Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

πάντως από ΠΟΛ.1023/20.1.2014 Εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012, υποπαράγραφος Ε1) από 1.1.2014, μετά τις τροποποιήσεις που επήλθαν με το άρθρο 51 του ν. 4223/2013 (ΦΕΚ 287 Α')

 

<<2. Κατάργηση θεώρησης φορολογικών βιβλίων και στοιχείων.

Με το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του Κ.Φ.Α.Σ. ορίζεται ότι, η παράγραφος αυτή παύει να ισχύει από την 1.1.2014. Επίσης, με το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Κ.Φ.Α.Σ. ορίζεται ότι, η παράγραφος αυτή παύει να ισχύει από την 1.1.2014.

Κατά συνέπεια, από 1.1.2014, οι αρμόδιες Δ.Ο.Υ. δεν θεωρούν οποιοδήποτε φορολογικό βιβλίο και στοιχείο που προβλέπεται από τις διατάξεις τουΚ.Φ.Α.Σ. και των αποφάσεων που έχουν εκδοθεί κατ' εξουσιοδότηση αυτού ή του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992), καθώς και του ν.1809/1988, περί φορολογικών μηχανισμών.

Σημειώνεται ότι, τυχόν αποθέματα θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών βιβλίων και στοιχείων μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι της εξαντλήσεως αυτών.>>

 

αυτό το τελευταίο <<Σημειώνεται ότι, τυχόν αποθέματα θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών βιβλίων και στοιχείων μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι της εξαντλήσεως αυτών>>

συνεχίζει να ισχύει? δεν είναι όμως δεσμευτικό υποχρεωτικό, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Bre palikari μου, και χωρίς παρεξήγηση, γιατί χαλιέσαι τόσο άσχημα. :grin:

 

Απλά πράγματα, παράτα τα θεωρημένα, που κρύβουν πολλές δεσμεύσεις σε πιθανό έλεγχο, πάνε (θεσσαλονικότικο) αγόρασε δύο μπλοκάκια, ένα που να γράφει "Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών" για να κόβεις σε επιτηδευματίες και ένα που να γράφει "Αποδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για την παροχή υπηρεσιών)" για να κόβεις σε ιδιώτες ... αθεώρητα .... δώστους και μιά αρίθμηση αδιάφορη π.χ. ξεκινώντας από το 100 για το καθένα και τελείωσες.

 

Συνολικό κόστος 3,99€ + 2,19€ =  6,18€ ... αξία ανεκτίμητη μπροστά σ' αυτό τρυπάκι που έχεις μπει.  :grin:

 



Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει διπλασια τιμη απο εκεινο που σου εδειξε ο γιωργος, αλλα βασικα ειναι το ιδιο πραγμα, απλως ειναι μεγαλυτερο μεγεθος. Μην τρελαινεσαι. Με το καλο να το τελειωσεις γρηγορα  8-)

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

 

... πλάκα κάνω ... την καλημέρα μου.

post-2272-0-93863600-1428560657.png

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

πάντως από ΠΟΛ.1023/20.1.2014 Εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012, υποπαράγραφος Ε1) από 1.1.2014, μετά τις τροποποιήσεις που επήλθαν με το άρθρο 51 του ν. 4223/2013 (ΦΕΚ 287 Α')

 

<<2. Κατάργηση θεώρησης φορολογικών βιβλίων και στοιχείων.

Με το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του Κ.Φ.Α.Σ. ορίζεται ότι, η παράγραφος αυτή παύει να ισχύει από την 1.1.2014. Επίσης, με το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Κ.Φ.Α.Σ. ορίζεται ότι, η παράγραφος αυτή παύει να ισχύει από την 1.1.2014.

 

Κατά συνέπεια, από 1.1.2014, οι αρμόδιες Δ.Ο.Υ. δεν θεωρούν οποιοδήποτε φορολογικό βιβλίο και στοιχείο που προβλέπεται από τις διατάξεις τουΚ.Φ.Α.Σ. και των αποφάσεων που έχουν εκδοθεί κατ' εξουσιοδότηση αυτού ή του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992), καθώς και του ν.1809/1988, περί φορολογικών μηχανισμών.

 

Σημειώνεται ότι, τυχόν αποθέματα θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών βιβλίων και στοιχείων μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι της εξαντλήσεως αυτών.>>

 

αυτό το τελευταίο <<Σημειώνεται ότι, τυχόν αποθέματα θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών βιβλίων και στοιχείων μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι της εξαντλήσεως αυτών>>

συνεχίζει να ισχύει? δεν είναι όμως δεσμευτικό υποχρεωτικό, έτσι?    ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ . ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΕΩΣ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΑΠΟΘΕΜΑΤΟΣ ΘΕΩΡΗΜΕΝΩΝ. ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΑΘΕΩΡΗΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

 

Bre palikari μου, και χωρίς παρεξήγηση, γιατί χαλιέσαι τόσο άσχημα. :grin:
 
Απλά πράγματα, παράτα τα θεωρημένα, που κρύβουν πολλές δεσμεύσεις σε πιθανό έλεγχο, πάνε (θεσσαλονικότικο) αγόρασε δύο μπλοκάκια, ένα που να γράφει "Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών" για να κόβεις σε επιτηδευματίες και ένα που να γράφει "Αποδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για την παροχή υπηρεσιών)" για να κόβεις σε ιδιώτες ... αθεώρητα .... δώστους και μιά αρίθμηση αδιάφορη π.χ. ξεκινώντας από το 100 για το καθένα και τελείωσες.
 
Συνολικό κόστος 3,99€ + 2,19€ =  6,18€ ... αξία ανεκτίμητη μπροστά σ' αυτό τρυπάκι που έχεις μπει.  :grin:
 
 

Αυτην η αριθμηση πρπει να γινεται καθε χρονο;

Δηλαδη περισυ 2015 εγω κοψα 30 αποδειξεις και δεν τελειωσα το πλοκακι των 50......μπορω να συνεχισω φετος 2016 το ιδιο μπλοκακι ή μπορω να αρχισω νεα αριθμηση για το νεο ετος 2016;

(καπου εδω στο forum ειχα διαβασει οτι και η αριθμηση δεν ειναι υποχρεωτικη...ομως ο λογιστης μου με μαλλωσε τοτε και ειπε οτι οπωσδηποτε να εχω αριθμηση!!!!ισχυει;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτην η αριθμηση πρπει να γινεται καθε χρονο;

Δηλαδη περισυ 2015 εγω κοψα 30 αποδειξεις και δεν τελειωσα το πλοκακι των 50......μπορω να συνεχισω φετος 2016 το ιδιο μπλοκακι ή μπορω να αρχισω νεα αριθμηση για το νεο ετος 2016;

(καπου εδω στο forum ειχα διαβασει οτι και η αριθμηση δεν ειναι υποχρεωτικη...ομως ο λογιστης μου με μαλλωσε τοτε και ειπε οτι οπωσδηποτε να εχω αριθμηση!!!!ισχυει ;)

 

Η αρίθμηση ηταν υποχρεωτική , μετά σταμάτησε να είναι και κατόπιν επανήλθαμε στην υποχρεωτική αρίθμηση. Γενικά ότι διαβάζεις δε σημαίνει και ότι ισχύει σήμερα , μπορεί να είχε ισχύ τότε που το έγραψαν , σήμερα όμως ίσως να έχει μεταβληθεί το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.