Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Εκ των ων ουκ άνευ   ειναι  η  πληρωμη  του  φπα  και  για  μενα 

τον  πληρωνω  πρωτο  πρωτο  μετα  απο  καθε  αμοιβη και  παροχη  υπηρεσιων   ,  μαζι  με  την  προκαταβολη  ΦΕΜ  10 % 

και  εχω  το  κεφαλι  μου  ησυχο , ζω  βεβαια  με  λιγοτερα  και  χωρις  διακοπες  στα  σαλε  των  χιονοδρομικων 

  χωρις  τζιπ  ,  χωρις  τριπατη  μεζονετα   ,  ουτε  σε  διαμερισμα  cozy  ,και  με  αυτοκινητο  20  ετιας

ολιγον  γραφικος  ,  αλλα  εχω  το  κεφαλι  μου  ησυχο  , 

προς  το  παρον  τουλαχιστον  ,  και  ετσι 

θα  πορευτω  και  μεσα  στην  επομενη  10  ετια  βαριας  οικονομικης  κρισης  για  την  χωρα  μας .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπορει να λενε.

 

Απλα κυνηγαω καποιον να αποδωσει το 3% (εργολαβικο) 1 χρονο τωρα.

Προχθες μου ειπε, οτι λογω φορτου στη ΔΟΥ, θα πηγαινε το νεο ετος και ας πληρωνε και το 1.5%!!!!

Αν γινει 100% θα ριξω πολυ γελιο!!!

Kαλημέρα μας αρχικά...

 

Κατα δεύτερο, οχι πως είναι του θέματος, αλλά γιατί terry τον κυνηγάς εσύ να αποδώσει το 3%; Κανονικά πρέπει να του το παρακρατάς εσύ και να του δίνεις βεβαίωση...Αλλα κι αυτός να το πληρώνει οκ, δεν ειναι και λάθος.

 

Και συμφωνώ με τον συνάδελφο απο πάνω. Πάντα ΦΠΑ στην ώρα μου σαν δήλωση, πληρωμή. Κοιτάμε πάντα να δίνουμε "κάτι" για να μην δίνουμε δικαιώματα με χαωτικα πιστωτικά και συναφή.

 

Δυστυχώς όμως, δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο. Και δεν είμαστε το ίδιο τίμιοι.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμε:

πλέον δαπάνες πάνω από 500€ (μαζί με το ΦΠΑ ???),

για να εκπίπτουν από το εισόδημα

θα πρέπει να έχουν εξοφληθεί μέσω τραπέζης.

(αν και η παρ. 6 άρθρο 10 του ΚΦΑΣ λέει ακόμα για τα 3000€).

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα μας αρχικά...

 

Κατα δεύτερο, οχι πως είναι του θέματος, αλλά γιατί terry τον κυνηγάς εσύ να αποδώσει το 3%; Κανονικά πρέπει να του το παρακρατάς εσύ και να του δίνεις βεβαίωση...Αλλα κι αυτός να το πληρώνει οκ, δεν ειναι και λάθος.

 

 

 

Εγω ειχα εκδοσει το ΤΠΥ, αυτος πρεπει να κανει την παρακρατηση, να την αποδωσει και να μου δωσει βεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

μμμ

με αυτό το 3% είναι λίγο... παράξενα τα πράγματα.

 

Και εγώ μία φορά που μου έτυχε 3%,

με πήραν και μου είπαν: πότε θα πληρώσετε το 3%;;;

Εγώ τους λέω;

Ναι μου λένε. Τόσα χρόνια στο λογιστήριο του @@@@@@@@@@@ πρώτη φορά εργολάβος του δημοσίου μου κάνει τέτοια ερώτηση.

Επειδή με είπε εργολάβο του δημοσίου συγκινήθηκα και πήγα και το πλήρωσα εγώ και αυτοί μου εξόφλησαν το σύνολο του τιμολογίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμε:

πλέον δαπάνες πάνω από 500€ (μαζί με το ΦΠΑ ???),

για να εκπίπτουν από το εισόδημα

θα πρέπει να έχουν εξοφληθεί μέσω τραπέζης.

(αν και η παρ. 6 άρθρο 10 του ΚΦΑΣ λέει ακόμα για τα 3000€).

 

Το παραπάνω (και γενικά όλες αυτές οι αλλαγές) θα ισχύσουν για τα εισοδήματα του 14 ή θα εφαρμοστούν και στις φετινές φορολογικές δηλώσεις??? (εισόδημα που αποκτήθηκε το 2013)???

Link to comment
Share on other sites

μμμ

με αυτό το 3% είναι λίγο... παράξενα τα πράγματα.

 

Και εγώ μία φορά που μου έτυχε 3%,

με πήραν και μου είπαν: πότε θα πληρώσετε το 3%;;;

Εγώ τους λέω;

Ναι μου λένε. Τόσα χρόνια στο λογιστήριο του @@@@@@@@@@@ πρώτη φορά εργολάβος του δημοσίου μου κάνει τέτοια ερώτηση.

Επειδή με είπε εργολάβο του δημοσίου συγκινήθηκα και πήγα και το πλήρωσα εγώ και αυτοί μου εξόφλησαν το σύνολο του τιμολογίου.

 

Το θεμα ειναι οτι εγω εχω εισπραξει [Καθαρη Αμοιβη - 3%*Καθαρη Αμοιβη + ΦΠΑ].

Αρα ΑΥΤΟΣ πρεπει να αποδωσει το 3% που μου εχει παρακρατησει!!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει.

Τα παραδειγματα μιλουσαν ακομα και για φορους που δεν κατεβληθησαν στο παρελθον, οποτε θεωρω πως ισχυει το απευκτεο σεναριο της επιβολης ακομα και για παρελθοντα ετη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.