Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Υπάρχει μια μικρή διαφορά νομίζω:

Το ΦΕΜ είναι προκαταβλητέος φόρος, δηλαδή θεωρητικά έχει πληρωθεί όταν κόβεται η αμοιβή.

Βέβαια κάποιοι ειδικοί του νήματος λένε ότι μπορεί να πληρωθεί ανά πάσα στιγμή στο ίδιο έτος.

Οπότε δεν είναι στην πραγματικότητα προκαταβλητέος.

Ενώ η παρακράτηση του 20% παρακρατείται από την εταιρεία που λαμβάνει το παραστατικό,

και είναι υποχρεωμένη να το αποδώσει στις τακτικές ημερομηνίες που προβλέπονται.

Μου έχει τύχει στο παρελθόν να παίρνω βεβαίωση παρακράτησης από μία εταιρεία, (όταν ήρθε η ώρα για δηλώσεις κατά Μάιο μεριά)

και αυτή να μην έχει αποδώσει το φόρο ακόμα και μετά από 1 χρόνο.

Αν έχω λάθος παρακαλώ τους ειδικότερους να με διορθώσουν

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο ναι όπως τα λές

 

Για το 4178, δεν ξέρω τι διδικασία προβλέπει για τις αμοιβές και τα σχετικά, αλλα θεωρώ οτι πληρώνεις ΦΕΜ και δεν γίνεται παρακράτηση 20%

 

και γω έτσι ξέρω, άλλωστε και η ηλεκτρονική φόρμα που υποβάλλουμε μέσα από το gsis ορίζει ΦΕΜ-προκαταβολή φόρου 10% για την μελέτη και επίβλεψη και 4% για τοπογραφικά. Το 20% παρακράτηση, ίσχυε (και ίσως ισχύει) για τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών προς εταιρίες.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ρωτάμε τους λογιστές μας, γιατί τα φορολογικά τα έχουν κάνει λάστιχο.

Edited by civilpablo
Link to comment
Share on other sites

Θα ζητούσα πολλά κύριε SOTHRIS μας, σαν πιο ειδικός από εμάς, εάν συν τάσσατε ένα κειμενάκι με το τι ισχύει σε κάθε περίπτωση από 1/1/14 μπας και ξεστραβοθούμε και εμείς ;

Ευχαριστώ !!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα τι ακριβώς ισχύει από 01-01-2014 στα φορολογικά ..δεν θα ήμουν εδώ τώρα :smile:  :smile:  :smile:

Δυστυχώς για να τρέξει ο Ν 4172/2013 απαιτείται δευτερογενής νομοθεσία , ήτοι εγκύκλιοι και αποφάσεις του γενικού γραμματέα εσόδων , του γνωστου κ. Θεοχάρη, αλλά αυτός αργεί πολύ (ούτε το 5% της δουλειάς δεν έχει βγάλει στο κομμάτι αυτό ).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα!!!

Τότε ένα έχω να πω: Της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα (μόλις έσκασε ). Ο παλιός νόμος  ( Ν 2238/1994 ) έλεγε οτι στους οικοδόμους-εργατοτεχνίτες των τεχνικών έργων είχαμε παρακράτηση φόρου μισθωτών υπηρεσίων 3% στο ακαθάριστο ημερομίσθιο . κλπ Ο νέος νόμος δεν αναφέρει κάτι σχετικό , δίνει δυνατότητα στο υπουργείο να εκδόσει εγκύκλιο , αλλά αυτή η εγκύκλιος -για την παρακράτηση του φόρου μισθωτών υπηρεσίων - δεν έχει εκδοθεί ακόμη αν και έχει ληξει ο ΙΝΑΟΥΑΡΙΟΣ , οποτε στα λογιστήρια ύπάρχει εκρεμμότητα που ακριβούς προσδιορισμού της μισθοδοσίας του προσωπικού ...............

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μικρή διαφορά νομίζω:

Το ΦΕΜ είναι προκαταβλητέος φόρος, δηλαδή θεωρητικά έχει πληρωθεί όταν κόβεται η αμοιβή.

Βέβαια κάποιοι ειδικοί του νήματος λένε ότι μπορεί να πληρωθεί ανά πάσα στιγμή στο ίδιο έτος.

Οπότε δεν είναι στην πραγματικότητα προκαταβλητέος.

Προκαταβλητέος φόρος είναι επειδή πληρώνεται πριν την ώρα του, δηλαδή πριν τον υπολογισμό του φόρου από το κράτος....όχι επειδή πρέπει να πληρωθεί πριν πάρουμε την αμοιβή.

Άσε που είναι αδύνατο να πληρωθεί πριν πάρουμε την αμοιβή.....

Προσωπικά τις καλές εποχές, έβαζα στην ΕΤΕ την αμοιβή, έβγαινε αυτή μετά από 15 ημέρες, πλήρωνα ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ και μετά τα κατέθετα στην πολεοδομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες.

Θα μπορούσες όμως και να τα πληρώνεις την ίδια μέρα.

Εγώ έτσι τα κάνω, εκτός αν για ειδικό λόγο δεν γίνεται.

Και στο παραστατικό τι γράφεις; "παρακρατήθηκε"; νομίζω τυπικά θα έπρεπε να γράφουμε "αποδόθηκε".

Εγώ καμιά φορά αν πρέπει οπωσδήποτε να κόψω παραστατικό το προηγούμενο βράδυ, γράφω "αποδίδεται"

Δεν ξέρω αν έχει και καμία σημασία στην πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.