Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Επομένως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το "δεν έχει άδεια"

ΔΕΝ συμπαρασύρει το σύνολο της κατασκευής ως αυθαίρετης,

αλλά θα χρεώσουμε με πρόστιμο τα καθ' υπέρβασης τμήματα.

 

Μία αναφορά λοιπόν τόσο άσχημα διατυπωμένη που μας μπέρδεψε τόσο μα τόσο πολύ.

Ότι υπάρχει στην άδεια, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν το πληρώνουμε ξανά, ασχέτως του αν από τις συνθήκες θα πρέπει να επιλέξουμε το "ΟΧΙ ΑΔΕΙΑ" (π.χ. κατάτμηση ακόμα και νόμιμη)

Κανείς δεν πιστεύω να έβαλε κάποιον να πληρώσει όλο το κτίριο ως αυθαίρετο επειδή έγινε κατάτμηση...

Είναι άλλο το όταν λέγαμε "είναι όλο αυθαίρετο" και άλλο αυτό.

 

Προσοχή ΚΑΙ στο περίγραμμα λοιπόν.

Γιατί η δόμηση ΔΕΝ είναι μόνο το αριθμητικό μέγεθος αλλά και η θέση στην οποία αυτή έχει δειχθεί...

 

Συνεπώς εγώ καταλήγω:

1. εγκεκριμένο κτίριο 100μ2, υλοποιημένο 100μ2, με κοινά μέτρα (να ταυτίζονται) τα 10μ2 και με τμήμα του υλοποιημένου σε ΜΗ ΣΥΝΝΟΜΗ θέση,

θα έχουμε υπερβάσεις για τα 90μ2 και στην επιλογή θα βάλουμε (ΝΑΙ ΑΔΕΙΑ).

 

2. Αν δεν υπάρχει ταύτιση, τότε θα βάλουμε "ΟΧΙ ΑΔΕΙΑ".

 

3. Στην ειδική περίπτωση που το κτίριο είναι ακριβώς το ίδιο, και έχει μετακινηθεί σε άλλη σύννομη θέση (ασχέτως του αν υπάρχει ταύτιση κάποιων τετραγωνικών), κατηγορία 3.Αν αλλαζουν οι σταθμες ?

 

 

ή θα βγάλεις άδεια νομιμοποίησης ή άμα δεν μπορείς τότε δυστυχώς έχεις ένα εντελώς αυθαίρετο κτίριο....   σε ποιο σημειο αναφερεται οτι σε περιπτωση τελειως διαφορετικης θεσης απο το εγκεκριμενο κ το κτιριο ειναι το ιδιο με αλλαγη υψομετρων παει ολο αυθαιρετο κ οχι με αναλυτικο+ΟΑ   ???

 

 

Περίμενε, εγώ κατάλαβα να εννοείς ότι έχεις μεγάλες μετατοπίσεις (κανένα κοινό σημείο)

και να έχεις και πρόβλημα με την τελική στάθμη.

μηπως κατι δεν καταλαβαινω σωστα??τι εννοουμε ΣΥΝΟΜΗ??? 

 Τελικα αν δεν συμπιπτει το περιγραμμα πουθενα τοτε α)συννομη θεση +αλλαγη σταθμης=ΟΑ+ΥΔ+ΥΚ

                                                                                       Β)μη συννομη θεση=χωρις ΟΑ+ΥΔ

 

η πχ βγω κ στο γειτονικο οικοπεδο κ αντι 50 κανω 100 επειδη συμπιπτουν τα 50  θα βαλω με ΟΑ?

Δεν ειναι λιγο παραλογο??/

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δλδ εννοείς προφανώς οτι αν μέτραγες 3800m2 αντί για 4100m2 θα έγραφες στη δήλωσή σου του 651/77 οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?. :)

 

Αγαπητέ συνάδελφε, όχι δεν το θεωρώ άρτιο ούτε οικοδομήσιμο και για αυτό το !!! στο μήνυμα μου. Ωστόσο ο νόμος είναι κείμενο και το κείμενο στο συγκεκριμένο άρθρο είναι σαφές:

 

βάσει λοιπόν του νόμου του ελληνικού κράτους 4178/2013, αρθρο 4, παρ 2 και παρ 3 ΦΕΚ 174 Α/ 8.8.2013:

 

"Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων/γηπέδων που έχουν συμπεριληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες εν γένει, οι οποίες είναι εντός της αποκλίσεως του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση – τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας δόμησης."

 

το παραπάνω κείμενο ΔΕΝ περιέχει αναφορές σε αρτιότητα. Θα έπρεπε να γράφει κάτι σαν : " εκτός από τις περιπτώσεις κατα τίς οποίες το εμβαδό που προκύπτει από την πρόσφατη αποτύπωση είναι μικρότερο του ελαχίστου απαιτούμενο εμβαδού αρτιότητας".

 

Το παραπάνω εδάφιο δεν γράφεται στο νόμο επομένως βασιζόμενος σε τι να μην ακολουθήσω το κείμενο του νόμου και αντί για αυτό να κάνω μια ερμηνεία που δεν βασίζεται στο κείμενο του ? Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να αποσαφηνίζει αυτή την υποπερίπτωση της απόκλισης ? νομίζω όχι. Θέλω να είμαι ξεκάθαρος πως δεν θεωρώ το 3800 άρτιο και ούτε θα έδινα δήλωση του 651/77 ότι είναι. Αλλά επίσης δεν θα μπορούσα να μην σεβαστώ και την απόκλιση που δίνει ο ν.4178/2013 στο κείμενο του που μου λέει πως άδειες που έχουν εκδοθεί και το μετρούμενο γήπεδο είναι εντός απόκλισης δεν χρήζουν αναθεώρησης.

Edited by Vasili
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να ακυρώσει μία διοικητική πράξη παρά μόνο η Διοίκηση.

Αν πας να κάνεις τώρα τοπογραφικό και δηλώσεις ότι παρά τα 3900μ2 είναι άρτιο και οικοδομήσιμο... καλά ξεμπερδέματα.

 

δεν το θεωρούμε άρτιο ούτε οικοδομήσιμο, αλλά αναφέρουμε στην τεχνική έκθεση πως βασιζόμαστε στην απόκλιση που αναφέρει ο ν.4178/2013. Ούτε δίνουμε βεβαίωση του 651/77 (αυτή υπάρχει στο υφιστάμενο τοπογραφικό της άδειας). Οπώς δεν ακυρώνουμε εμείς τις διοικητικές πράξεις, έτσι ούτε εμείς θεωρούμε και βεβαιώνουμε πως είναι άρτιο ένα μη άρτιο. Αλλά κάνουμε αναφορά στο σχετικό άρθρο του 4178/2013 για να μην υπάρχει υποχρέωση αναθεώρησης της Ο.Α.

 

Μην ΄ψαχνουμε εξαιρέσεις στο νόμο εκεί που δεν ζητά με το ζόρι. Απλα ελληνικά, λέει 10% απόκλιση και δεν ακυρώνονται οι πράξεις.

 

ακριβώς. δεν αναφέρει πουθενά στο νόμο ούτε σε εγκύκλιο - μέχρι στιγμής - εξαίρεση για τα εμβαδά που είναι μικρότερα από το ελάχιστο εμβαδό αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς δύναται να εγγραφεί επί αυτού εμπράγματο δικαίωμα (έκδοση δηλαδή βεβαίωσης 4178) καθόσον χρεισημοποιείται το τοπογραφικό της ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Vasili διαφωνούμε my man.Καταλαβαίνω την επιχειρηματολογία σου και τη λογική της,εμένα απλά δε μου επαρκεί ώστε προσωπικά να προχωρούσα σε μια τέτοια δήλωση.
Ούτε έχει νόημα να συνεχίσω την επιχειρηματολογία,δε θα σε πείσω,αλλά ούτε και εσύ εμένα.ΟΚ,ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ λοιπόν,no prob.Κατά τα άλλα την καλησπέρα μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ο περιορισμός των 50 τ.μ. στο μειωτικό συντελεστή αναφέροται μόνο σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους και όχι σε υπόγεια και σοφίτες?

Επίσης σε περίπτωση που έχει γίνει περαιωμένη δήλωση με τον 3843 και υπάρχει και αυθαίρετο συμψηφίζονται τα πρόστιμα? Είχα κάνει μία αρχική δήλωση το 2011 για πελάτη και πρόσφατα έκανα ακριβή αποτύπωση και αυτοψία και παρατήρησα κάποιες επιπλέον μικροπαραβάσεις και αύξηση των τ.μ. κατά 4-5 οπότε περαν των χρημάτων που πλήρωσε τότε πρέπει να πληρώσει επιπλέον 3000 ευρώ γτ αλλάζουν οι συντελεστές.... με το ν. 3843 έχει πληρώσει πολλά λεφτά και άνετα καλύπτω το πρόστιμο για άλλους τους χώρους αν τα συμψηφίσω.. οπότε λέω να μην βάλω τον άνθρωπο να πληρώσει επιπλέον...??

Edited by nt86
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.