Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Για να ονομαζόμαστε απλώς μηχανικοί ΕΕ έστω και να δεν κάνουμε καμία εργασία θα πρέπει να καταβάλλουμε στο Ελληνικό Κράτος τουλάχιστον 10.000€/έτος (χοντρικά 5000€φόροι-τέλη-αυτοκίνητο και 5000€ασφάλεια-διάφορα). Άρα με 10.000€ σου παρέχουν τη δυνατότητα να κάνεις το μηχανικό , τα υπόλοιπα (αν βγάλεις κανα φράγκο παραπάνω) είναι συνεταιρικά χοντρικά 50%-50% με την τελική άποψη να την έχει ο έφορος/συνέταιρος/ελεγκτής. Η πραγματικότητα είναι αυτή και όποιος αντέχει συνεχίζει,,,και το ωραιότερο είναι όταν έχεις την ατυχία να είσαι παντρεμένος με επίσης ΕΕ...εκεί θέλετε 20.000€ για να συνεχίσετε την κοινή σας πορεία ...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

..............

edit: κάτι βρήκα: Οι διατάξεις των άρθρων 22 και 23 ισχύουν για δαπάνες που αφορούν φορολογικές περιόδους που κλείνουν μετά την 30ή Ιουνίου 2014.

 

Δηλαδή, αφορούν σε όλους εμάς και για τη χρήση που ξεκίνησε την 1.1.2014 και θα λήξει την 31.12.2014 (δηλαδή, μετά την 30.6.2014).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

+10000..συμφωνω  αλλα  απορω πως δεν εχουν κατάλαβει οι ΕΕ μηχανικοι, τι τους περιμενει........

 

σε εισοδημα 10000 ,  θα πληρωνεις 5000 φορο.....το καταλάβατε;;;;;όχι στο μελλον , όχι αν ερθουν οι ΄΄βάρβαροι ΄΄, αλλα σε 3 μηνες ...για αυτό απορω ....

 

Ετσι ειναι...και δεν βλεπω να διαμαρτυρεται κανενας με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι συζητάμε τώρα? Εδώ και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ εισόδημα μπορεί να σου σκάσει φόρος 10.000 ευρώ, σύμφωνα με το παράδειγμα του ergon στην προηγούμενη σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Κane

 

Ισχυει ηδη για συναλλαγες πανω απο 1500Ε.

πχ σε οικοδομικα υλικα "σπανε" τα τιμολογια για να την υπαρχει η απαιτηση. Αλλα αν δεν τα "σπασουν", κοβεις επιταγη ή καρτα ή καταθεση σε τραπεζα.

Αν πεσεις σε ελεγχο και εχεις τιμολογιο εξοδων πανω απο 1500Ε χωρις πληρωμη με τους παραπανω τροπους, θα εχεις προβλημα!!!

Ομοιως και σε αμοιβη σου πανω απο 1500Ε. Πρεπει να εχεις πληρωθει με τους παραπανω τροπους.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτά να τα έχετε υπόψιν την επόμενη φορά που θα πάρετε 100 ευρώ τοπογραφικό και 80ΠΕΑ...
η καλύτερη προσέγγιση "εγώ θέλω Χ ευρώ για τη δουλειά μου, τι θες να γράψουμε στην απόδειξη;" και τελειώνει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

INGANZI

Σου φαινεται εξωφρενικο, δηλαδη, καποιος με χαμηλα εισοδηματα και μεγαλες αναγκες (βιοποριστικες, καλυψεις χρεων, στεγαστικων, το οτιδηποτε τελος παντων) στο τελος του τριμηνου να μην εχει ολο το ποσο του ΦΠΑ να αποδωσει αλλα το ημισυ?

 

χαμηλα  εισοδηματα  και  μεγαλες  βιοποριστικες  αναγκες  δεν  συμβαδιζουν  ,""πως  θα  ηταν  δυνατον  αλλωστε  , να  κερδιζεις  5  και  να   χαλας  15 

ποιος  σου  χρηματοδοτει  τα   10  ,  φυσικα   το  μαυρο  χρημα  ,  γιαυτο  αλλωστε     το  πολιτικο  συστημα 

, απεχθανεται  με  βδελυγμια  την  λεξη  ΠΟΘΕΝ ""    θα  επρεπε  λοιπον   να  πεις  χαμηλα  δηλωμενα  εισοδηματα 

και  πολυ  μεγαλες  βιοποριστικες  αναγκες   δομημενες  σε  τροπο  ζωης  προηγουμενης εικοσαετιας   τοτε  που  εδεναν  τα  σκυλια 

με  τα  λουκανικα  ,  οι  εποχες  ομως  αλλαζουν  και  οποιος  θελει  να  επιβιωσει  ,  θα  πρεπει  να  προσαρμοστει  στις  νεες  συνθηκες ,  να  μετρα  και  τα 10  λεπτα του  ευρω

ειδαλλως  η  θα  πρεπει  να  αναζητησει  εργασια καπου   αλλου  εκει  οπου  θα  του  δινουν  τοσα  οσα  χρειαζεται να  ζει  με  υποκειμενικη  ανεση  που  αυτος  επιθυμει ,   η  θα  μεινει  αστεγος ,  απο  την  δεσμευση  περιουσιακων  στοιχειων  ,  η  θα  περιορισει  τις  καταναλωτικες  συνηθειες  ,  

βλεπεις   αλλoν  δρομο ;;;  να  ζει  παντως  εις  βαρος  της  κοινωνιας  κλεβοντας  το  φπα  δεν  νομιζω  οτι  θα  το  ανεκτει  για  πολυ  καιρο  ακομα   ο  κοσμος ..

ακομα  και  οι  βλακες  καποια  στιγμη   ξυπνανε .

ηθελα  να  σε  ρωτησω    αν  ζουσες  σε  πολιτισμενο  κρατος ευρωπη  αμερικη  αυσταρλια  θα  τολμουσε  ποτε  να  κλεψεις  το  ΦΠΑ  

τιμολογιου  και  να  μην  το  καταβαλεις  στο  κρατος  ;;  γιατι  εδω   το  κανεις  ,  ξερεις  οτι  κει  πιθανοτατα  δεν  θα  σε  ξαναβλεπε 

ο  ηλιος  και  το  φως  της  ημερας  και  δεν  θα  τολμουσες  ποτε  ουτε  καν να  σκεφτεις    κατι  τετοιο,  εδω  ομως   παριστανουμε  και  τους  μαγκες  .

Αυτα  ειναι  που  μαζι  με  τις  κλοπες  πολιτικων και  λοιπων  μας  εχουν  οδηγησει   στην καταστροφη  .

βεβαια  δεν  ειναι  μονο  αυτα  ,  αλλα  θα  τα  ξαναπουμε .

Edited by loser
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, με συγχωρεις δηλαδη

Ηρθες να διδαξεις οικονομικο τροπο διαβιωσης?

Η σου ειπε κανενας πως αυτος που δεν εχει να φαει τωρα, ετρωγε με χρυσα κουταλια στο παρελθον και ξαφνου εμεινε απενταρος?

 

Υπαρχουν, ξερεις και οι ανθρωποι που πραγματικα ουτε ειχαν ουτε εχουν

Και εχουν τη δυστυχια να λεγονται ελευθεροι επαγγελματιες...

 

Αυτοι, με τσιγγινα κουταλια ετρωγαν η ετρωγαν με τα κουταλια των γονιων τους.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ, ΟΧΙ ΕΙΧΑ, ΤΑ ΕΦΑΓΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΑΛΙΟ

 

Οχι πως δεν υπαρχουν κι αυτοι αλλα, με συγχωρεις, που ζεις?

Δε βλεπεις οτι ο κοσμος εξω δεν εχει να ζησει?

Ολοι ειχαν και τα φαγανε?

 

Δεν επικροτω κανεναν που κλεβει αλλα ο φοροφυγας απο το φοροφυγα εχουν μεγαλη διαφορα

Και να ερχεται τωρα ο τιμιος του 2014 και να ζητα παραδειγματικη τιμωρια του "φοροφυγα" τσουβαλιαζοντας τους παντες στο ιδιο σακι, του τυπου cosi fan' tutti, ειναι τουλαχιστον γραφικο και αστειο...

 

Με ολο το σεβασμο δηλαδη αλλα νομιζω πως ζεις σε γυαλα...

Μου παρομοιαζεις τα προηγμενα ευρωπαικα κρατη με το ελλαδισταν για να καταληξεις που?

Ελα να κανουμε πληρη συγκριση σε ολους τους τομεις παροχων και υπηρεσιων προς τους ελευθερους επαγγελματιες και μην κοιτας αυτο που θελεις προκειμενου να βγαλεις το συμπερασμα που θελεις.

 

Προπαγανδα λεγεται στον τοπο μου αυτο...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το έσβησες; μια χαρά ήταν...

 

Αλλά ξαναρωταω. Θα φάω πρόστιμο επειδή δεν απεδωσα ΦΠΑ που δεν πήρα διότι έπρεπε να κόψω απυ μολις παρέδωσα την εργασία;

Τι λύσεις εχω;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέει ο Ινζάγκι μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...... Στην Ευρώπη υπάρχουν παροχές στους πολίτες ενώ εδώ κοιτάζουν να τους εξοντώσουν επειδή τους βολεύει.... Δεν ήμασταν ούτε θα είμαστε ποτέ Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.