Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τελικά όμως, θα το βάλω χωρίς Ο.Α ,(μιλάω για την περίπτωση του κτιρίου 1), διότι το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο απ' ότι με άδεια + όλες τις υπερβάσεις....

Για το κτίριο 2 δεν έχω υπολογίσει ακόμα τι γίνεται.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν στο παράδειγμα του a_d υποθέσουμε ότι το νόμιμο κτήριο με την ΟΑ δεν κατασκευάστηκε ποτέ (αν και βγήκε κανονικά η ΟΑ) αλλάζει η απάντηση ως προς τον τρόπο υπολογισμού του αυθαίρετου κτηρίου?

Ή εάν η άδεια ήταν για αποθήκη και το κτήριο (μετακινημένο ΚΑΙ αυτό) έγινε κατοικία...

 

1. Κτίριο με Ο.Α. έχει κατασκευαστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο Δ . Το περίγραμμά του είναι αυτό της Ο.Α. Τι κάνω? 

   Θεωρώ ότι πάει χωρίς Ο.Α. Σωστά?

 

2. Κτίριο με Ο.Α. έχει κατασκευαστεί σε θέση όπου το μισό-ας πούμε-βρίσκεται σε σύννομη θέση και το άλλο μισό μέσα στο Δ.

Στο κτίριο αυτό,το περίγραμμα του ισογείου είναι αυτό της Ο.Α.,αλλά το μισό,όπως είπαμε, βρίσκεται μέσα στο Δ.

Το υπόγειο έχει πολλές υπερβάσεις-κάλυψη, δόμηση, κτλ. Πως να το δηλώσω?

   α. Ολόκληρο χωρίς Ο.Α. και ξεμπερδεύω, εγώ αλλά όχι ο ιδιοκτήτης, που πληρώνει πολύ μεγάλο πρόστιμο...

   β1.Το τμήμα που είναι σε σύννομη θέση το δηλώνω με Ο.Α. με τις υπερβάσεις που έχει το τμήμα του υπογείου που βρίσκεταιι σε σύννομη θέση και

   β2.Το τμήμα που είναι μέσα στο Δ το δηλώνω χωρίς Ο.Α.

       Πως όμως γίνεται πρακτικά αυτό? δεν γίνεται να δηλωθεί ένα τμήμα με και ένα χωρίς Ο.Α.

       Πρέπει να γίνουν 2 ξεχωριστές δηλώσεις-προσοχή, δεν εννοώ φύλλα καταγραφής- για τα δύο τμήματα του ιδίου κτιρίου???????

 

Παρακαλώ πολύ όποιος έχει κάποια άποψη για το κτίριο 2 ας μου απαντήσει.

1) Εφόσον λες ότι ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ είναι μέσα στο Δ, άρα ΚΑΝΕΝΑ τμ δεν συμπίπτει ως κάτοψη με την ο.α. σου.

Σε αυτήν την περίπτωση (Άσχετα δλδ με το σχήμα!!! Εσύ κοιτάς αν υπάρχει κοινός τόπος!!!) εγώ θα το έβαζα χωρίς ο.α., αιτιολογώντας ότι η υφιστάμενη κατάσταση δεν έχει κανένα κοινό σημείο (κοινά τμ) με την ο.α.

 

2) Εδώ είσαι η άλλη περίπτωση. Πηγαίνεις ΜΕ ο.α. και βάζει ΟΛΑ τα τμ που είναι εντός Δ ως ΥΔ + ΥΚ + Δ !!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τελικά όμως, θα το βάλω χωρίς Ο.Α ,(μιλάω για την περίπτωση του κτιρίου 1), διότι το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο απ' ότι με άδεια + όλες τις υπερβάσεις....

Για το κτίριο 2 δεν έχω υπολογίσει ακόμα τι γίνεται.

Βρε συ... αυτό είναι αιτιολογία???? Μην γίνεσαι μπακάλης!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει οικοδομικη αδεια αλλα λογω των περιπτωσεων που αναφερει το παραρτημα τελικα βγει οτι θα πρεπει να ενταχθει χωρισ οικοδομικη αδεια.......

1)τα μετρα που εχει κτίσει με αδεια τα θεωρω αυθαιρετα και τα ξαναυπολογιζω;;;;;;;;;;;;;;;

2)και αφου θα δηλωσω χωρισ οικοδομικη αδεια θα επιλεξω μονο υπερβαση υψουσ εαν υπαρχει;;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Και αν έχει μετακινηθεί σε άλλη σύννομη θέση αλλά δεν τηρείται το τελικό υψόμετρο του εδάφους;

 

 

Περίμενε, εγώ κατάλαβα να εννοείς ότι έχεις μεγάλες μετατοπίσεις (κανένα κοινό σημείο)

και να έχεις και πρόβλημα με την τελική στάθμη.

τι εννοειτε ρε παιδια γιατι αν παω σε αλλη συννομη θεση  χωρις τηρηση των υψομετρων θα παει ολο αυθαιρετο?Δηλ χωρις ΟΑ?

η  θα παει με ΟΑ  +ΥΔ+ΥΚ???

Τελικα αν δεν συμπιπτει το περιγραμμα πουθενα τοτε α)συννομη θεση +αλλαγη σταθμης=ΟΑ+ΥΔ+ΥΚ

                                                                                       Β)μη συννομη θεση=χωρις ΟΑ+ΥΔ

Δεν ειναι λιγο παραλογο??/

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

οταν υπαρχει οικοδομικη αδεια αλλα λογω των περιπτωσεων που αναφερει το παραρτημα τελικα βγει οτι θα πρεπει να ενταχθει χωρισ οικοδομικη αδεια.......

1)τα μετρα που εχει κτίσει με αδεια τα θεωρω αυθαιρετα και τα ξαναυπολογιζω;;;;;;;;;;;;;;;

2)και αφου θα δηλωσω χωρισ οικοδομικη αδεια θα επιλεξω μονο υπερβαση υψουσ εαν υπαρχει;;;;;;;;;;;;;;; 

Εγώ προσωπικά θα σου συνιστούσα να περιμένεις να ξεκαθαρίσει λίγο το πράγμα με το νέο Παράρτημα-το ίδιο κάνω και εγώ για 2 περιπτώσεις που έχω- για τον εξής λόγο:

Σύμφωνα με το λεκτικό του Παραρτήματος,αν έχεις αυθαίρετο που είχε βγει άδειο σε μη άρτιο στην πραγματικότητα οικόπεδο,γήπεδο κ.λ.π,πλέον δε θα βάλεις όλο το κτίσμα χωρίς άδεια αλλά μόνο τα m2 που έγιναν καθ'υπερβαση της ψευδούς άδειας.Δλδ,έστω οτι είχες άδεια για 200m2 σε εκτός σχεδίου γήπεδο 4100m2.Στην πράξη έγιναν +100m2 προσθήκες κατ'επέκταση ας πούμε και από το τοπογραφικό που πήγες και έκανες σου βγαίνει το 3800m2 το εμβαδόν.Μέχρι πρότινος,θα έβαζες και τα 300m2 "χωρίς άδεια" και θα πήγαινε το πρόστιμο στο Θεό.τώρα θα βάλεις μόνο τα 100m2.Προφανώς κατάλαβαν (?) στο ΥΠΕΚΑ οτι αυτές οι περιπτώσεις και πολλές είναι (πέσαμε όλοι από τα σύννεφα όντως :P) και αποφάσισαν να διευκολύνουν τα πράγματα κάπως γιατί αυτές οι περιπτώσεις απλά δεν προχώραγαν ΠΟΤΕ.Τώρα όμως υπάρχει ενδιαφέρον.

Επειδή όμως όπως καταλαβαίνεις η διαφορά των προστίμων είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και καλό είναι να είμαστε ασφαλείς για τον εαυτό μας αλλά και τους πελάτες μας,και επειδή επίσης ξέρουμε οτι στο ΥΠΕΚΑ σήμερα τα λένε έτσι και αύριο γιουβέτσι,σου συνιστώ πραγματικά να περιμένεις μέχρι να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ πριν κάνεις τέτοια δήλωση...

 

Για το 2ο ερώτημα σου,υπέρβαση ύψους θα έχουν οι αυθαιρεσίες που είναι καθ'υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής.Π.Χ αν είσαι εκτός σχεδίου και το αυθαίρετό σου είναι 2όροφο με στέγη,τότε το επιτρεπόμενο είναι 7,5m+1.20 στέγη.Ό,τι είναι πάνω από αυτό έχει υπέρβαση ύψους,ό,τι είναι κάτω δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Live από το ΤΕΕ Θεσσαλονίκης

  1. Το ΤΕΕ γνωρίζει αν ο νομοθέτης αναφέρεται ΜΟΝΟ στα ισόγεια  σχετικά 50τμ
  2. Τετραγωνίδιο υπέρβασης δόμησης «Χωρίς δόμηση» ΜΟΝΟ για υπέρβαση ύψους
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Προσπαθώντας να βγάλω άκρη με το Παράρτημα , κατέληξα στο ίδο συμπέρασμα με τον Greenick. Σου λένε ¨διαπίστωσες οτι το οικόπεδο είναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο ή ειναι μικρότερο λόγω κατάτμησης ? σου χαρίζουμε τα μέτρα που αναφέρονται στην άδεια και εσύ τσέκαρε το "χωρίς άδεια" για τις υπερβάσεις".Δεν μπορω να βρω άλλη λογική εξήγηση   ( αν και λογική εξήγηση.....  με αυτους ?? :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι βγαίνει πρόβλημα... διότι σε αυτά τα τμ (της ο.α.) μπορεί να υπάρχουν αυθαιρεσίες, άρα πώς σε μία δήλωση θα έχεις ΦΚ με ο.α. και ΦΚ χωρίς ο.α.?

 

ΥΓ: Τσίου τσίου τσίου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα σου συνιστούσα να περιμένεις να ξεκαθαρίσει λίγο το πράγμα με το νέο Παράρτημα-το ίδιο κάνω και εγώ για 2 περιπτώσεις που έχω- για τον εξής λόγο:

Σύμφωνα με το λεκτικό του Παραρτήματος,αν έχεις αυθαίρετο που είχε βγει άδειο σε μη άρτιο στην πραγματικότητα οικόπεδο,γήπεδο κ.λ.π,πλέον δε θα βάλεις όλο το κτίσμα χωρίς άδεια αλλά μόνο τα m2 που έγιναν καθ'υπερβαση της ψευδούς άδειας.Δλδ,έστω οτι είχες άδεια για 200m2 σε εκτός σχεδίου γήπεδο 4100m2.Στην πράξη έγιναν +100m2 προσθήκες κατ'επέκταση ας πούμε και από το τοπογραφικό που πήγες και έκανες σου βγαίνει το 3800m2 το εμβαδόν.Μέχρι πρότινος,θα έβαζες και τα 300m2 "χωρίς άδεια" και θα πήγαινε το πρόστιμο στο Θεό.τώρα θα βάλεις μόνο τα 100m2.Προφανώς κατάλαβαν (?) στο ΥΠΕΚΑ οτι αυτές οι περιπτώσεις και πολλές είναι (πέσαμε όλοι από τα σύννεφα όντως :P) και αποφάσισαν να διευκολύνουν τα πράγματα κάπως γιατί αυτές οι περιπτώσεις απλά δεν προχώραγαν ΠΟΤΕ.Τώρα όμως υπάρχει ενδιαφέρον.

Επειδή όμως όπως καταλαβαίνεις η διαφορά των προστίμων είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και καλό είναι να είμαστε ασφαλείς για τον εαυτό μας αλλά και τους πελάτες μας,και επειδή επίσης ξέρουμε οτι στο ΥΠΕΚΑ σήμερα τα λένε έτσι και αύριο γιουβέτσι,σου συνιστώ πραγματικά να περιμένεις μέχρι να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ πριν κάνεις τέτοια δήλωση...

 

Για το 2ο ερώτημα σου,υπέρβαση ύψους θα έχουν οι αυθαιρεσίες που είναι καθ'υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής.Π.Χ αν είσαι εκτός σχεδίου και το αυθαίρετό σου είναι 2όροφο με στέγη,τότε το επιτρεπόμενο είναι 7,5m+1.20 στέγη.Ό,τι είναι πάνω από αυτό έχει υπέρβαση ύψους,ό,τι είναι κάτω δεν έχει.

 

Σε ποιό σημείο του Παραρτήματος γράφει, συνάδελφε, ότι πλέον δε θα βάλεις όλο το κτίσμα χωρίς άδεια αλλά μόνο τα m2 που έγιναν καθ'υπερβαση της ψευδούς άδειας???? 

Δεν το βλέπω...

Edited by xanxan
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ΛΕΕΙ... αλλά με κατάλληλη "μετάφραση" μπορείς να πεις ότι το ΕΝΝΟΕΙ.

 

ΥΓ: Άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.