Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Όχι δεν είναι.

:|  ρε τι παθαμε...

 

εντιτ

και επανερχομαι

δε νομιζω οτι ειναι αυτο το πνευμα του νομου

αν ηταν ετσι θα επρεπε επιπλεον να εχει εμβαδον το μισο της επιφανειας + μεσο υψος 2,20μ,

που λεει κ ο συναδελφος παραπανω.

πειτε μου τοτε ποσες τετοιες σοφιτες υπαρχουν (που πληρουν τις προυποθεσεις νοκ) κ θελουν τακτοποιηση?

καμία???

η παρανομη σοφιτα ειναι αυτο ακριβως: θα ηθελε να εχει τις προυποθεσεις σοφιτας (κατα νοκ, γοκ κλπ) αλλα δεν τις εχει!

 

και επομενως δε μπορω να αγνοησω την κατασκευη χωρου κατω απο στεγη (χωρις αλλη προυποθεση) και να μην το βαλω με μειωτικο

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλαγη δεδομενων για τη "σοφιτα" μου

Μαθαινω οτι δεν ειναι και πολυ "σοφιτα τελικα"

Υπαρχει αρχικη αδεια για διωροφο (ισογειο+1ος) του 1983 και το 2003 βγηκε αδεια για στεγη ανωθεν του 2ου οροφου

Η οποια στεγη εγινε σοφιτα μονο που ανεβηκε κλιμακοστασιο και την εβγαλε ως ανεξαρτητη κατοικια, η οποια ειναι και η μοναδικη του κατοικια.

 

Οποτε μαλλον το χανω το 0,5 εν προκειμενω?

 

Υ.Γ. Συναδελφε Largy ο πληρης ορισμος της σοφιτας ειναι να βρισκεται εντος του ογκου της σκεπης και να μην ειναι λειτουργικα ανεξαρτητη ιδιοκτησια. Βασει ΝΟΚ

Δε βρηκα πουθενα να μου λεει για υψη και εμβαδα.

Προσωπικα, αν και θα ρωτησω αυριο στο ΤΕΕ, κωλυομαι να δωσω μειωτικο συντελεστη...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε αγροτεμάχιο μου έχει οικοδομική άδεια για ισόγεια κατοικία και έχει κατασκευαστεί κανονικά αλλά παράλληλα έχουν χτιστει σε απόσταση (προσθήκη) μια κατοικία. Το αγροτεμάχιο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας αλλά τώρα λογω αλλαγής των όρων δόμησης (εκτός σχεδίου-εντος ζώνης) δεν είναι. Το αυθαίρετο αυτό θα θεωρηθεί ότι έχει ΥΔ με άδεια ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια, εξετάζεις αν υπάρχει άδεια στο γήπεδο όχι ανά κτίριο και αν υπάρχει συγκρίνεις με τα δεδομένα αυτής.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Το οτι η αδεια για κατασκευη στεγης στην υποθεση που σας απασχολησα στις προηγουμενες σελιδες, το 2003 δεν υλοποιηθηκε για στεγη αλλα για σοφιτα-ανεξαρτητη κατοικια, σε μονοκατοικια με αδεια του 1982, μηπως με κανει να θεωρησω τη σοφιτα χωρις αδεια η στην τακτοποιηση τη λαμβανω με αδεια κανονικα...?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε νομίζω. Η άδεια για στέγη είναι αυτή που δεν υλοποιήθηκε. Και γι' αυτό και η σοφίτα είναι αυθαίρετη. Το κτίριο όμως έχει άδεια και αυτή είναι που μετράει. Το γήπεδο δηλαδή έχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους συναδέλφους για τις απαντήσεις, σχετικά με το όριο των 50 m2 στους βοηθ. χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.