Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Λοιπόν:

 

1. Ετοιμάζω όλα τα έγγραφα που χρειάζονται για την ρύθμιση αυθαιρέτου... Παραδίδω τίποτα κάπου ή απλά τα κρατάω και τα ανεβάζω όταν μου ζητηθεί; Και δεν μιλάω για τα σχέδια... Μιλάω για την ΥΔ, την αίτηση του πελάτη κτλ...

 

2. Το κόστος εργασιών για μία πέργκολα για να υπολογίσω πόσα παράβολα χρειάζονται, τα ανεβάζω στο ΤΕΕ; Αν ναι σε ποιο σημείο και σε τι μορφή; Ή απλά υπολογίζω περνάω το παράβολο και κρατάω τους υπολογισμούς σε περίπτωση ελέγχου;

 

3. Το έγγραφο που κατέβασα από το ΤΕΕ με τίτλο "Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων των Ν.4014 μπλα μπλα μπλα" μιλάει για διαμερισμάτωση... Έχω μία περίπτωση που την έχω αναφέρει και σε άλλα topic αλλά ακόμα ούτε λύση έχω βρει, ούτε ο πελάτης δείχνει να επιμένει... Τα 5 διαμερίσματα που φαίνονται στην άδεια έγιναν 9... Χωρίς κάποια παραβίαση στα όρια, στη δόμηση κτλ... Μπορώ να το ρυθμίσω με αυτόν τον τρόπο; Αν ναι ποια η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

1. Ετοιμάζω όλα τα έγγραφα που χρειάζονται για την ρύθμιση αυθαιρέτου... Παραδίδω τίποτα κάπου ή απλά τα κρατάω και τα ανεβάζω όταν μου ζητηθεί; Και δεν μιλάω για τα σχέδια... Μιλάω για την ΥΔ, την αίτηση του πελάτη κτλ...

 

2. Το κόστος εργασιών για μία πέργκολα για να υπολογίσω πόσα παράβολα χρειάζονται, τα ανεβάζω στο ΤΕΕ; Αν ναι σε ποιο σημείο και σε τι μορφή; Ή απλά υπολογίζω περνάω το παράβολο και κρατάω τους υπολογισμούς σε περίπτωση ελέγχου;

 

3. Το έγγραφο που κατέβασα από το ΤΕΕ με τίτλο "Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων των Ν.4014 μπλα μπλα μπλα" μιλάει για διαμερισμάτωση... Έχω μία περίπτωση που την έχω αναφέρει και σε άλλα topic αλλά ακόμα ούτε λύση έχω βρει, ούτε ο πελάτης δείχνει να επιμένει... Τα 5 διαμερίσματα που φαίνονται στην άδεια έγιναν 9... Χωρίς κάποια παραβίαση στα όρια, στη δόμηση κτλ... Μπορώ να το ρυθμίσω με αυτόν τον τρόπο; Αν ναι ποια η διαδικασία;

 

 

1. Ναι

2. Το κόστος μπορείς να το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ως ποσό από το οποίο προκύπτει η κάθε παράβαση κατηγορίσς 13 ή απλά να αναφέρεις την κάθε παράβαση και πόσα 500αρια της αναλογούν (θα πρότεινα το 2ο). Εννοείται ότι έχεις βάλει τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων και στο αντίστοιχο κουτάκι.

3.Εξαρτάται από το τι δείχνει η σύσταση και σε πόσους ανήκουν τα 9 διαμερίσματα. (1 φάκελλος ανά οριζόντια ιδιοκτησία (αν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία). Αν ΔΕΝ υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας θα πρέπει να ελεγχθεί ΟΛΟ το κτίριο (και οι πιθανές του αυθαιρεσίες πέραν της διαμερισμάτωσης) ως μια ιδιοκτησία..

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Το κόστος μπορείς να το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ως ποσό από το οποίο προκύπτει η κάθε παράβαση κατηγορίσς 13 ή απλά να αναφέρεις την κάθε παράβαση και πόσα 500αρια της αναλογούν (θα πρότεινα το 2ο). Εννοείται ότι έχεις βάλει τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων και στο αντίστοιχο κουτάκι.

3.Εξαρτάται από το τι δείχνει η σύσταση και σε πόσους ανήκουν τα 9 διαμερίσματα. (1 φάκελλος ανά οριζόντια ιδιοκτησία (αν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία). Αν ΔΕΝ υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας θα πρέπει να ελεγχθεί ΟΛΟ το κτίριο (και οι πιθανές του αυθαιρεσίες πέραν της διαμερισμάτωσης) ως μια ιδιοκτησία..

 

1. Ευχαριστώ! Για τακτοποίηση ενός ΗΧ χρειάζεται τομή; Επίσης που θα βρω αίτηση ιδιοκτήτη;

 

2. Δηλαδή προτείνεις να γράψω πέργκολα : 500, ξεμπάζωμα : 500 , αναφέρω στις άλλες παραβάσεις : 2 και τέλος;

 

3. Τα 9 διαμερίσματα είναι σε μία ιδιοκτησία! Ίσως να είναι και το ισόγειο μαζί τους! Δεν έχει σημασία όμως... Αυτά είναι μία ιδιοκτησία! Πως τα ρυθμίζω; Μία παράβαση των 500, το αναφέρω στην τεχνική μου έκθεση ότι τα 5 έγιναν 9 και τέλος;

 

Και κάτι άλλο: Εισφορές πάλι με το έντυπο για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ με τι κωδικό; Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει έντυπο για τις εισφορές και για το ΦΕΜ;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ερώτημα.

 

Στη περίπτωση που η διαπιστωθείσα αυθαιρεσία σε ακίνητο μπορεί να νομιμοποιηθεί με τη διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας με το άρθρο 22 του ΓΟΚ εντός 3 ετών, αφού καταβληθεί το σχετικό παράβολο,

  1. είναι δυνατή η μεταβίβαση του ακινήτου εντωμεταξύ πριν από την έκδοση της παραπάνω άδειας;
  2. είναι δυνατό την έκδοση της άδειας να την αναλάβει ο αγοραστής του ακινήτου;

 

Έχει βγει κάποιο ερμηνευτικό για αυτά και μου έχει διαφύγει?

Link to comment
Share on other sites

Didonis,

Η μεταβίβαση γίνεται μετά την έκδοση της Ο.Α., άρα την αναλαμβάνει ο τωρινός ιδιοκτήτης.

Θα ψάξω να βρω και που το έχω δει γραμμένο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, αν το έχεις δει και γραμμένο (και καταφέρεις και το βρεις κιόλας) τότε ισχύει το δυσμενέστερο σενάριο στην ευχέρεια πώλησης ακινήτων.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Didoni, δεν το βρίσκω (μάλλον το έχω δει σε σημειώσεις της Λεμπέση, χωρίς να υπάρχει παραπομπή σε νομοθεσία).

Αν όμως καλοσκεφτείς το νόμο, η έκδοση άδειας νομιμοποίησης πρέπει να προηγηθεί.

 

Άρθρο 23,

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν.1577/1985 (Α΄ 210)........

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

............

στ) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

 

Και λέω εγώ, αν δεν έχει εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης το ακίνητο παραμένει αυθαίρετο άρα απαγορεύεται η μεταβίβασή του.

Επίσης, για το υπό νομιμοποίηση αυθαίρετο δεν ¨περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου¨, οπότε δεν εξαιρείται από την απαγόρευση.

Οπότε, θεωρώ ότι, για να γίνει η μεταβίβαση θα πρέπει να έχει περαιωθεί η διαδικασία του άρθρου 26.

 

Αν πάλι οι ενδιαφερόμενοι θέλουν όπως και δήποτε να ¨συνεργαστούν¨, είμαι σίγουρος ότι, θα σκεφτείς κάποιο τρόπο να τους προτείνεις......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει και από το

Αρθρο 26 παρ.2 "εφ' όσον καταβληθεί το παρα΄βολο και εκδοθεί η άδεια δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων .

 

αλλά αναφέρεται και στην

 

ΣΤ9. Τι προσκομίζεται στο συμβολαιογράφο για τη μεταβίβαση ακινήτου στο οποίο υπάρχει

αυθαίρετη κατασκευή, που έχει υπαχθεί στο άρθρο 26, παρ. 2;

Πρέπει να προηγηθεί η έκδοση άδειας νομιμοποίησης από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία και προσκομίζεται επικυρωμένο αντίγραφο της άδειας, υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.