Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

γιατί... στις μεταβιβάσεις, στη βεβαίωση δηλαδή πρέπει να δώσουμε και σχέδια?

(σορρυ για το off topic όσο και για το βάθος της ερώτησης)

Link to comment
Share on other sites

jbosdas, αν εννοείς το αν χρειάζεται να καταθέτεις (επισυνάπτεις) σχέδια για βεβαίωση μεταβίβασης μετά από υπαγωγή στον 4014, τα σχέδια τα έχεις ήδη καταθέσει για ολοκληρωμένη υπαγωγή. Αν είναι βεβαίωση μεταβίβασης (χωρίς αυθαιρεσία) δεν θέλει σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ απλά δεν με μπέρδεψε ο Alsterwasser. για μεταβίβαση χωρίς αυθαιρεσίες.

Μυαλό κουρκούτι. Ζουμιά τρέχουν από τα αυτιά. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα συνάδελφοι. Έχω το εξής πρόβλημα: έργο που εντάχθηκε στο Ν. 4014/11 στις 19-12-2011, πληρώθηκε το παράβολο 20-12-2011 και η πρώτη δόση 30-01-2012 Έκτοτε δεν έχει γίνει άλλη πληρωμή δόσεων.Ξέρει κανείς αν έχει απενταχθεί; Αν ναι, αν το υποβάλλω ξανά μέχρι τις 14-09-2012 χάνω ότι έχω πληρώσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μάθει ο ιδιοκτήτης όταν πάει στην τράπεζα για να πληρώσει την επόμενη δόση.

Μάλλον θα την κάνει δεκτή και θα εμφανιστεί στο σύστημα μετά από 24 ώρες.

Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον του ζητηθούν και τόκοι.

Αν δεν γίνει δεκτή (πράγμα απίθανο διότι θέλουν χρήματα) τότε χάνει ότι έχει πληρώσει μέχρι σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μου είναι ότι ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι αν δεν πληρωθούν 3 συνεχόμενες δόσεις, το αυθαίρετο απεντάσσεται (νόμος 4014/11 άρθρο 24, παρ 8γ). Σήμερα, 6 μήνες μετά την τελευταία δόση που πληρώθηκε, έστειλα αίτημα επαύξησης των δόσεων στο σύστημα του ΤΕΕ και μέσα σε 10 λεπτά μου απάντησαν ότι εγκρίθηκε!!! Επειδή το πρόστιμο είναι πολύ μεγάλο και ειλικρινα φοβάμαι μήπως πάρω στο λαιμό μου τον πελάτη, θα ήθελα την επαγγελματική σας άποψη: να το επανεντάξω και να χάσει ο πελάτης 5000 ευρώ (παράβολο και πρώτη δόση), ή να συνεχίσω με τη επαύξηση δόσεων που μου ενέκρινε το ΤΕΕ, με την επιφύλαξη ότι σύμφωνα με τον νόμο έχω απενταχθεί??? Εννοείται ότι έχω δοκιμάσει όλα τα τηλέφωνα που έχω και δεν μου απαντάει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πληρώσει μια ακόμα δόση στην τράπεζα.

Ακόμα καλύτερα αφού θα είναι μικρότερο το ποσό.

Αν την πάρουν, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλώς να περιμένει τόκους στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Οντως έτσι έχουν τα πράγματα.Πρέπει πρώτα να βγει η άδεια και μετά η μεταβίβαση.Μια περίπτωση μόνο υπάρχειστο νόμο που μπορεί να γίνει η μεταβίβαση χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και είναι σε παραδοσιακούς οικισμούς.

 

Αρθρο 24 παρ 24

 

γ. Η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές, για τα οποία απαιτείται έγκριση της επιτροπής της παρ.9 του Αρθ-24, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών του πρώτου εδαφίου της παρ.3 του Αρθ-24. Τη δε υποχρέωση ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Μήπως ξέρεις τι ακριβώς κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, γιατί έχω να αντιμετωπίσω ένα τέτοιο;

Εχω κάνει την υποβολή,πληρώθηκε το παράβολο,ενημερώθηκε το σύστημα για την πληρωμή πριν λίγο.

Μετά τι;;;;;

Ευχαριστώ

Εννοώ για μεταβίβαση σε παραδοσιακό οικισμό(την διαδικασία που πρέπει να κάνω μετά από αυτά που ανέφερα ότι έχουν ήδη γίνει)

Edited by akalik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.