Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

για να είμαι εντάξει με τις δηλώσεις μου τις μετέφερα όλες, και πληρώθηκε κ το τέλος ανταπόδοσης. Βρίσκονται σε αρχική υποβολή. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να είμαι καταχυρωμένη για τώρα?

Σε ένα από αυτά θα γίνει αλλαγή στα τμ και επαναυπολογισμός του προστίμου. μπορώ να το κάνω όποτε θέλω μέχρι τη λήξη του νόμου? 

Φοβάμαι να κάνω οριστικές υπαγωγές γιατί δεν έχουν διαυκρινιστεί όλα τα θέματα ακόμα...

Υποθέτω ότι ξέρεις ότι πρέπει να πατήσεις ξανά το κουμπί της υποβολής, να βγάλεις νέο δοσολόγιο, να εκτυπώσεις και να δώσεις το νέο παράβολο πληρωμής των δόσεων και να τηρηθούν οι προθεσμίες πληρωμής του δοσολογίου ;  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Ένταξη στο 1ο εξάμηνο υπαγωγής

Η δήλωση εντάσσεται σε εξάμηνο με βάση την Ημ/νία υπαγωγής.

Για τις δηλώσεις του ν. 4014 που μεταφέρονται: [2]

Ημερομηνία υπαγωγής είναι η ημ/νία που υλοποιείται η αίτηση μεταφοράς
Ως εκ τούτου, δηλώσεις για τις οποίες έχει γίνει αίτηση μεταφοράς μέχρι και 6.2.2014, εντάσσονται στο 1ο εξάμηνο εφαρμογής του νόμου, ανεξάρτητα από την ημερομηνία εξόφλησης του τέλους ανταπόδοσης και το στάδιο υπαγωγής. 

 

Αντιγραφοντας απο το ΤΕΕ, ημερομηνια υπαγωγης ειναι η ημερομηνια αιτησης μεταφορας ανεξαρτητα το σταδιο υπαγωγης. Αρα και σε αρχικη υποβολη να μεινει δεν προκυπτει θεμα. ΑΛΛΑ μεχρι τις 10/2 ή 20/2 πρεπει να εχουν πληρωθει τα χρωστουμενα.

 

Εγω αυτο καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Οι δηλώσεις που στον 4014 ήταν σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο ή έχουν μέχρι σήμερα ληξιπρόθεσμσες οφειλές πρέπει να προχωρήσουν στο στάδιο "υπαγωγή" στον 4178 για να πληρωθούν οι οικονομικές υποχρεώσεις του πρώτου εξαμήνου μέχρι 20/2 (κατά άλλους συναδέλφους μέχρι 10/2). Τις υπόλοιπες είτε αλλάξεις τα τμ είτε όχι μπορείς να τις προχωρήσεις κι αργότερα. Καλά κάνεις και φοβάσαι να κανεις οριστική υπαγωγή.

 

Ναι στην περίπτωση που δεν θέλεις να έχεις προσαυξήσεις 

Δεν πρέπει να προχωρήσουν σε υπαγωγή, αυτό που πρέπει είναι η μεταπήδηση στον 4178, απο εκεί και πέρα και σύμφωνα με τις οικονμικές δυνατότητες του καθε ενός ιδιοκτήτη ακολουθεί της προθεσμίες (αλλιώς έχει προσαυξήσεις ) Αυτός είναι ο λόγος που το ανταποδοτικό του ΤΕΕ έχει λήξη 6/2/2015.

Όπως έχει λεχθεί και νωρίτερα, πρακτικά όλες οι καταβολές μπορούν να δοθούν στις 6/2/2015  βεβαίως με τις ανάλογες προσαυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου λέει ότι πλήρωσε τη μία από τις έξι δόσεις των 50 ευρώ σε τράπεζα και μετά δεν του δέχεται τις υπόλοιπες πέντε, ούτε δεχόταν να πληρωθούν 300 ευρώ σε μια δόση. Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει να πληρώσει μέχρι τις 10.2.14 το ειδικό πρόστιμο εφάξ με έκτπωση 20%, και δεν προλάβει, χάνει την έπτωση ή υπάρχει προσαύξηση με 1% για τον πρώτο μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Στα ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ του ΤΕΕ λέει στην σελίδα 9, ότι μπορούν να εξοφληθούν την ίδια μέρα όλες οι δόσεις αρκεί να γίνει ξεχωριστή συναλλαγή ώστε να ενημερωθεί σωστά το σύστημα.

Άρα η τράπεζα πρέπει να το δεχτεί!

Link to comment
Share on other sites

Στα ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ του ΤΕΕ λέει στην σελίδα 9, ότι μπορούν να εξοφληθούν την ίδια μέρα όλες οι δόσεις αρκεί να γίνει ξεχωριστή συναλλαγή ώστε να ενημερωθεί σωστά το σύστημα.

Άρα η τράπεζα πρέπει να το δεχτεί!

τοτε προς τι το post 335?

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει να πληρώσει μέχρι τις 10.2.14 το ειδικό πρόστιμο εφάξ με έκτπωση 20%, και δεν προλάβει, χάνει την έπτωση ή υπάρχει προσαύξηση με 1% για τον πρώτο μήνα?

Απ΄ ότι λέει το ΤΕΕ δε χάνει την έκπτωση. Αλλά παίρνει προσαύξηση. Σε εφάπαξ πληρωμή π.χ. 10.000 ευρώ το πρόστιμο θα είναι 100 ευρώ / μήνα

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι:

 

Δήλωση του 4014 με πληρωμένο παράβολο σε προσωρινή υπαγωγή, με βεβαιωμένα παλαιότερα πρόστιμα εμφανίζει την εφάπαξ πληρωμή ανεξόφλητη διότι το παράβολο καλύπτει το τελικό πρόστιμο. Δεν έχουν αναρτηθεί σχέδια, ούτε τα αντίγραφα των βεβαιώσεων από τις παλαιότερες πληρωμές. 

Έχω υποχρέωση μεταφοράς στον καινούργιο νόμο μέχρι σήμερα ή μπορώ να την μεταφέρω μέχρι 6-2-15;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.