Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

architect_duth κ εγω σκέφτομαι να προχωρήσω έτσι .... αφου δε δίνουν κάποια εγκύκλιο με επεξηγήσεις ισχύει μάλλον ότι λες...

 

απλα ο κάθε ένας απο εξ αδιαιρέτου αν πάρει εναν ξεχωριστό μηχανικό για το τοπογραφικό θα πληρώσουν όλοι για το σύνολο του εξ αδιαιρέτου? και αν κάποιος από όλους δε θέλει να μπει στην τακτοποίηση (με το ζόρθ όλοι δε γίνεται) ακόμη κ να έχουν τακτοποιήσει όλοι δε γίνεται τίποτε.... κ θα σε αφήσουν όλοι οι υπόλοιποι που έχουν ένα τμήμα να μπεις στο περιφραγμένο χώρο να τους αποτυπώσεις τα σπίτια , τις περιφράξεις κλπ.... λιγο δύσκολο μου φαίνεται εώς απίθανο να το επιτρέψουν.

 

κ πες ότι συμφωνουν τελικώς κ βάζεις ότι υπάρχει άδεια ( που θα πρέπει για να την βρεις να ανατρέξεις σε όλουσ να ρωτήσεις ) στα εκτός σχεδίου εχει κάποια πλάγια όρια στα όποια δε χτίζεις.... αλλά όλοι όσοι έχουν τα ακριανά οικόπεδα έχουν χτίσει εκεί μέσα...τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ....

 

πάντως πρέπει να για το θέμα την συνιδιοκτησίας και πιο ειδικά την εξ αδιαιρέτου να βγει μια εγκύκλιος να ξέρουμε τι να λέμε στον κόσμο κ τι αμοιβές να υπολογίζουμε.δηλαδή εκεί στο ΥΠΕΚΑ για αυτό το θέμα δεν καταλαβαίνουν ότι κατι πρέπει να πουν ....

 

απλά γράφω εδω για τα εξ αδιαιρέτου κ όχι στο αντίστοιχο μέρος γιατί σίγουρα ειναι θέμα που απασχολει πολύ κόσμο...κ δεν έχει αναπτυχθεί εκτενως.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έδωσε υψηλό στέλεχος της νομικής υπηρεσίας του ΥΠΕΚΑ ήταν: δεν το είχαμε σκεφτεί....

Δεν κάνω πλάκα. Πήρε άνθρωπος που δεν αμφισβητείται η σοβαρότητα του και του το είπανε...

 

Εγώ νομίζω ότι θα υπάρξει ρύθμιση και ο κάθε ένας θα τραβήξει το δρόμο του.

Οι λόγοι είναι πολλοί.

Σε παραθεριστικούς οικισμούς υπάρχουν 30 συνιδιοκτήτες σε 10 στρέμματα.

Μην τρελαθούμε ότι όλοι αυτοί θα συνεννοηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι. Απ οσο καταλαβα απο τον ιδιοκτητη εκτος απο τη δηλωση εξουσιοδοτησης παιρνουμε και νια δευτερη δηλωση η οποια περιεχει τα στοιχεια του, τα στοιχεια του αυθαιρετου κλπ. Για αυτη τη δευτερη δηλωση υπαρχει καπου καποια πρωτοτυπη για να ακολουθουμε ακριβως το περιεχομενο της ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

στα προϋφιστάμενα του 1955, σαν όρους δόμησης λαμβάνουμε αυτά που ήδη προϋφίστανται δλδ αν είναι κτισμένα 100τ.μ και έκλεισε τώρα ένα ημιυπαίθριο 20τ.μ έχουμε υπέρβαση δόμησης 20% ή πάει με τους όρους δόμησης που υπάρχουν στην περιοχή τώρα, οπότε μπλέκει και η υπόθεση. Το ίδιο και με το ύψος, το Δ κτλ.

 

Στο φύλλο καταγραφής τι βάζουμε όσον αφορά την οικοδομική άδεια, οτι δεν έχει? ή το αφήνουμε κενό?

Edited by joao
Link to comment
Share on other sites

Stathis EMP, έχω κι εγώ το ίδιο ερώτημα.Αν υπάρχει κάποια δήλωση ιδιοκτήτη σαν πρότυπο καλό θα ήταν,αλλοιώς θα την συντάσουμε μόνη μας για λογαριασμο του ιδιοκτήτη?

Κάτι αλλο.Εχει ακούσει κανείς για παράταση χρ΄ονου πέρα απο το τέλος Νοεμβρίου για τις υποβολές των δηλώσεων?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως κατάλαβα από διευκρινήσεις που δόθηκαν για συνιδιοκτησίες ότι μπορεί ο καθένας στα εξ'αδιαιρέτου να υπαχθεί ξεχωριστά.Το ερώτημα είναι τι γίνεται με το τοπογραφικό;εγώ πιστεύω στο τέλος θα επικρατήσει να δείχνουμε όλο το αγροτεμάχειο και στην συνέχεια το οικόπεδο και το κτίσμα του ενδιαφερόμενου που θα το τακτοποιεί. Πάνω από τα μισά αυθαίρετα είναι εξ'αδιαιρέτου. Τι θα κάνουν αυτοί!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα.

Αν εχει τυχει σε καποιον κατι αναλογο θα ημουν υποχρεος.

Σε καθολα νομιμη κατασκευη απλα ο καθε οροφος (3 στο συνολο) ειναι 20 εκατοστα πιο ψηλος απο αυτο που αναγραφουν τα σχεδια.

Συνολικα η οικοδομη ειναι εντος του επιτρεπτου υψους.

Πως να τακτοποιησω με αναλυτικο για τους επιπλεον τοιχους που προκυπτουν η εχετε να προτεινεται κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο σεμινάριο που παρακολούθησα, είπαν πως αναμένεται να βγει σχετική οδηγία για τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου σε τέτοιες περιπτώσεις παραβίασης ύψους, χωρίς να λαμβάνονται υπ' όψιν τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.