Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Τα τετραγωνικά που βλέπουμε στη ΔΕΗ δεν είναι η δόμηση αλλά οι φωτιζόμενοι χώροι... Δηλαδή στα τετραγωνικά έχουν μετρήσει και τους εξώστες, οι οποίοι αν έχουν κλειστεί, για την ΔΕΗ είναι το ίδιο και το αυτό όπως καταλαβαίνετε...

 

Αυτό πάλι τι μλκ είναι? Ερώτηση: Δηλαδή εάν βγάλω τη λάμπα από το μπαλκόνι και στοκάρω την τρύπα, ώστε να μην φαίνεται τίποτα, θα μου μειώσουν τα τ.μ.???

Δηλαδή ένα ρετιρέ που βρίσκεται σε υποχώρηση, πληρώνει ως "φωτιζόμενοι χώροι" όλο το μπαλκόνι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι τι μλκ είναι? ...

...

Ναι είναι αλήθεια αυτό και παλιά ιστορία. Απλά και αυτό συχνά πάει ανά περιοχή ΔΕΗ.

Πχ περιοχές στην Κηφισιά η ΔΕΗ που υπάρχει μεγάλο ποσοστό διαμορφωμένου ακάλυπτου χώρου και πισίνες φωτιζόμενα όλα χτύπησε μεγάλο καμπανάκι και τώρα με τους φόρους για τα ακίνητα τρέχουν να τα συμμαζέψουν.

Ακόμα τρέχουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι τι μλκ είναι? Ερώτηση: Δηλαδή εάν βγάλω τη λάμπα από το μπαλκόνι και στοκάρω την τρύπα, ώστε να μην φαίνεται τίποτα, θα μου μειώσουν τα τ.μ.???

Δηλαδή ένα ρετιρέ που βρίσκεται σε υποχώρηση, πληρώνει ως "φωτιζόμενοι χώροι" όλο το μπαλκόνι ?

Ακριβώς... Κατοικίες 110τμ χρεώνονται σαν 120 με εξώστες πλάτους 0,80μ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι συνάδελφοι, δεν μετράνε οι εξώστες σε ΔΕΗ δηλαδή σε Δημοτικούς φόρους.

Μετράνε όμως pilotis και υπόγεια...

Αν έχουν κάπου μετρηθεί να πάτε να κάνετε διόρθωση..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον FAETHON11. Οταν οι Δήμοι έδιναν την βεβαίωση m2/Τ.Α.Π. στον ιδοκτήτη για να προβεί σε σύνδεση με Δ.Ε.Η., βάζανε κάποια πλασματικά m2, ανάλογα με την περιοχή του ακινήτου. Αυτά δεν τα προσέχαμε ποτέ. Τώρα όμως ....!!

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω πως εδώ στη Ρόδο όσους λογαριασμούς έχω δει, μετράνε τους εξώστες ως φωτιζόμενους χώρους και πληρώνεις κανονικά και γι' αυτούς δημοτικά τέλη...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω πως εδώ στη Ρόδο όσους λογαριασμούς έχω δει, μετράνε τους εξώστες ως φωτιζόμενους χώρους και πληρώνεις κανονικά και γι' αυτούς δημοτικά τέλη...

Προφανώς για να το γράφεις, έτσι θα είναι. Ισως εκεί στο Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισαν με αυτό τον τρόπο να ορίσουν τα "πλασματικά".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι να πω στον πελάτη μου? Αφού δήλωσες το αυθαίρετο δωμάτιο στο δήμο με το 4014, ξαναπήγαινε στο δήμο και ξαναδήλωσε τα τετραγωνικά? Η να του πω ότι αφού δηλώθηκε με τον 4014 στο δήμο, άσε το δήμο να ενημερωθεί μόνος του... μπας και γλιτώσει δλδ για μερικούς μήνες την πληρωμή των εξτρά τετραγωνικών..??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.