Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Συμφωνώ αλλά με το που ακούστηκε αυτό ανησύχησε πρώτα απ όλα τους πελάτες απο τους οποίους μερικοί αρνούνται να δώσουν παράβολα η δόσεις θεωρώντας ότι θα τα 'καταπιει' η τράπεζα. Μπορεί να ακούγεται χαζό και αφελές, δεν αντί λέγω αλλά η αλήθεια είναι ότι περισσότερο εμπιστεύονται αυτο που ακούν η διαβάζουν παρά μια απάντηση τύπου 'και αν σου πουν να πνίγεις εσύ θα το κανείς;' σαν και αυτήν που μου έδωσες!!

Link to comment
Share on other sites

Ας τους να ...κοιμούνται!!!! Και μην ξεχνάς ..."κλείσε και το ξυπνητήρι"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει ακριβώς τη διαδικασία με την οποία κάποιος φεύγει από τον Ν.3843 και υπάγεται στον Ν.4014.

 

στην περίπτωσή μου έχει πληρώσει 6 δόσεις οι οποίες μαζι με το παράβολλο (350 ευρώ) υπερκαλύπτουν το πρόστιμο του Ν.4014 τι κάνει? πληρώνει και το παράβολλο του 4014? η έκπτωση του 20% μετρητοίς ισχύει?.

και τέλος ο πελάτης διαθέτει μονοκατοικία η οποία αποτελείται από ενα διαμέρισμα στον όροφο ένα καταστημά στο ισόγειο και μία θέση σταθμευσής που μετέτρεψε σε γκαρσονιέρα και θέλει να τακτοποιήσει. αυτα είναι το μοναδικό ακίνητό του. Μπορώ να το πιάσω σαν κύρια και μοναδική κατοικία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει στον 4014 πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσει το παράβολο.Μετά επιλέγεις την εφάπαξ πληρωμή, στη συνέχεια περνάς στο ειδικό κουτί τα παραστατικά και τα ποσά των παλαιοτέρων πληρωμένων (του 3843) προστίμων.Σου κάνει την αφαίρεση και σου βγάζει τη διαφορά για να πληρωθεί.Στην περίπτωσή σου θα σου βγάλει " ανεξόφλητη 0 €" και τελείωσες με τα χρήματα.Μετά μένει η Β φάση με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.Το μόνο ου πρέπει να κάνει είναι να συνεννοηθείς με την πολεοδομία σου για το πως θα φανεί στον προηγουμενο φάκελλο ότι εγκατέλειψες τον 3843 και πήγες σε άλλο πάροχο :smile: στον 4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα...εχω περιπτωση φακελου νομιμοποιησης με το αρρο 22/ΓΟΚ Η.Χ και προσθηκης κατ'επεκταση για αποπερατωση του αυθαιρετου, χωρις αναμειξη του 4014 λογω του οτι το αυθαιρετο κατασκευαστηκε πριν 15 ημερες.

η νομιμοποιηση μαζι με την προσθηκη θα γινει με εγκριση και αδεια δομησης? δηλαδη στα πλαισια του 4030?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με την αρμόδια ΥΔΟΜ ή όποια άλλη υπηρεσία εμπλέκεται στην δόμηση της περιοχής.

Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι, μην νομίζεις ότι έχω σιγουρευτεί.....

Υπάρχει και το

Άρθρο 32, Ν.4014-2011

Καταργούμενες διατάξεις

Καταργείται κάθε γενική ή ειδική διάταξη που αντίκειται στις διατάξεις του παρόντος νόμου ή ρυθμίζει διαφορετικά τα θέματα που ρυθμίζονται από αυτόν.

 

Ο πρώτος που θα βρει λύση ...... να είναι μαρτυρίαρης...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μπορείς να ενταχθείς στον 4014 και στο άρθρο 26, παρ 2 τότε μάλλον θα υπάρξουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης (το τυπικό λέω) σύμφωνα με το άρθρο 27 του 4014.Είναι μια κανονική άδεια νομιμοποίησης (είμαι αισιόδοξος λιγάκι?) αλλά με προστιματάκια για την αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.