Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Το θέμα εδώ είναι για νομιμοποιήσεις των αυθαιρέτων,.Μήπως να ξανακάνεις την ερώτηση σε πιο σωστό θέμα για να μην χάνονται οι πολύ χρήσιμες απαντήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ (όπως κι εγώ ως αρχιτέκτονας) θα το στείλεις στη β' φάση όπως μας πούνε. Στον α/α έργου θα βάλεις το δικό σου από τη δική σου αμοιβή (διαδικασία και αποτύπωση (αν έχεις)). Τον άλλο μηχανικό δεν τον εμφανίζεις πουθενά. Αυτός είναι υποχρεωμένος, αφού αυτός υπογράφει, να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες που χρειάζονται για τη δουλειά του (δημιουργία τοπογραφικού).

 

Στα σχόλια πρέπει να μπει το όνομα του τοπογράφου μηχανικού (και ο Α/Α της αμοιβής του) που κάνει τοπογραφικό για το υπό ρύθμιση ακίνητο. Τουλάχιστον έτσι είπαν στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως (αρκετά πριν) μου είπαν από τα τηλέφωνα ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ ότι δεν χρειάζεται τίποτα να κάνω, εφόσον το τοπογραφικό είναι από άλλον συνάδερφο. Το πολύ-πολύ εάν θέλω, αναφέρω το όνομά του (και ΑΜ ΤΕΕ εννοείται) στα σχόλια.

 

Τον Α/Α της αμοιβής του που μπορώ να τον βρω? Είμαι υποχρεωμένος να τον αναφέρω?

 

Μπορεί ο πελάτης να φέρει ένα τοπογραφικό προ κάποιων χρόνων. Εγώ πού να δω τα υπόλοιπα στοιχεία, πέρα από τη σφραγίδα του μηχανικού που το έκανε?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τοπογραφικό τότε οκ. Εγώ λέω να αναφέρουμε το Α/Α της αμοιβής, ώστε σε περίπτωση κάοποιου ελέγχου να είσαι καλυμένος και εσύ και ο τοπογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος θα είναι καλυμμένος αν έχει παραστατικό για το τοπογραφικό.

Άρα είναι περιττά ότι γράψουμε στα σχόλια. Δεν προσφέρει τίποτα στον συνάδελφο τοπογράφο. Μόνο σε άλλους προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια διευκρίνηση ,

σε μια αυθαιρετη κατοικια 60 τ.μ θελω να δηλωσω ως προς εκδοση οικοδομικης άδειας στο συστημα αυθαιρετων. Εχει όμως και μια εξωτερικη αποθηκη που 1) δεν τηρει τις αποστάσεις και θελω να δηλωθει για τακτοποιηση 2) το προστιμο της καλύπτεται απο το παράβολο. Στην ίδια δήλωση σε ένα φύλλο καταγραφης βαζω την κατοικία και δηλώνω προς εκδοση ο.α. και σε ενα δευτερο φύλλο βάζω την εξωτερική αποθηκη και δηλώνω προς τακτοποιήση και υποβάλλω. Μετά θα μείνει σε αρχικη υποβολή η δήλωση μέχρι να βγάλει οικοδομική άδεια στο υπόλοιπο και να ξεκολήσει το σύστημα. ΣΩΣΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

κτιριο χωρις οικοδομικη αδεια κατασκευαστηκε το 1974 ισογειο 140τμ, υπογειο 80 τμ και σοφιτα περιπου 90τμ. το υπογειο χωριζεται σε δυο διαμερίσματα και το ένα απο αυτά εχει υποθηκευτεί απο την τράπεζα.τι γίνεται σ'αυτή την περιπτωση? υπαγεται στις διατάξεις του 4014 ή πρεπει να γίνει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μα τα περισσότερα νέα κτίσματα με άδεια ,είναι υποθηκευμένα σε κάποια τράπεζα λόγω δανείων.Εχουν και αυτά αυθαιρεσίες.Δεν υπάρχει κώλυμα.Προχωράς κανονικά και με το νόμο (4014)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για περιπτώσεις "προσωρινής υποβολής" που έχουν εξοφληθεί εφάπαξ, πρέπει να περάσουν σε στάδιο "οριστικής υποβολής" και να κατατεθεί φάκελος στην "Υπηρεσία Δόμησης ( :mrgreen:)", σύντομα? Προφανώς με "καίνε" περιπτώσεις που έχουν υποβληθει μέχρι τέλη Φλεβάρη...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν προχωράμε σε οριστική υποβολή αν δεν συντρέχει μεταβίβαση.Οταν θα ανοίξει η β φάση βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.