Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταθεση αμοιβης για ΠΕΑ


irini86

Recommended Posts

Εσύ καλά κάνεις vk2626 αλλά δεν είναι ακριβώς θέμα φιλολογικής συζήτησης.

Γιατί σκέψου να ήταν υποχρεωτικό το ΦΕΜ στα ΠΕΑ και να έκανα λάθος που δεν το απέδιδα..

Σκέψου τα πρόστιμα (σκέψου το εσύ γιατί εγώ δεν τολμάω...)

Θα εμπιστευτώ όμως τον λογιστή μου και τις απόψεις του SOTHRI:

<<

 

Ετσι είναι.
Κολλάγαμε και τα πάλαι ποτέ μηχανόσημα , έμπαινε και η στρογγυλή σφραγίδα και είχαμε την τελική ΘΕΩΡΗΣΗ.....
attachicon.gifScan_Pic0007.jpg

Τώρα ,ειδικά στον 4178,που δεν έχουμε τέτοιου είδους θεωρήσεις τι γίνεται;;
Πληρώνουμε όποτε θέλουμε,
τέλος του χρόνου που λέει και ο Ιάσωνας.

 

 

Αν δεν απαιτούνται θεωρήσεις κατά τον 4178 δεν θα καταβληθεί ΦΕΜ.>>

 

Ανάλογη άποψη έχει νομίζω και για τα ΠΕΑ.

Το <<αποδίδεις ΦΕΜ όταν πρέπει...>>. Η απόδοση ΦΕΜ γίνεται όταν είναι προαπαιτούμενη για να πάρεις τη θεώρηση. Οπως στις οικοδ. άδειες. Και η <<θεώρηση>> να είναι ξεκάθαρη θεώρηση. Σαφέστατα ορισμένη και κατανομασμένη. Οχι του τύπου <<εγώ θεωρώ σαν θεώρηση...>>.

 

Ελπίζω να έχω καταλάβει καλά. :)

Γιατί αλλιώς Μανώλη ετοιμάσου να με δανείσεις...

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, αν περίμενες από μένα...

Εγώ  για να πω την αλήθεια, "εξαναγκάζω" τον εαυτό μου να πληρώνει τον Φ.Ε.Μ. την ώρα που πληρώνομαι το Π.Ε.Α., για τον απλούστατο λόγο ότι αν τα αφήσω να τα πληρώσω στο τέλος με το εκκαθαριστικό, κλάφτα Χαράλαμπε...έτσι κι αλλιώς δεν θα έχω να πληρώσω αυτά που θα μείνουν, πόσο μάλλον να είχα κι αυτά από πάνω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ καλά κάνεις vk2626 αλλά δεν είναι ακριβώς θέμα φιλολογικής συζήτησης.

Γιατί σκέψου να ήταν υποχρεωτικό το ΦΕΜ στα ΠΕΑ και να έκανα λάθος που δεν το απέδιδα..

Σκέψου τα πρόστιμα (σκέψου το εσύ γιατί εγώ δεν τολμάω...)

Αν δεν απαιτούνται θεωρήσεις κατά τον 4178 δεν θα καταβληθεί ΦΕΜ.>>

 

Ανάλογη άποψη έχει νομίζω και για τα ΠΕΑ.

Το <<αποδίδεις ΦΕΜ όταν πρέπει...>>. Η απόδοση ΦΕΜ γίνεται όταν είναι προαπαιτούμενη για να πάρεις τη θεώρηση. Οπως στις οικοδ. άδειες. Και η <<θεώρηση>> να είναι ξεκάθαρη θεώρηση. Σαφέστατα ορισμένη και κατανομασμένη. Οχι του τύπου <<εγώ θεωρώ σαν θεώρηση...>>.

Κάπως έτσι το σκεφτομαι κι εγώ... δηλαδή είναι υποχρεωτικό, όταν κάποιος σου δημιουργήσει την ανάγκη.

Όπως κάποια υπηρεσία, π.χ. Πολεοδομία, ακόμη όμως και μια ηλ. πλατφόρμα όπως το buildingcert ή το σύτημα του ΤΕΕ.

Κανένα από τα 2 τελευταία δεν σε υποχρεώνει για να συνεχίσεις η να περαιώσεις τη διαδικασία.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για πρόστιμα αφού δεν υπεξαιρείς-κλέβεις κάτι. Όπως π.χ. το ΦΠΑ που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Νομίζω πως με την ίδια λογική που το ΤΑΞΙΣ δεν απαιτεί το ΠΕΑ για το μισθωτήριο , δηλαδή θεωρεί πως ηλεκτρονικά γίνεται υποβολή και όχι θεώρηση, έτσι δεν θεωρείται η έκδοση ΠΕΑ θεώρηση μελέτης καθώς επίσης υποβάλλεται ηλεκτρονικά.

 

Συνεπώς είναι παράλογο να απαιτούνται οι κρατήσεις των μελετών στο ΠΕΑ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...μετα απο αρκετο καιρο...

Για τα ΠΕΑ

Είτε πληρώνουμε κάποιοι στην Τράπεζα την αμοιβή, είτε στο ΤΣΜΕΔΕ, είτε ΦΕΜ, είτε δεν πληρώνουμε τίποτα από αυτά...θα ήθελα μια βοήθεια για την αμοιβή του ΠΕΑ.

Κάνω το ΠΕΑ και μετά έρχεται η πληρωμή.....και το χαρτομανι.

1. Αν δεν κάνω όλη την παρακάτω διαδικασία τότε απλά κόβω μια απόδειξη στο πελάτη μου και όλα ΟΚ.

2.Εστω ότι θέλω να πάω με το "σταυρό στο χέρι"....ΑΠΥ-ΤΣΜΕΔΕ-ΦΕΜ-(φόρο)-ΤΕΕ(καταργήθηκε)

Έστω νόμιμη αμοιβή 100€, συμφωνηθείσα 50€ (οι τιμές είναι ενδεικτικές)

Από το σύστημα ΤΕΕ  παίρνω το Α/Α. Αν πληρωθώ στην Τράπεζα (50€), θα χρειαστώ από το σύστημα και τον κωδ.πληρωμης(Κ.Π)

  • κόβω απόδειξη (επί της συμφωνηθείσας): 40,63+9,35(23%ΦΠΑ)=50€
  • πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ 3% (επί την νόμιμης): 100Χ0,03=3€
  • Πληρώνω ΦΕΜ 10% (επί της συμφωνηθείσας): 50Χ0,1=5€

Αν είναι σωστά τα πάνω, τότε από την αμοιβή μου 50€ μου μένουν: 50-9,35-3-5=32,65€

Αν υπολογίσω και τον φόρο 26% (επί της συμφωνηθείσας):50Χ0,26=13€ τότε:

32,65-13=19,65€ (περίπου το 60% της αμοιβής μου το δίνω πίσω)

Είναι σωστοί οι υπολογισμοί;(μπορει να εχω λαθος)

Δεν εξετάζω αν πρέπει ή όχι να τα πληρώσουμε όλα αυτά...απλά προσπαθώ να δω για το τι παλεύουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ή συμφωνηθείσα αμοιβή (Σ.Α.) 40,63€ και ΦΠΑ 9,34€ (49,97€ μεικτά) ή 50€ η συμφωνηθείσα και 11,50€ ο ΦΠΑ (61,50€ μεικτά).

Αν Σ.Α. = 40,63€, τότε:

- Κρατήσεις 2% ΤΣΜΕΔΕ και 1% ΕΜΠ επί της νόμιμης (αφού Ν.Α.(=100€) > Σ.Α.(=40,63€)): 0,03 * 100,00€ = 3,00€

- 2,4% χαρτόσημο επί των κρατήσεων: 2,4% * 3,00€ = 0,07€

- ΦΕΜ (10%) επί της συμφωνηθείσας: 0,1 * 40,63€ = 4,06€

Σου μένουν προ φόρων (και έχοντας πλερώσει προκαταβολή 10%): 40,63 - (3,00+0,07+4,06) = 33,50€, δηλαδή το 82,45% της καθαρής αμοιβής.

Αν ήταν 50€ η συμφωνηθείσα, θα σου έμεναν: 50,00 - (3,07+5,00) = 41,93€, το 83,86% της καθαρής αμοιβής.

Αυτά, χωρίς τον τελικό φόρο, τυχόν προκαταβολή για την επόμενη χρονιά, το αναλογούν ποσοστό τέλους επιτηδεύματος, το αναλογούν ποσοστό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης και άλλα κερατιάτικα.

 

Link to comment
Share on other sites

...μετα απο αρκετο καιρο...

Για τα ΠΕΑ

Είτε πληρώνουμε κάποιοι στην Τράπεζα την αμοιβή, είτε στο ΤΣΜΕΔΕ, είτε ΦΕΜ, είτε δεν πληρώνουμε τίποτα από αυτά...θα ήθελα μια βοήθεια για την αμοιβή του ΠΕΑ.

Κάνω το ΠΕΑ και μετά έρχεται η πληρωμή.....και το χαρτομανι.

1. Αν δεν κάνω όλη την παρακάτω διαδικασία τότε απλά κόβω μια απόδειξη στο πελάτη μου και όλα ΟΚ.

Αν παμε στην περιπτωση που κοβουμε μονο αποδειξη...στο συστημα των αμοιβων θα πρεπει να κανουμε "τελικη υποβολη" ή να τοο αφησουμε "προς υποβολη". (ανεξαρτητα αν παμε στην Τραπεζα για πληρωμη.)

 

Ή συμφωνηθείσα αμοιβή (Σ.Α.) 40,63€ και ΦΠΑ 9,34€ (49,97€ μεικτά) ή 50€ η συμφωνηθείσα και 11,50€ ο ΦΠΑ (61,50€ μεικτά).

Αν Σ.Α. = 40,63€, τότε:

- Κρατήσεις 2% ΤΣΜΕΔΕ και 1% ΕΜΠ επί της νόμιμης (αφού Ν.Α.(=100€) > Σ.Α.(=40,63€)): 0,03 * 100,00€ = 3,00€

- 2,4% χαρτόσημο επί των κρατήσεων: 2,4% * 3,00€ = 0,07€

- ΦΕΜ (10%) επί της συμφωνηθείσας: 0,1 * 40,63€ = 4,06€

Σου μένουν προ φόρων (και έχοντας πλερώσει προκαταβολή 10%): 40,63 - (3,00+0,07+4,06) = 33,50€, δηλαδή το 82,45% της καθαρής αμοιβής.

Αν ήταν 50€ η συμφωνηθείσα, θα σου έμεναν: 50,00 - (3,07+5,00) = 41,93€, το 83,86% της καθαρής αμοιβής.

Αυτά, χωρίς τον τελικό φόρο, τυχόν προκαταβολή για την επόμενη χρονιά, το αναλογούν ποσοστό τέλους επιτηδεύματος, το αναλογούν ποσοστό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης και άλλα κερατιάτικα.

Ευχαριστω για την αναλυση. Αν βαλεις και τα κερατιατικα...πόσο θα βγει;

(τουλαχιστον αυτα που μπορουν να υπολογιστουν πχ φορος)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το τελική υποβολή να ξεμπερδεύεις, αν και δεν θυμάμαι αν ζητά το σύστημα κάτι να ανεβάσεις παρά μόνο σου εκδίδει την εντολή πληρωμής.

Για το άλλο που ρωτάς... Αφού βρε gio, τα παρακολουθείς και συμμετέχεις στα σχετικά θέματα, τι ρωτάς, ρε παλικάρι μου; Ίσα για να στενοχωριέσαι; Την ξέρεις την απάντηση: ΜΕΙΟΝ εις το ταμείον. Έχουν κάνει κάτι αναλυτικότατα εξελάκια ο imho και ο sdim, με τα ως τώρα δεδομένα ή και τα σενάρια που παίζουν στις πλάτες μας. Όρεξη να 'χεις να πίνεις πίνεις πίκρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.