Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

αν υπηρχε τεε θα ειχε υποβληθεί ηδη μυνηση....ξεραν όμως και το καναν μετα τις εκλογες, αν γινοταν πριν..... θα υπηρχε παρεμβαση.....

 

ουσιαστικα υπαρχει συστημα καταχώρησης πεα στο γπσ , αλλα  το χρησιμοποιουν   μονο οσοι θελουν η βγαλαν πεα...........

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες συναδελφε δεν ειναι ακυρωσεις γιατι επι της ουσιας ποτε δεν ηταν δουλειες μου.

Το οτι λογικα θα εχει μειωθει η δουλεια ειναι γεγονος, οπως επισης ειναι και γεγονος οτι καθε Γεναρης ειναι σκοτωμενος πραγματικα.

 

Μια αρχικη απαντηση ηταν οτι δεν προκυπτει πουθενα καταργηση του Νομου, απλα η εφαρμογη του εναποκειται πλεον αποκλειστικα στη διακριτικη ευχερεια των πολιτων οι οποιοι και πλεον δρουν ανεξελεγκτοι

Οποτε δεν ξερω κατα ποσο πλεον θα κινηθουν ωστε να κανουν υποχρεωτικη την καταχωρηση του ΠΕΑ στο συστημα.

 

Και η δεσμευση που αναφερθηκε απο εδω προ ολιγου απο το Θεοχαρη οτι εντος διμηνου θα διορθωθει, πηγε περιπατο?

Απο τη στιγμη που ασχολουμαστε πιο εντατικα απο αλλους μηχανικους που ασχολουνται πιο περιστασιακα, δυνητικα εχουμε χασει ολοι πελατες. Πελατες που ποτε δε φτασαμε να μιλησουμε. Για το ακυρο που εφαγες, μαλλον κατ' εξαιρεση μιλησες μαζι του. Εγω δεν εχω μιλησει ακομα στο τηλεφωνο για ανθρωπο που θα μου ριξει πορτα σε ΠΕΑ. Αλλα η καθετη πτωση στην εκδοση ΠΕΑ σημαινει οτι χανω πελατες εδω και 1 μηνα.

 

Για το 2μηνο εγω το ανεφερα, οπως μου μεταφερθη απο φιλο στην κεντρικη επιτροπη ΤΕΕ. Για να ειμαστε δικαιοι το 2μηνο δεν εχει περασει, ειμαστε στα μισα. Οψομεθα.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαισια του προεκλογικου πνευματος το κρατος θελει να απαλλαξει τους πολιτες απο ενα ακομα περιττο βαρος την ενεργειακη επιθεωρηση...Τωρα αν μερικοι μηχανικοι συμπεριλαμβανουμενου και του ιδιου περιμενουμε ενεργειακα πιστοποιητικα για να λυσουμε το μειζον προβλημα του κλαδου που ειναι στα προθυρα της κατάρευσης..δεν τυς νοιαζει..τους νοιαζουν οι ψηφοι...Ρε συναδερφοι στα πλαισια του κινηματος όλοι μαζι μπορούμε δεν μοιραζουμε δωρεαν πιστοποιητικα όπως οι αγροτες δωρεαν τροφημα ο καθενας οτι μπορει δεινει..ετσι θα διαμαρτυρηθουμε για τις χαμηλες τιμες του προιοντός (πιστοποιητικου)..Παντως ενας συναδερφος ειχε γελιο σε αυτό το θέμα..του ηρθε ενας πελάτης και του εκανε παζάρια..και τοτε ο μηχανικός απευθυνεται σε ενα υπάλληλο και του λεει πιασε ρε συ το πιστοποιητικο της κυρα κουλας (τυχαιο όνομα) αλλάξε την φωτογραφία και άλλαξε και τα στοιχεια και δωστου στο κυριο..Ε τοτε ο πελάτης δοαμαρτυρηθηκε και του λεεί στο μηχανικό ειναι σωστο αυτό που κάνεις και τοτε ο συναδερφός του,γιατι αυτο που κανεις εσυ ειναι σωστο; οτι δεινεις παιρνεις..δεν ειναι ανεκδοτο ειναι πραγματικοτητα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε μεσω μεσιτη το εφαγα εγω το ακυρο. Αν ηταν ιδιωτης ακυρο δε θα ετρωγα γιατι αφενος θα του εξηγουσα την κατασταση και τους κινδυνους που εγκυμονει η μη καταθεση ΠΕΑ με τη θεωρηση του μισθωτηριου, αφετερου θα τυγχανε καλυτερης τιμης (ο νοων νοειτο...)

 

Μη με εχετε σα βαρομετρο. Ακυρο μεν εφαγα σημερα, το 1ο μου (και αυτο οχι σιγουρο, ειπα στο μεσιτη να της μεταβιβασει τους κινδυνους και μπορει να αλλαξει αποψη) αλλα συγκριτικα με αλλους Γεναρηδες, εχω κανει περισσοτερα πιστοποιητικα. Ειναι και δυσκολος ο μηνας οπως και να χει, δεν ειναι κριτηριο.

 

Παντα η δουλεια απο Μαρτη ανοιγει κι επειτα, οποτε θα δουμε τοτε.

 

Ενδεικτικα αναφερω τα εξης

Στις 02/02/2012 εξεδωσα ΠΕΑ με πρωτοκολλο περιπου 10.600

Στις 05/02/2013 εξεδωσα ΠΕΑ με πρωτοκολλο περιπου 20.900, διπλασιος αρθιμος σε σχεση με το 2012

Το τελευταιο μου ΠΕΑ για φετος το εβγαλα χτες με 14.000 περιπου πρωτοκολλο. 

 

Παρατηρω μια σχετικη μειωση συγκριτικα με το 2013 (δεν περιμενω να βγουν 7.000 ΠΕΑ σε 5-6 ημερες απο τωρα) και μια αυξηση σχετικα με το 2012, στο οποιο ομως η απαιτηση εκδοσης ΠΕΑ ηταν απο 09/01

 

Σε ολα αυτα τα νουμερα πρεπει να υπολογισουμε και τον ογκο των εκδοθεντων ΠΕΑ που ξεπερνα το μισο εκατομμυριο, οπως επισης και την επανενοικιαση διαμερισματος που εχει ηδη ΠΕΑ, οποτε μια φθινουσα πορεια ειναι οσο να πεις λογικη...

 

Στους επομενους μηνες θα κανω καλυτερη συγκριση, οποτε και θα παραθεσω τα αποτελεσματα μου, τα οποια λογω ογκου εργασιας μπορουν να χαρακτιρηστουν ικανοποιητικως αντικειμενικα...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το πιάσαμε με στατιστικά, σε ποιούς μήνες μέσα στο έτος  έχεις παρατηρήσει ότι κινείται το ΠΕΑ περισσότερο?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

κρινοντας από περσι (γιατι ιδιως τον τελευταιο μηνα ,δεν μπορεις).....δεν υπαρχει τετοιο πραγμα., όπως μηνας ΠΕΑ........

 

Είναι πως τυχαινει.....

 

η μονη σοβαρη παρατηρηση γινετε από αριθμούς πρωτοκολλων......ειδα λοιπον ότι κάθε μηνα εκδιδοταν  σχεδόν ιδιος αριθμος πεα,ασχετα τι εκανα εγω,,,,,,,,,

μονη μειωση είχαμε τον ιουλιο και αυγουστο ,που ολοι το καταλαβαίνουμε..........ακομα και σεπτεμβριο δεν είχαμε τεραστια διαφορα από μεσο ορο....

 

φετος εχουμε 20 εως 30% μειωση από περσινο μεσο ορο......δεν είναι πολύ, αλλα πιστευω ότι λογω γπσ θα μεγαλωσει και θα εδραιωθεί......υπαρχουν βεβαια και τα 500 000 που ηδη γιναν, αρα σε 1 χρονο,,ετσι και αλλιως θα μιλαμε για λιγα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα, Μαρτιο, Σεπτεμβρη και Οκτωβρη ειχα τη μεγαλυτερη κινηση, με πανω απο 20 ΠΕΑ ανα μηνα.

Γεναρης, Φλεβαρης και Αυγουστος ειναι οι πιο σπασμενοι μηνες γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Με την προσωπική εμπειρία δε θα βγάλουμε άκρη. Ενδεικτικά εγώ τον Αύγουστο είχα διπλάσια ΠΕΑ από το Νοέμβριο ή το Δεκέμβριο, και ο Μάρτιος ήταν κάτω από το μέσο όρο. Μόνο αθροιστικά μπορούμε να έχουμε εικόνα, αν και τα φετινά στατιστικά δε δόθηκαν ανά μήνα όπως πέρσι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το ζητούμενο, γιατί αν είχαμε επίσημα στατιστικά για 2 συνεχόμενες χρονιές θα βλέπαμε ένα μικρό δείγμα ίσως πως κινούνται τα ΠΕΑ/μήνα... 

Τώρα μόνο από προσωπικές εκτιμήσεις-αποτυπώσεις που μπορεί να είναι και τυχαίες....

Προσωπικά πλην Αυγούστου, (που και εγώ δεν ασχολήθηκα πέρυσι και οι συνεργάτες μου επίσης), άντε και Ιανουάριο-Φεβρουάριο, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο μήνα "καλό" ή "κακό".... Πχ υπολόγιζα Σεπτέμβριο και οι καλύτεροι περσινοί ήταν από Μάιο-Αύγουστο...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενας συναδερφος ειχε γελιο σε αυτό το θέμα..του ηρθε ενας πελάτης και του εκανε παζάρια..και τοτε ο μηχανικός απευθυνεται σε ενα υπάλληλο και του λεει πιασε ρε συ το πιστοποιητικο της κυρα κουλας (τυχαιο όνομα) αλλάξε την φωτογραφία και άλλαξε και τα στοιχεια και δωστου στο κυριο..Ε τοτε ο πελάτης δοαμαρτυρηθηκε και του λεεί στο μηχανικό ειναι σωστο αυτό που κάνεις και τοτε ο συναδερφός του,γιατι αυτο που κανεις εσυ ειναι σωστο; οτι δεινεις παιρνεις..

Αυτό μου είχε ξεφύγει στο κατεβατό..

Θα είχε πολύ γέλιο επίσης να γίνει καταγγελία στην ΕΥΠΕΝ για τον "συνάδερφο" που έκανε αυτή τη πλαστογραφία. Νομίζω θα γέλαγε πολύ και ό ίδιος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.