Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Και τώρα στο ηλεκτρονικό υπάρχει το οικονομικό έτος.........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν έχει οικονομικό έτος αλλά διαχειριστικό έτος.... :( 

Και δεν μπορείς να βάλεις Διαχειριστικό έτος 2013....

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα !!!! :)

 

ΥΓ: Εγώ πάντως γα ΦΕΜ που δεν πλήρωσα μέσα στο 2013, για το 2013, θα τα πληρώσω ηλεκτρονικά κατά τον Δεκέμβριο. Για τις καινούργιες ΑΠΥ του 2014, αφού επιτέλους το έκαναν ηλεκτρονικά, θα τα πληρώνω με που πληρώνομαι κι εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα στην Α' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης δεν δέχτηκαν ΦΕΜ του 2013, μου ζήτησαν να το υποβάλω ηλεκτρονικά!

 

Όταν κάνεις φορολογική δήλωση συμπεριλαμβάνεις τους φόρους που έχεις προκαταβάλει (όπως το ΦΕΜ) και από εκεί υπολογίζεται το υπόλοιπο φόρου που απαιτείται να καταβάλεις. Στην περίπτωση του 2013 μέχρι να γίνουν οι φορολογικές δηλώσεις ελπίζω να έχει διευκρινιστεί το κατά πόσο μπορείς να συμπεριλάβεις φόρους που έχεις καταβάλει το τρέχων έτος για το προηγούμενο έτος, αν όχι τότε θα συμπεριληφθούν στο επόμενο δεν ξέρω γιατί έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα, έχουμε καιρό ακόμα στην Ελλάδα ζούμε...... όλα είναι ανατρέψιμα και εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει το κράτος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό, παλιά με το χειρόγραφο έγραφες Οικ. Έτος 2014 και καθάριζες. Το περνούσες στην δήλωση του 2014 (εισοδήματα 2013).

Τώρα όμως το ηλεκτρονικό δεν σου επιτρέπει...

 

 

Δεν υπάρχουν οικονομικά έτη , πλέον θα μιλάμε για φορολογικό έτος  (είναι μια από τις καινούργιες αλλαγές του Ν 4172/2013 ).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μια ερώτηση για «αρχαρίους» στα φορολογικά έχω:

 

Όταν κόβουμε ΑΠΥ σε ιδιώτη (πχ στα ΠΕΑ), είμαστε υποχρεωμένοι σε υποβολή ΦΕΜ, ναι ή όχι;

(όσο διαβάζω και όσο ρωτάω, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι…)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για την υποβολή ΦΕΜ δεν σχετίζεται με το είδος του παραστατικού της συναλλαγής αλλά με την υποχρέωση επικύρωσης της προσφερόμενης υπηρεσίας από δημόσια αρχή. Κατά την προσωπική μου άποψη ο Αριθμός Ασφαλείας που δίνει η ΕΥΕΠΕΝ αποτελεί ηλεκτρονική επικύρωση από δημόσια αρχή. Εγώ προσωπικά αποδίδω ΦΕΜ σε αυτήν την υπηρεσία. Άλλωστε από τη στιγμή που πλέον φορολογούμαστε με 26% από το πρώτο Ευρώ δεν υπάρχει λόγος  να μην προκαταβάλλει κανείς φόρο, έτσι ώστε να ελαφρύνει τον τελικό αναλογούντα φόρο. Καλύτερα 16%*...Ευρώ παρά 26%*...Ευρώ. So simple!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος thntoumas

προκαταβολή = (κύριος φόρος + συμπληρωματικός) Χ 55% μείον παρακρατούμενος φόρος ή προκαταβλητέος φόρος ελεύθερων επαγγελματιών

 

Από τη στιγμή που είναι να τα δώσουμε, ας μειώσουμε λίγο την προκαταβολή...

Τουλάχιστον φέτος (είναι πλέον αργά) στα εκκαθαριστικά θα πέσει πολύ κλάμα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, καταλαβαίνω ότι το να αποδίδουμε το ΦΕΜ προκαταβολικά ελαφραίνει το εκκαθαριστικό μας.

 

Είναι όμως υποχρεωτικό σαν διαδικασία;

 

Επιμένω, πρώτον γιατί εγώ για χ-ψ λόγους θα προτιμούσα να τα πληρώσω όλα μαζί στο τέλος, και δεύτερον, γιατί ήδη έχω κόψει ΑΠΥ σε ιδιώτη μέσα στο 2014 χωρίς να υποβάλω ΦΕΜ. Θα πρέπει να το υποβάλω αναδρομικά και με πρόστιμο;

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας…

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι υποχρεωτικό για όλες τις περιπτώσεις που επιδέχονται αυτού του είδους φόρο

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.