Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

@ soundholics

Ευχαριστώ! τρόμαξα προς στιγμή.

 

Έχω και μία περίπτωση που κατασκεύασαν επί νομίμου κτιρίου επιλέον ολόκληρο όροφο. Στην άδεια εκεί έδειχνε στέγη. Πληρώθηκαν όλα τα πρόστιμα αλλά δεν πρόλαβα να ανεβάσω αρχεία. Το έχω μεταφέρει στον 4178/2013. Αυτό πώς υπολογίζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεκτό, απλώς αυτό το "εφαρμόστηκαν σε κάποιο βαθμό" είναι εντελώς σχετικό και αφήνει περιθώρια για 1000 τρόπους ερμηνείας και εφαρμογής. Δεν καταλαβαίνω πχ γιατί ένα εντελώς άλλο κτήριο που το περίγραμμά του ταυτίζεται κατά 10% με την ΟΑ είναι σε καλύτερη μοίρα από ένα εντελώς σωστό κτήριο σε θέση που δεν ταυτίζεται με την ΟΑ. Γιατί δηλαδή το περίγραμμα να θεωρείται βαρύτερο κριτήριο από τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος? Και γιατί στην τελευταία παράγραφο για τα χωρίς ΟΑ λέει για "αυθαιρεσίες που εκτελέστηκαν καθ' υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης" αφήνωντας να εννοηθεί ότι πρέπει να συντρέχουν και τα 4 ταυτόχρονα και δεν λέει "της δόμησης ή/και της κάλυψης ή/και του ύψους ή/και της θέσης"? Πιστεύω ότι πλέον έχει χαθεί για τα καλά η μπάλλα, ειδικά που το συγκεκριμένο έγινε και ΦΕΚ και δεν είναι μια εγκύκλιος που μπορούσε να πει κανείς "την προσπερνάω και εφαρμόζω τον νόμο".

 

Αγαπητέ συνάδελφε letom το ότι έχει χαθεί η μπάλα είναι το μόνο σίγουρο και καλείται ο μηχανικός, σε δύσκολους καιρούς που όλοι ψάχνουν να βρουν εξιλαστήρια θύματα, με ένα νόμο ΦΡΑΝΚΕΝΣΤΑΙΝ να ερμηνεύσει τι σκέφτονταν οι συντάκτες του που πολύ αμφιβάλλω αν αυτοί έχουν ασχοληθεί ποτέ επαγγελματικά με το αντικείμενο.

Πάντως θεωρώ ότι ένα κτίριο που το περίγραμμα του ταυτίζεται μόνο κατά 10% με την ΟΑ δεν είναι σε καλύτερη μοίρα από ένα άλλο σωστό σε θέση που δεν ταυτίζεται με αυτήν γιατί το πρώτο θα βγάλει πολύ μεγαλύτερο πρόστιμο.

Επίσης απαντώντας στο ερώτημά σου για την τελευταία παράγραφο πιστεύω ότι η τελευταία παράγραφος θέλανε (λέω θέλανε γιατί τελικά δεν τους βγήκε) να είναι διευκρινιστική της από πάνω.Δηλαδή ότι πρέπει να συντρέχουν όλοι οι λόγοι για να κριθεί χωρίς άδεια. Και περίγραμμα και υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και ύψους και θέσης.

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω να μην κάνεις ουδείς την ....Πυθία!!!!!

Υπάρχει άπλετος χρόνος προς συμμόρφωση όλων με τα λεγόμενα του νόμου.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (λίγο αργά αλλά δεν πειράζει). ΥΓΕΙΑ και Χαμόγελα. :smile: :-) :smile:

Λοιπόν, στην τροποποίηση του Παραρτ. Α. αναγράφει :

             5. [1]τετρ. μέτρα κύριων χώρων

                 [2]τετρ. μέτρα κύριων χώρων με μειωτικό συντελεστή ( υπόγεια στάθμη, πατάρι, σοφίτα .....ως 50m2)

 

Και αν έχω κάποιον βοηθητικό χώρο τι στο καλό κάνω ??? Τον θεωρώ ''σώνει και καλά'' Κύριο Χώρο με μειωτικό συντελεστή ???

Link to comment
Share on other sites

        Δηλαδή όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης ή ύψους σέ ένα κτήριο μέ ΟΑ θά θεωρούμε ντέ καί καλά ότι δέν έχει άδεια ? Τότε ποιά αυθαιρεσία θά λογίζεται μέ άδεια ? 

        Εδώ πρόκειται γιά δηλώσεις αυθαιρεσίας πού φυσικά είναι εξ ορισμού ή  υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης ή ύψους. Μέ λίγα λόγια όλες οι δηλώσεις ανεξαιρέτως θά πρέπει  μ αυτήν τήν λογική νά δηλώνονται  χωρίς άδεια !!!!!                   

        Οι άνθρωποι είναι  ΑΚΡΩΣ  ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ !!!!   Σταματώ από σήμερα νά κάνω δηλώσεις μέχρι νά ξεκαθαρίσει τό θέμα, ( άν ξεκαθαρίσει ).

        Άντε νά πείς στόν πελάτη ότι τό πρόστιμο πού τού προσδιόρισες καί τόν ενέταξες στόν Νόμο, τώρα πιά είναι διπλάσιο απ αυτό πού τού ανακοίνωσες.  ΄Ή θά πάμε από πελάτη ή θά πάμε φυλακή.

        Καί τό ΤΕΕ κοιμάται τόν ύπνο τού δικαίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι. Εμένα η μεγάλη μου απορία είναι η εξής:

 

Οποιαδήποτε αποθήκη είναι εως 50 μ2 μπορεί να μπει με μειωτικό συντελεστή???  Ακόμα και αν είναι μόνη της μέσα σε ένα αγροτεμάχιο ή εμπορική αποθήκη??? Η θα πρέπει να είναι ως "βοηθητική " ενός σπιτιού?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει εντός του "οικοπέδου" να υφίσταται κι άλλος κύριος χώρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο παραρτημα δεν βαζει περιορισμο για την υπαρξη αλλου κυριου χωρου,η τουλαχιστον εγω δεν βλεπω κατι τετοιο,

Αυτο το ελεγε η εγκ4  περι υπαρξης ΚΧ εντος του οικοπεδου αλλα ερχεται το παραρτημα (ισχυροτερο απο εγκυκλιο?)κ δεν βαζει περιορισμο.

Κανω λαθος?

Σε περιπτωση 2 ομορων οικοπεδων ενος ιδιοκτ. στα οποια στο ενα υπαρχει ΟΑ κ στο ομορο υπαρχει τελειως αυθαιρετο που ομως εχει ενοποιηθει με αυτο της ΟΑ....τι βαζουμε?

με αδεια η χωρις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον Ιάσονα καθώς λεεί "και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, γκαραζ ) έως 50 μ2".

 

Άρα θεωρώ ισόγειους κύριους ή ισόγειους βοηθητικούς χώρους μια αγροτική αποθήκη?  Εγώ θεωρώ ισόγειους κύριους!

Ενώ π.χ. μια αποθήλη καυσίμων - λεβητοστάσιο δίπλα σε ένα σπίτι είναι ισόγειοι βοηθητικοί, άρα με μειωτικό συντελεστή.

 Τα λέω καλά?

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.