Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλούστευση διαδικασιών ΚΥΕ - ΦΕΚ 3402Β & 3403Β / 2013


Recommended Posts

Εγκριση Εργασιων Μικρης Κλιμακας με τροποποιηση ΗΜ και παθητικης, σε ειδικο κτηριο, δεν πανε παρεα.

Αρα πας σε κανονικη ΟΑ.

 

Αν καποιος εβγαλλε ΕΕΜΚ για WC, σε εδικο κτηριο,  κακως το εκανε και αυτος και η ΥΔΟΜ.

Η προσθήκη τουαλέτας δεν θεωρείται από όλες τις υπηρεσίες δόμησης μηχανολογική εγκατάσταση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας 

 

για διανομη καφε απο καποια εταιρια π.χ ILLY espresso τι αδεια χρειαζεται ? απλα μονο διακινιση σε καταστηματα... ειναι απαρετιτο να μπουμε αδεια χοντρικου εμποριου η υπαρχει καποια ποιο απλη λυση?

 

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κανείς με γνωστοποίηση για κατηγορία 18 (πώληση τυποποιημένων παγωτών, αναψυκτικών κτλ σε εμπορικά καταστήματα);

Είναι 20μ2 εμπορικό κατάστημα που θέλει να βάλει 2 ψυγεία με παγωτά και αναψυκτικά.

Η νομοθεσία γράφει ότι για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν απαιτείται ΥΔ μηχανικού, ούτε προέγκριση, ούτε ΒΧΚΧ.

Ρωτάω Δήμο Αθηναιων και μου λένε ότι επειδη το Υγειονομικό ζητάει τη ΒΧΚΧ σε τυχόν έλεγχο, ζητάνε και αυτοί την ΥΔ μηχανικού στα δικαιολογητικά (προέγκριση δεν απαιτείται).

Τελικά οι νόμοι υπάρχουν για να τους ερμηνεύει κάθε υπηρεσία κατά το δοκούν;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είχε ζητήσει το υγειονομικό ΒΧΚΧ στην κάτοψη που τους είχα πάει σε παρόμοια περίπτωση και μια ΥΔ μηχανικού, επίσης έκαναν και αυτοψία  :wacko:  :wacko:  :wacko: όπου δεν θυμάμαι γιατί (νομίζω κάτι είδαν στα ψυγεία, το έτοιμο τσάι νομίζω που πάει στα ροφήματα(??) θα σε γελάσω) πάνε 4-5 χρόνια και τελικά μου ζήτησαν διάγραμμα ροής με τεχνική έκθεση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι μαγαζί είναι αυτό ? Χονδρεμπόριο ? Διανομή καφέ σε περαστικούς ?

ναι χοντροεμποριο σε καφε εστιατορια ξενοδοχεια.... οχι σε περαστικους. θα αγοραζουμε τα προιοντα απο την εταιρια και θα τα πουλαμε

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άδεια υγειονομικού θες. Ρώτα το υγειονομικό να σου πει τι θέλει ακριβώς. Πάρε στην Αλεξάνδρας 2106460040.

 

Δεν πας πάντως με κάτι πιο απλό π.χ. γνωστοποίηση. Ό,τι έχει τρόφιμο...θέλει και υγειονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.