Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

1) Που το λεει αυτο? Στην Υπουργικη Αποφαση?

2) Δεν μπορει να διαφερει το 2α με το 2β :)

1.. το ρώτησα στο ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι ο έλεγχος για το αν έχουν καταβληθεί οι δόσεις γίνονται κάθε εξάμηνο

 

2.. σωστά.. η απάντηση είναι όχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δήλωση από 4014 η οποία έχει εξοφλήσει πρόστιμο αλλά είναι σε αρχική υποβολή και θέλω να προσθέσω και άλλη αυθαιρεσία ή να δηλώσω αλλιώς τις ίδιες δηλωμένες αυθαιρεσίες, μέχρι πότε πρέπει να πληρώσω το παράβολο?

θέλω να πω ότι σαν υπαγωγή πιάνετε η μέρα αίτησης της μεταφοράς, άρα θεωρητικά εγώ μετά προσθέτω ότι θέλω όποτε θέλω ή πρέπει μέχρι 10/2 να πληρώσω το παράβολο γιατί έχω νέες αυθαιρεσίες?

τα έχεις κάπως μπλεγμένα...

όταν κάνεις μεταφορά τότε δεν ξαναπληρώνεις παράβολο...πληρώνεις μονο το τέλος ΤΕΕ

μετά κάνεις όσες αλλαγές θέλεις στο φύλλα καταγραφής κλπ.

Εφόσον σύμφωνα με τον 4014 δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές τότε δεν υπάρχει προθεσμία για τη μεταφορά στον 4178 παρά μόνο η λήξη του νόμου 6/2/15

 

προσοχή στο "νέες αυθαιρεσίες" ... εννοείται ότι δε δηλώνεις τπτ που είναι μετά τις 27/7/11

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Y.A (αρθ.3):

 

Μέχρι τη λήξη της τελευταίας εργάσιμης ημέρας του εξαμή−
νου εξοφλείται το συνολικό ποσό του ενιαίου ειδικού προστί−
μου του εξαμήνου. Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής
του συνολικού ποσού του εξαμήνου, ανεξαρτήτως της μη
εμπρόθεσμης καταβολής των επί μέρους δόσεων κατά τα
ανωτέρω, το ανεξόφλητο ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου
προσαυξάνεται κατά 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης.
 
Aρα το 1ο ερωτημα μου απαντηθηκε. 
Απλα μου φαινεται ΠΕΡΙΕΡΓΟ να εχω διαλεξει ΜΗΝΙΑΙΕΣ δοσεις και ουσιαστικα να μην με υποχρεωνει κανεις να πληρωνω καθε μηνα(!!!)
Το συστημα κατα τη διαρκεια αυτου του 6μηνου θα "κραταει" στην μνημη του τυχον μεμονωμενες πληρωμες δοσεων και μολις φτασει στο συνολικο ποσο 6μηνου θα δειξει εξοφλημενη?
 
 
Οσον αφορα στο 2ο ερωτημα μου, δεν βλεπω να γραφει καπου η Υ.Α. για το αν μπορω να διεκδικησω αυτο το 10% εκπτωση αναλογα με το ποιο 6μηνα μπηκα στον νομο...
Link to comment
Share on other sites

Αν αντι του "μηνιαίες " σκεφθείς το "ισόποσες " είσαι μέσα !.

 

Βασική διαφορα του 4178 από 4014. : 

 

Πάρε 102 ισόποσες δόσεις. Από αυτές θέλω κάθε εξάμηνο έξι πληρωμένες. Το πως θα κατανείμεις τις πληρωμές εντός του εξαμήνου είναι αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

τα έχεις κάπως μπλεγμένα...

όταν κάνεις μεταφορά τότε δεν ξαναπληρώνεις παράβολο...πληρώνεις μονο το τέλος ΤΕΕ

μετά κάνεις όσες αλλαγές θέλεις στο φύλλα καταγραφής κλπ.

Εφόσον σύμφωνα με τον 4014 δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές τότε δεν υπάρχει προθεσμία για τη μεταφορά στον 4178 παρά μόνο η λήξη του νόμου 6/2/15

 

προσοχή στο "νέες αυθαιρεσίες" ... εννοείται ότι δε δηλώνεις τπτ που είναι μετά τις 27/7/11

Μα είναι σε αρχική υποβολή,οπότε αναγκαστικά το κάνω τώρα. Για αυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον να έχεις δήλωση του 4014 σε "αρχικη υποβολή" με εξοφλημένο πρόστιμο. 

 

Ακόμα και αν είσαι μια από τις ειδικές περιπτώσεις όπου το πρόστιμο είναι μικρότερο από το παράβολο ή ίσο με αυτό , έπρεπε να  τον είχες περάσει  σε κατάσταση "προσωρινή υπαγωγή"  από τότε.

 

Αρα είσαι στις περιπτώσεις που έχει πληρωθεί μόνο παράβολο και πρέπει οπωσδήποτε να μεταφερθούν  άμεσα ( Εως 6/2) . Τρέξε να προλάβεις.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Και αφού προλάβεις, εάν έχει υπόλοιπο προστίμου, τρέξε να πληρώσεις μέχρι τις 10/2 (εγώ νομίζω +10 μέρες = 20/2) για να μην πάρεις προσαύξηση 1%. Κάνω λάθος;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, να σκεφτούν και λίγο την κατάσταση με τους σεισμούς στη Κεφαλονιά και να δώσουν μια παράταση σε όλο αυτό το μπλέξιμο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, να σκεφτούν και λίγο την κατάσταση με τους σεισμούς στη Κεφαλονιά και να δώσουν μια παράταση σε όλο αυτό το μπλέξιμο;;;

Πλάκα κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσουν, όχι όμως σε αυτό, αλλά στις αεροφωτογραφίες που είναι υποχρεωμένοι από το νόμο ν' ανεβάσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.