Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

τοτε ερχεσαι σε αντιθεση με τον εαυτο σου

«Μετά την παρέλευση 10 ημερών από τις 10.2.2014, το ανεξόφλητο ποσό προστίμου του 1ου εξαμήνου θα προσαυξάνεται κατά 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης.»

Δεν το έγραψα εγώ αυτό !!!

 

μήπως δεν έχω καταλάβει καλά; για ποια προσαύξηση μιλάς; 

Αυτό που καταλαβαίνω από το ερώτημα είναι :

Σε περίπτωση νέας δήλωσης που δήλωσης  πληρωμή εφάπαξ ή 30% και δεν πληρωθεί στην λήξη της προθεσμίας του α΄εξαμήνου (10/2) τότε επιβάλετε προσαύξηση 1%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

«Μετά την παρέλευση 10 ημερών από τις 10.2.2014, το ανεξόφλητο ποσό προστίμου του 1ου εξαμήνου θα προσαυξάνεται κατά 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης.»

 

απο τη διατυπωση του τεε,καταλαβαινω οτι υπαρχει σιωπηρη παραταση 10 ημερων,εφοσον ομως το σχημα δοσεων εχει επιλεγει μεχρι και τις 10.2

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα η Πυθία αυτό να ήθελε να πει αλλά επειδή είναι ντροπαλή δεν το λέει ξεκάθαρα.

 

Σε κάθε περίπτωση μην τρελαινόμαστε το 1% των 300 ευρώ είναι 3 ευρώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση. 

 

Δήλωση του 4014 με πληρωμένο παράβολο σε προσωρινή υπαγωγή, με βεβαιωμένα παλαιότερα πρόστιμα εμφανίζει την εφάπαξ πληρωμή ανεξόφλητη διότι το παράβολο καλύπτει το τελικό πρόστιμο. Δεν έχουν αναρτηθεί σχέδια, ούτε τα αντίγραφα των βεβαιώσεων από τις παλαιότερες πληρωμές. 

Έχω υποχρέωση μεταφοράς στον καινούργιο νόμο μέχρι σήμερα ή μπορώ να την μεταφέρω μέχρι 6-2-15;

 

Ευχαριστώ!

Edited by TheLamosas
Link to comment
Share on other sites

 

Σε κάθε περίπτωση μην τρελαινόμαστε το 1% των 300 ευρώ είναι 3 ευρώ !!!!

Ναι, αλλά των 20.000 ευρώ εφάπαξ;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι όποιος έχει δόσεις στον 4014 από τις οποίες οι πληρωμένες συμπληρώνουν το 30% του προστίμου

Όταν μεταφερθεί στον 4178 παίρνει αυτόματα την έκπτωση του 10%;

Για του  λόγου το αληθές

Σε περίπτωση που στη μεταφερόμενη δήλωση του Ν 4014/2011, με επιλογή πληρωμής σε δόσεις, έχει εξοφληθεί το 30% του συνολικού ποσού προστίμου, τότε αυτή εισάγεται αυτόματα με έκπτωση 10%.

Εγχειρίδιο Χρήσης v2.1

Για χειριστές Μηχανικούς

                                                                                                                                                   ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α

                                                                                                                                                           σελ.5

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

για να είμαι εντάξει με τις δηλώσεις μου τις μετέφερα όλες, και πληρώθηκε κ το τέλος ανταπόδοσης. Βρίσκονται σε αρχική υποβολή. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να είμαι καταχυρωμένη για τώρα?

Σε ένα από αυτά θα γίνει αλλαγή στα τμ και επαναυπολογισμός του προστίμου. μπορώ να το κάνω όποτε θέλω μέχρι τη λήξη του νόμου? 

Φοβάμαι να κάνω οριστικές υπαγωγές γιατί δεν έχουν διαυκρινιστεί όλα τα θέματα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι όποιος έχει δόσεις στον 4014 από τις οποίες οι πληρωμένες συμπληρώνουν το 30% του προστίμου

Όταν μεταφερθεί στον 4178 παίρνει αυτόματα την έκπτωση του 10%;

Ισχύει ναι. Η έκπτωση θα μοιραστεί στις επόμενες δόσεις του 4178.

Link to comment
Share on other sites

για να είμαι εντάξει με τις δηλώσεις μου τις μετέφερα όλες, και πληρώθηκε κ το τέλος ανταπόδοσης. Βρίσκονται σε αρχική υποβολή. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να είμαι καταχυρωμένη για τώρα?

Σε ένα από αυτά θα γίνει αλλαγή στα τμ και επαναυπολογισμός του προστίμου. μπορώ να το κάνω όποτε θέλω μέχρι τη λήξη του νόμου? 

Φοβάμαι να κάνω οριστικές υπαγωγές γιατί δεν έχουν διαυκρινιστεί όλα τα θέματα ακόμα...

Οι δηλώσεις που στον 4014 ήταν σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο ή έχουν μέχρι σήμερα ληξιπρόθεσμσες οφειλές πρέπει να προχωρήσουν στο στάδιο "υπαγωγή" στον 4178 για να πληρωθούν οι οικονομικές υποχρεώσεις του πρώτου εξαμήνου μέχρι 20/2 (κατά άλλους συναδέλφους μέχρι 10/2). Τις υπόλοιπες είτε αλλάξεις τα τμ είτε όχι μπορείς να τις προχωρήσεις κι αργότερα. Καλά κάνεις και φοβάσαι να κανεις οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.