότε θα αυξάνονταν ο φόρος που πλήρωναν οι μηχανικοί και θα μειώνονταν οι εκπτώσεις, αφού με την χρήση των συντελεστών οι μηχανικοί είχαν σχεδόν αφορολόγητο. Βεβαίως με την κατάργηση των αμοιβών ήταν  επόμενο να ξεφτιλιστούν εντελώς οι αμοιβές και να εκτιναχθούν στα ύψη οι φόροι. Αν οι ίδιοι εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε το πλαίσιο εργασίας μας δεν μας φταίνε οι τρίτοι. Καλά να πάθουμε.

Τώρα για την συνέπεια κλπ, αυτά είναι αστεία. Αν σου γίνει έλεγχος, όσο συνεπής και να είσαι θα πληρώσεις το κράτος που είναι μονίμως ασυνεπές. Επομένως;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι λογιστή να ξέρω το τρόπο Αυτό που ξέρω και γράφω είναι ότι έπρεπε στο παρελθόν αν πληρώναμε ένα λογικό φόρο ανάλογα τα εισοδήματά μας και όχι αφορολόγητο και τώρα πήγαμε στο άλλο άκρο όπως γράφω πιο πάνω 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι λογιστής να ξέρεις τον τρόπο φορολόγησης αλλά ήσουν κάθετα αντίθετος με αυτόν. Μάλιστα. Ε και 'γω γι'αυτό λέω καλά να πάθουμε.  

Link to comment
Share on other sites

INGNAZI 

αν  καταλαβα καλα

παιρνεις  τον  φπα  απο  πελατη  σου και  δεν  τον  αποδιδεις 

αλλα  πληρωνεις  την  δοση  του  αυτοκινητου  σου η  οτι  αλλο  εσυ  θεωρεις ;;

κλοπη  λεγεται  αυτο   .  

και  τι  οφελος  εχει  απο  αυτο  ο  φτωχος  πολιτης επειδη  βλεπω  οτι 

βαζεις  σαν  ασπιδα  μπροστα  τους  φτωχους  ,  κερδιζει  κατι  απο  την πρακτικη  σου  αυτη

μονο  εσυ  κερδιζεις  περνας  καλα  εις  βαρος  του  κοινωνικου  συνολου ,  και  των  φτωχων .

 

Εξοργιστικο post...

Συνδικαλιστης εισαι? Δαπιτης? Τι διαολο?

Ακου να σου πω φιλαρακι...

Παιρνω το ΦΠΑ απο την πελατη μου, τον αποδιδω στην ωρα του.

Δε χρωσταω δεκαρα τσακιστη σε κανενα π@υστη Στουρναρα

Δεν εχω καινουριο αυτοκινητο, ενα 16ετιας εχω, που το αγορασα ντουκου οταν ειχα και το πουλαω στο 1/3 τωρα που ΔΕΝ ΕΧΩ

Δεν εχω σπιτι, νοικιαζω (ουτε εκει χρωσταω)

 

Ετυχε, που λες, ενα τριμηνο, 2 ημερες πριν να καταβαλω το ΦΠΑ να χρειαστω τα χρηματα για ενα ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΛΟΓΟ

Και, οχι, δεν ειχα καβατζα.

Οχι, δεν ετρωγα με χρυσα κουταλια τη δεκαετια του 80-90, ουτε τα εφαγα στα μπουζουκια και στα ταξιδια ανα τον κοσμο

 

Τον κατεβαλα το ΦΠΑ με καθυστερηση 1 μηνος. Με τη ΝΟΜΙΜΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ. Και δε μιλαμε για μεγαλοποσον, ετσι?

Ειμαι κλεφτης? Ειμαι απατεωνας? Κλεβω το ελληνικο δημοσιο? Ειμαι φοροφυγας?

Τι απο ολα αυτα ειμαι?

 

Δεν προτιμησα με το ΦΠΑ να παω στο καζινο, ουτε να αγορασω VIP διαρκειας στο Χαριλαου...

Και τον απεδωσα σε ενα μηνα...

Πες μου τι απο τους ανωτερω χαρακτηρισμους μου αρμοζει και εξηγησε μου επισης για ποιο λογο αξιζει να πληρωσω προστιμο 1.000€

 

Περιμενω απαντηση σου...

 

 

απο  την  αλλη  η  πρακτικη  που  λεει  ο  συναδελφος  δεν  εχει  λογικη  ,  εγω  δεν  πληρωνω 

και  τα  κοροιδα  ας  πληρωσουν . .

 

Οποιος συναδελφος παρατηρησε σε καποιο post μου στο παρον thread κατι που εστω να υπονοει το ανωτερω, παρακαλω να το παραθεσει

Ειδαλλως καλω το "συναδελφο" (τρομαρα του) να ανακαλεσει παραυτα...

 

Edited by Inzaghi
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.