Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Και να μην ξεχαστεί η extra αμοιβή για τη μεταφορά της δήλωσης.....

Μαζί με αυτήν μεταφέρονται και οι ...ευθύνες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών ζητείται βεβαίωση νομιμότητας σε ακίνητο το οποίο είχε τακτοποιηθεί με τον Ν4014 ολοκληρωμένη υπαγωγή με ανεβασμένα σχέδια .

Απαιτείται η μετάβαση στον Ν4178  της εν λόγω δήλωσης και έτσι να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας ή μπορούμε να εκδώσουμε βεβαίωση με νέα εγγραφή στον Ν4178 χωρίς αυθαιρεσίες μόνο για βεβαίωση νομιμότητας ;

 

Καλημέρα

Ειχα την ίδια απορία και απ το ΤΕΕ ΚΜ μου απάντησαν πως σε ολοκληρωμένη δήλωση του Ν4014 με ανεβασμενα σχέδια δεν απαιτειται μεταφορά, αλλα έβγαλα bεβαίωση απ το συστημα του 4178 όπου έγραφα ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν τακτοποιηθεί με την ταδε σηλωση του Ν. 4014....

 

δες και την ερώτηση 2 στο παράρτημα 2 της εγκυκλίου 3 :

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qWJnuGdlVEE%3D&tabid=855&language=el-GR

Edited by christoller
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι γιατί δεν μπορώ να βρεω κάποιον στο ΥΠΕΚΑ, η παράταση εώς 8/2 (που πήγε νομίζω τον Μάιο;) είναι για νέες δηλώσεις σωστά; 

 

Για δήλωσεις που βρίσκονται στο στάδιο της υπαγωγής τι προθεσμίες ισχύουν (έχει πληρωθεί το τέλος υπαγωγής και είμαστε στον ορισμό των δόσεων), ώστε να ανέβουν και τα σχέδια; Υπάρχει περιορισμός για αυτές;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η παράταση θα αφορά τη δυνατότητα ένταξης νέων δηλώσεων. Κυκλοφορεί πολύ αλλά επίσημα δεν έχει δοθεί ακόμα.

 

Η προθεσμία υποβολής σχεδίων σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα είναι 2 χρόνια από τη λήξη του νόμου

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση,

 

οπότε για υπάρχουσες δηλώσεις μέχρι τον Φεβρουάριο του 2019 η ολοκλήρωση για σχεδια κλπ.

 

 

Να ειστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η παράταση θα αφορά τη δυνατότητα ένταξης νέων δηλώσεων. Κυκλοφορεί πολύ αλλά επίσημα δεν έχει δοθεί ακόμα.

 

 

 

Καλημέρα! Παιδιά έχει εκδοθεί κάτι σχετικά με την 3μηνη παράταση;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Ειχα την ίδια απορία και απ το ΤΕΕ ΚΜ μου απάντησαν πως σε ολοκληρωμένη δήλωση του Ν4014 με ανεβασμενα σχέδια δεν απαιτειται μεταφορά, αλλα έβγαλα bεβαίωση απ το συστημα του 4178 όπου έγραφα ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν τακτοποιηθεί με την ταδε σηλωση του Ν. 4014....

 

δες και την ερώτηση 2 στο παράρτημα 2 της εγκυκλίου 3 :

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qWJnuGdlVEE%3D&tabid=855&language=el-GR

Τώρα μπερδεύτηκα. Έχω κι εγώ να δώσω βεβαιώσεις για ακίνητο με ολοκληρωμένη διαδικασία του 4014 (με ολοσχερή εξόφληση προστίμου και πλήρη υποβολή αρχείων). Μεταπηδώ στον 4178 υποχρεωτικά ή απλά εκδίδω βεβαιώσεις που αναφέρουν την υπαγωγή στον 4014;

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

.................... Μεταπηδώ στον 4178 υποχρεωτικά ........... NAI

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.